Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jakie pokrycie najlepiej sprawdzi się na dachu nowoczesnego domu?

Co sprawia, że dom jest naprawdę nowoczesny? To nie tylko surowe kolory i proste kształty definiujące obecne trendy w architekturze. Nowoczesność to przede wszystkim funkcjonalność, trwałość i komfort - cechy, które każdy z nas może zdefiniować inaczej. Odkryj, jak różnorodność materiałów i kolorów wpływa na współczesne budownictwo, czyniąc domy nie tylko atrakcyjnymi wizualnie, ale także wygodnymi i dostępnymi cenowo.

Jakie pokrycie najlepiej sprawdzi się na dachu nowoczesnego domu?
Blachy Pruszyński BLACHA DACHOWA: REGLE, LOARA, REN, PŁASKA, NA RĄBEK
pruszynski.com.pl
Blachy Pruszyński BLACHA DACHOWA: REGLE, LOARA, REN, PŁASKA, NA RĄBEK
Dane kontaktowe:
22 738 60 00
Sokołowska 32b, 05-806 Komorów, Sokołów

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Koncept „nowoczesnego” domu jest bardzo płynny

Według obecnie dominujących nurtów architektonicznych nowoczesny można uznać budynek o prostych kształtach i surowych barwach. Jednak tak naprawdę każdy ma inne wyobrażenie idealnego, nowoczesnego domu - najważniejsze, żeby był funkcjonalny, sprawny przez wiele lat, przystępny cenowo, a przede wszystkim wygodny i ładny w oczach domowników.

Z tego powodu współcześnie budowane domy mogą być wykonane na rozmaite sposoby, z różnych materiałów i być w wielu kolorach, a wciąż być „nowoczesne”.

Balans pomiędzy tradycją a współczesnością - czego szukać?

Wszystko zależy od tego, jaki mamy pomysł na dom. Możemy się oczywiście zainspirować obecnie popularnym minimalizmem, czyli prostymi i płaskimi powierzchniami oraz eleganckimi, chłodnymi wariantami szarości i czerni, ale też nie musimy się do tego bardzo przywiązywać.

Równocześnie w aspekcie technicznym zamiast ciężkiego i droższego pokrycia - jak dachówki, wielu inwestorów wykorzystuje blachodachówki - lżejszą i tańszą alternatywę.

Dach kryty blachodachówką panelową płaską
Dach kryty blachodachówką panelową płaską

W zależności od zamierzonego efektu, możemy na swoim dachu położyć blachodachówki panelowe płaskie - imitujące drobne płytki, albo panele dachowe na rąbek - prezentujące się jako szerokie, gładkie segmenty.

Estetyka domu z panelami na rąbek

Nie jest to typowe pokrycie dachowe, aczkolwiek wywoływany przez nie efekt jest bardzo wdzięczny. Można bez trudu dopasować panele na rąbek do architektonicznie minimalistycznego projektu, przez ich prosty i spójny wzór, jaki tworzą na dachu, ale sam ten układ jest na tyle nienarzucający się, że równie łatwo jest go połączyć z innym designem.

Dach budywnku w zabudowie szeregowej kryty panelami na rąbek
Dach budywnku w zabudowie szeregowej kryty panelami na rąbek

Nie ma jednak co ukrywać, że duże dachy to najlepsze miejsca dla paneli na rąbek - wizualnie zmniejszają monumentalność i uczucie przytłoczenia, nadając budynkom przyjemny, uporządkowany wygląd.

Często są też wykorzystywane w budynkach o kształcie tzw. „nowoczesnej stodoły”, albo takich z dużymi przeszklonymi powierzchniami.

Łatwo więc o oryginalny pomysł z użyciem paneli na rąbek, szczególnie, że wiele firm oferuje kilka ich wariantów, czyli płaskie, z mikrotrapezem, z nanofalą lub z mikrofalą - co widać na przykład przy panelach dachowych NA RĄBEK od Blachy Pruszyński.

Płaska blachodachówka i nasza własna inwencja twórcza

Gładka powierzchnia nie oznacza monotonii. Niezależnie czy nasz dach będzie składał się z jednej, dwóch czy kilku połaci, blachodachówka płaska dopasuje się do każdego. Z nią również nie musimy się ściśle trzymać minimalistycznych trendów. Ładnie odzwierciedla to blachodachówka panelowa TIGRA firmy Blachy Pruszyński.

Dach kryty blachodachówką panelową TIGRA
Dach wielopołaciowy kryty blachodachówką panelową TIGRA

Inspiracje do jej kształtu biorą się z formy dachówek płaskich, równocześnie nawiązując do wyglądu tabliczki czekolady. Subtelność w wykonaniu przetłoczeń połączona z wyraźnie zarysowanym profilem jest świetnym sposobem na nadanie budynkowi unikatowego charakteru.

Dach kopertowy kryty blachodachówką PŁASKĄ PLUS
Dach kryty blachodachówką PŁASKĄ PLUS

Z kolei niezakłócony minimalizm także jest możliwy, tym bardziej dzięki odpowiedzi producentów na rosnące zapotrzebowanie. Jednym z wyników tego zjawiska jest blachodachówka PŁASKA PLUS od Blachy Pruszyński.

Każdy panel wyglądem imituje kilka sąsiadujących dachówek, których powierzchni nie zakłóca żaden wzór. Taką kompozycję urozmaica przesunięcie następnych rzędów, który również jest nawiązaniem do tradycyjnych dachów.

Tak naprawdę najważniejszym wyznacznikiem tego, który rodzaj pokrycia wybierzemy, powinny być nasze własne preferencje. Jeżeli zostanie ono dobrze wykonane i precyzyjnie zamontowane będzie nam służyć przez długie lata.

Ważne jest też, żeby wybrać najlepszą powłokę ochronną (czyli poliuretanową), która zapobiegnie powstawaniu rdzy, blaknięciu koloru oraz usterkom mechanicznym. Pozwólmy sobie na trwały i piękny dom.

źródło i zdjęcia: Blachy Pruszyński