Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak zrobić ścianę z betonu architektonicznego?

Marzysz o stylowym wnętrzu z nutą industrialnego szyku? Beton architektoniczny na ścianie to idealny pomysł dla Ciebie! Ten szlachetny materiał nie tylko zachwyca wyglądem, ale jest również trwały i łatwy w utrzymaniu. Choć montaż płyt betonowych może wydawać się skomplikowany, z naszym szczegółowym poradnikiem z łatwością wykonasz go samodzielnie!

Jak zrobić ścianę z betonu architektonicznego?
HOMSA Sp. z o.o. Wyposażenie wnętrz na zamówienie
luxum.pl
HOMSA Sp. z o.o. Wyposażenie wnętrz na zamówienie
Dane kontaktowe:
12 346 49 11
Dekerta 44, 30-703 Kraków

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czy płyty z betonu architektonicznego są rzeczywiście bezpieczne?
  • Gdzie najczęściej wykorzystuje się beton architektoniczny?
  • Czy beton można zamontować w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności lub o zmiennych temperaturach?
  • W jaki sposób możemy impregnować oraz utrzymywać w czystości płyty betonowe?
  • Jak wygląda montaż płyt z betonu architektonicznego?
  • Jaki beton wybrać?

Czy płyty z betonu architektonicznego są rzeczywiście bezpieczne?

Prawdziwe płyty z betonu architektonicznego nie zawierają szkodliwych substancji. Beton architektoniczny od Luxum jest pod stałą kontrolą jakości, nie zawiera dodatków sztucznych włókien, LZO i formaldehydów. Dzięki temu nie pyli i nie zmienia swoich właściwości. Mamy więc pewność, że jest w pełni bezpieczny dla dzieci i osób z alergią.

Beton architektoniczny w salonie

Gdzie najczęściej wykorzystuje się beton architektoniczny?

Beton dekoracyjny przeznaczony jest nie tylko na elewacje budynków, ale także do wnętrz. Dzięki temu, że prawdziwy beton architektoniczny nie zawiera szkodliwych substancji, możemy go bezpiecznie zaaranżować na ścianach i posadzkach w salonie, sypialni, kuchni, a nawet łazience (w tym w strefie prysznicowej). Płyty betonowe bardzo często wykorzystuje się także jako okładzina kominkowa. Z betonu architektonicznego wykonuje się także ozdobne elementy pomieszczenia - np. donice - w wyjątkowym, surowym, industrialnym stylu.

Beton architektoniczny w łazience

Czy beton można zamontować w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności lub o zmiennych temperaturach?

Tak! Płyty z betonu architektonicznego możemy swobodnie zamontować w łazience, a nawet w strefie mokrej - np. pod prysznicem. Beton wymaga wtedy specjalnie dobranej impregnacji hydrofobowej i dobranego do podłoża systemu montażu. Beton z powodzeniem zamontujemy także w kuchni - między blatem a szafkami. Takie rozwiązanie prezentuje się świetnie, szczególnie, gdy powierzchnia betonu przykryta jest szkłem hartowanym typu lacobel. W ten sposób zabezpieczymy beton przed niepożądanymi plamami z tłuszczu.

Łazienka z betonem architektonicznym

W jaki sposób możemy impregnować oraz utrzymywać w czystości płyty betonowe?

Płyty betonowe impregnuje się, aby spotęgować odporność materiału na niekorzystne czynniki zewnętrze. Dzięki specjalnie opracowanej impregnacji, nie musimy się martwić o wykorzystanie płyt na zewnątrz - w warunkach mrozu, czy opadów śniegu, a także wewnątrz - np. pod prysznicem, gdzie woda ma bezpośredni kontakt z betonową płytą.

Płyty betonowe

Jak wygląda montaż płyt z betonu architektonicznego?

Montaż betonu architektonicznego możemy przeprowadzić na kilka sposobów, najszybszą opcją jest położenie płyt przy użyciu specjalnie opracowanego kleju hybrydowego od Luxum. Montaż płyt może odbywać się także z pomocą śrub, lub kotew kamieniarskich. Przed montażem warto jest skontaktować się z działem technicznym. Doświadczeni technolodzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania związane z montażem i obróbką płyt z betonu architektonicznego.

Gmach biblioteki z płyt betonowych

Jaki beton wybrać?

Beton architektoniczny może występować w kilku odmianach. Najczęściej stosuje się beton w postaci płyt o ustalonych wymiarach, lub tzw. beton szalunkowy. Najłatwiejszy w montażu i obróbce jest jednak beton architektoniczny w postaci płyt. Jest to wygodniejsza alternatywa dla jednolitych, betonowych powierzchni, których demontaż jest wysoce kosztowny. Płyty z betonu architektonicznego Creative Concrete od Luxum dostępne są w 11 wyselekcjonowanych kolorach i 3 niepowtarzalnych strukturach: mocnoporowatej, średnioporowatej i gładkiej.

źródło i zdjęcia: HOMSA Sp. z o.o. Spółka komandytowa

Autor
Natalia Karaskiewicz
Natalia Karaskiewicz

Młoda mama, która nie boi się wyzwań i z zaangażowaniem zgłębia tajniki budownictwa. Pracę w redakcji traktuje jako nieustanną formę rozwoju i samorealizacji. Obecnie buduje wymarzony dom, co daje jej cenne doświadczenie i pozwala jeszcze lepiej rozumieć potrzeby czytelników. Od 10 lat związana z Grupą AVT, gdzie redaguje artykuły i porady dotyczące budownictwa, remontów i aranżacji wnętrz. Z pasją dzieli się wiedzą z czytelnikami, tłumacząc skomplikowane zagadnienia w przystępny sposób. Poza pracą najchętniej spędza czas z rodziną podczas weekendowych wycieczek.