Budujemy Dom

Strefa magazynu / Jak zbudować energooszczędny dom z pompą ciepła

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Energooszczędne ściany

Jakie powinny być ściany w energooszczędnym domu? Na pewno muszą skutecznie chronić przed ucieczką ciepła, ale to nie jedyny warunek. Ważne, żebyśmy w pogoni za obniżeniem współczynnika U nie zapomnieli o innych ważnych cechach.

Ściany zewnętrzne muszą chronić przed ucieczką ciepła. Jednak materiały używane do wznoszenia ich konstrukcji mają najczęściej bardzo słabe właściwości termoizolacyjne. W związku z tym ściany zwykle mają budowę warstwową – ścianę konstrukcyjną wykonuje się z materiału o dobrej wytrzymałości i pokrywa izolacją cieplną, w przypadku której liczy się już tylko ciepłochronność.

By osiągnąć wymaganą przez prawo termoizolacyjność, czyli U ≤ 0,3 W/(m2·K), wystarczy warstwa 10–15 cm styropianu lub wełny. W domu energooszczędnym taki wynik jest jednak niezadowalający i stosuje się grubszą warstwę izolacji. Jej pogrubienie do 20–25 cm nie jest jeszcze kłopotliwe technicznie ani bardzo drogie (grubsza o 10 cm warstwa styropianu to wzrost kosztów o ok. 15 zł/m2 ściany), a przekłada się na niższe rachunki za ciepło w czasie wielu lat eksploatacji.

Tylko nieliczne materiały nadają się do wznoszenia ścian jednowarstwowych, bez ocieplenia. To najlżejsze odmiany betonu, komórkowego, niektóre pustaki poryzowane i bloczki z „wkładkami” styropianowymi. Jednak w 2013 roku planowana jest nowelizacja przepisów i obniżenie U do 0,2 W/(m2·K). Ten warunek w przypadku ścian jednowarstwowych będzie już bardzo trudno spełnić. Na rynku zostaną więc tylko najlepsze spośród nich, o rzeczywiście bardzo dobrej izolacyjności.

Redakcja BD
fot. Thermodom

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Jak zbudować energooszczędny dom z pompą ciepła
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Jak zbudować energooszczędny dom z pompą ciepła

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x