Budujemy Dom

Strefa magazynu / Jak zbudować energooszczędny dom z pompą ciepła

Kup bieżący numer Kup e-Wydanie Zaprenumeruj e-Prenumerata Na tablety

Wybór źródła górnego

Pompa ciepła, inaczej niż kocioł, nie wytwarza ciepła, lecz jedynie przekazuje je z gruntu, wody lub powietrza, czyli tzw. źródła dolnego do instalacji grzewczej wewnątrz domu nazywanej źródłem górnym. Efektywność i koszty pracy pompy w dużej mierze zależą właśnie od tego, jak wykonano instalację po stronie źródła górnego.

Instalacja grzewcza w pomieszczeniach najczęściej wykonywana jest jako ogrzewanie wodne – zarówno w instalacjach z kotłem, jak i z pompą ciepła. Wynika stąd wiele podobieństw, ale są też istotne różnice, o których musi pamiętać projektant oraz instalator.

Im chłodniej, tym lepiej

Im mniejsza jest różnica temperatury źródła dolnego i górnego, tym lepiej. Zakładając, że źródło dolne ma 0°C, podniesienie temperatury zasilania w instalacji grzewczej (źródło górne) z 30°C do 60°C to około dwukrotny spadek współczynnika COP pompy. A to oznacza, że ekonomiczny sens jej instalacji staje się wątpliwy – po prostu COP jest w przybliżeniu odwrotnie proporcjonalny do różnicy temperatury źródeł dolnego i górnego.

W instalacji z pompą ciepła zalecana temperatura wody zasilającej to 30–40°C, a w instalacjach z kotłami nawet temperaturę 55–60°C uznaje się za niską.

Najlepiej ogrzewanie płaszczyznowe

Niska temperatura zasilania oznacza, że w stosunku do powierzchni moc cieplna zasilanego nią grzejnika także będzie niska.

Dlatego ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe, ścienne lub sufitowe jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż grzejniki ścienne, bo duża powierzchnia rekompensuje niską moc w przeliczeniu na 1 m2.

Zakładając, że powietrze w pomieszczeniu ma 20°C, moc cieplna podłogi o różnej temperaturze będzie następująca:

26°C – 64 W/m2 (ΔT = 6°C);
25°C – 52 W/m2;
24°C – 41 W/m2;
23°C – 30 W/m2;
22°C –19 W/m2 (ΔT = 6°C);

Jak widać moc cieplna „podłogówki” jest niewielka i znacznie spada wraz ze spadkiem różnicy temperatury podłogi i powietrza w pomieszczeniu. Budując dom, trzeba więc myśleć nie tylko o tanim w eksploatacji źródle ciepła, ale koniecznie także o dobrej termoizolacji. Jeśli straty ciepła będą zbyt duże, to w czasie większych mrozów będzie niedogrzany.

Redakcja BD
fot. Ecopol System

Dalszy ciąg artykułu w wydaniu papierowym Budujemy Dom - Jak zbudować energooszczędny dom z pompą ciepła
Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne Przejrzyj ten numer

Budujemy Dom - Jak zbudować energooszczędny dom z pompą ciepła

Kup ten numer
Wydanie papierowe Wydanie elektroniczne
Pozostałe artykuły
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x