Budujemy Dom

Zmiany w produkcji i ofercie okien drewnianych POZBUD na przestrzeni 20 lat

Druga połowa lat 90. to pierwsze, nieco spokojniejsze momenty po "szalonych" latach przemian ustrojowych. W 1995 roku miała miejsce denominacja złotego i z dnia na dzień przestaliśmy być "milionerami". Ograniczenie inflacji, która jeszcze kilka lat wcześniej sięgnęła poziomu 1300% wprowadziło w sferze produkcji i biznesu nieco normalności, a tym samym zachęcało do inwestycji.

Zmiany w produkcji i ofercie okien drewnianych POZBUD na przestrzeni 20 lat

Jubileusz XX-lecia Budujemy DomW latach 90. niewiele firm posiadało zaawansowane maszyny produkcyjne, a pierwsze ich zakupy dotyczyły maszyn używanych. W efekcie produkcja okien drewnianych opierała się na pracy rąk wykwalifikowanych stolarzy, którzy znali to rzemiosło od podszewki. Dzisiaj wykwalifikowany pracownik oznacza raczej osobę, która doskonale obsługuje maszyny stolarskie.

Podstawowe okna drewniane to były okna skrzynkowe (podwójne) tj. takie jakie spotykamy jeszcze w starych kamienicach. Co prawda już pojawiły się okna jednoramowe, ale nie stanowiły jeszcze trzonu produkcji. Okna produkowano z litego drewna (teraz jest klejone), głównie sosnowego, rzadziej, na specjalne życzenie i za sporą dopłatą, z drewna dębowego.

Przy montażu szyb używano jeszcze kitu szklarskiego, a okna trafiały do klienta niepomalowane. O dziwo, nie sprzeciwiał się temu, nawet jeśli czekał na nie 2 lata, bo nawet taki był okres oczekiwania na okna.

Hala produkcyjna firmy POZBUD
Temat energooszczędności okien nie istniał w powszechnej świadomości klientów, co najwyżej pewnym kryterium była ich szczelność, choć i tak do dzisiejszych standardów wiele brakowało. W oknach jednoramowych dostępne były podstawowe pakiety dwuszybowe (4/16/4) i na tym koniec. Żadnych wielokomorowych wkładów, powłok technicznych na szkle czy specjalnych komór izolacyjnych w ramie i skrzydle. Zamówienie opiewało z reguły na takie same okna rozwierane do całego domu, bez "cudów" w postaci okien przesuwnych, składanych czy nieotwieranych (tzw. fix) o wielkiej powierzchni.

Obecnie okna produkujemy z 8-10 gatunków drewna, również egzotycznych, o których mało kto słyszał w latach 90. Materiałem do produkcji jest tzw. kantówka, czyli belki drewna klejone warstwowo (4 warstwy), co wielokrotnie zwiększa wytrzymałość okna, jego sztywność i odporność na odkształcenia w wyniku zmian temperatury czy wilgotności. W zautomatyzowanym procesie powstają ramy o powtarzalnych wymiarach i jednolitych właściwościach. Lakierowane są ekologicznymi lakierami, z udziałem robota lakierniczego i maszyn odzyskujących nadmiar lakieru. Dostępna jest pełna paleta kolorystyczna oraz ciekawe lakiery lazurowe zachowujące widoczne usłojenie drewna.

Produkcja okien w firmie POZBUD
Proces szklenia wielokomorowymi pakietami szklanymi przebiega z udziałem specjalnych dźwigów i dysz ssących, co pozwala jednej osobie „podnieść” szkło o wadze kilkuset kilogramów. To potrzebne, bo okna bardzo "urosły" i panuje niemal całkowita dowolność rozmiarów. Na kilkanaście okien do przeciętnego domu najczęściej tylko kilka ma ten sam rozmiar.

Obecnie drewno jest też często łączone z aluminium, które od zewnętrznej strony okna, narażonej na działanie deszczu, wiatru i słońca, chroni ramę i zapewnia jej wieloletnią trwałość.

Specjalnie przygotowane drewno, duża dokładność maszyn, zaawansowane uszczelnienia i "ciepłe" pakiety szybowe, nowe lakiery i sposób ich nakładania, powodują, że okna drewniane POZBUD są zupełnie inne niż 20 lat temu. Potwierdzeniem tego faktu niech będzie choćby 30-letnia gwarancja na konstrukcję okna drewniano-aluminiowego.

Produkcja okien w firmie POZBUD

Przemysław Kotwicki Przemysław Kotwicki
Dział marketingu Pozbud T&R S.A.
POZBUD - logo
aktualizacja: 2017-05-22

Zobacz też:

Firma Izodom zaprasza na targi!
Firma Izodom zaprasza na targi! Firma Izodom zaprasza wszystkich czytelników na targi "Budowa Domu od A do Z", które odbędą ...
Jakub Szczęsny chętnie zaprojektowałby baterię KLUDI
Jakub Szczęsny chętnie zaprojektowałby baterię KLUDI Byłby to z pewnością ciekawy projekt, dodatkowo uświetniający tegoroczny jubileusz 25-lecia ...
OKPOL z dwoma tytułami TOPTEN
OKPOL z dwoma tytułami TOPTEN Odbywający się co roku konkurs TOPTEN ma na celu wyłonienie najlepszych rozwiązań pod ...
Złoty Laur Konsumenta 2017 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe
Złoty Laur Konsumenta 2017 dla ELEKTRY w kategorii Ogrzewanie Podłogowe W tegorocznym sondażu oceniającym popularność marek i jakość produktów, w kategorii ...
Najbardziej znane marki
Dachówki cementowe (betonowe) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Bramy garażowe - ranking rozpoznawalności firm i produktów

Budujemy Dom 9/2017

We wrześniowym numerze BUDUJEMY DOM, kontynuujemy cykl publikacji o energooszczędnym budowaniu. W drugim odcinku skupiamy się na wentylacji, bo bez...

Tylko 9,95 zł

Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze