Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Zestaw solarny - zakup kontrolowany

Poszukiwany: zestaw solarny do domu zamieszkałego przez czteroosobową rodzinę. Kolektory mają służyć do podgrzewania c.w.u przez cały rok. Kąt nachylenia dachu – 35%. Poszukiwane są dobrej jakości kolektory płaskie.

Zestaw solarny - zakup kontrolowany
 (fot. Archiwum BD)
Korzystając z dostępnych informatorów rynkowych, stron internetowych lub podpowiedzi znajomych warto wybrać kilka dobrych znanych firm i zadzwonić do nich z prośbą o wstępną wycenę.

Niektórzy producenci mają na swoich stronach formularze, gdzie wpisuje się swoje dane, liczbę domowników, kąt nachylenia dachu oraz inne parametry pozwalające wstępnie oszacować zapotrzebowanie na konkretny system solarny.

Zawsze jednak i tak musi nas odwiedzić specjalista, gdyż tylko bezpośrednie oględziny domu umożliwią ustalenie potrzebnej liczby kolektorów oraz obliczenie całkowitego kosztu.

Warto umówić się z trzema, czterema instalatorami z różnych firm i poprosić o całkowite wyliczenie kosztów, na które składają się: koszt zakupu zestawu solarnego, koszt części instalacyjnych oraz koszt montażu. I dopiero po porównaniu tych wyliczeń wybrać zestaw, który najbardziej odpowiada ze względu na jakość i cenę.

Przed kupnem kolektorów, warto zapytać sprzedawcę, czy automatyka interesującego nas zestawu solarnego pasuje do automatyki kotła, który mamy w naszym domu: jeśli nie, cena podłączenia kolektorów może wzrosnąć.

Kupujemy

Wybraną przez nas firmą jest . Instalator widział już miejsce montażu podczas wstępnej wyceny i doradził kupno systemu solarnego z dwoma kolektorami oraz zamontowanie ich na dachu. Nie będziemy dodatkowo płacić za transport, ponieważ instalator dostarczy nam zamówiony towar w ramach ceny zakupu i montażu. Na urządzenia Junkers dostajemy gwarancję na 36 miesięcy od daty zakupu, firma zapewnia też doradztwo techniczne, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz 24-godzinną infolinię serwisową.

Kupujemy układ solarny z kolektorami Classic, przeznaczony dla 2–4 osób, który montuje się pionowo na dachu skośnym. Zestaw zawiera:
 • 2 kolektory płaskie Classic (FKB-1S), 3 180 zł,
 • zestaw przyłączeniowy dla jednego pola kolektorów typu Classic (FS 72), 332 zł,
 • zestaw odpowietrznika (ELT 5), 401 zł,
 • czynnik grzewczy o stężeniu 45%; 25 l (WTF 25), 424 zł,
 • 2 zestawy mocujące (stelaże) dla kolektorów (FKA 5, FKA 6), 692 zł,
 • 2 zestawy do dachówki (FKA 3), 498 zł,
 • zestaw podłączeniowy naczynia wzbiorczego (AAS 1), 291 zł,
 • naczynie wzbiorcze do instalcji solarnej 18 l (SAG 18), 227 zł,
 • podwójną stację pompową (AGS 5), 1632 zł,
 • regulator solarny do c.w.u (TDS 100), 694 zł,
 • zasobnik solarny, dwuwężownicowy (SK 300-1 solar), 4386 zł.
Łączna cena całego zestawu wynosi 12 757 zł plus 22% VAT, czyli 15 563,54 brutto. Do tego instalator dolicza cenę montażu, w naszym przypadku 3800 zł + 7% VAT oraz 550 zł brutto za rury miedziane, które połączą kolektory ze zbiornikiem. Łączny koszt wynosi 20179,54 zł brutto: instalator daje mały rabat i do zapłaty jest 20 000 zł brutto.

Na montaż czeka się teraz średnio do 2 tygodni, a wykonywany jest w ciągu 1 do 3 dni.

PRZYKŁADOWY WYBÓR
Zestaw solarny CLASSIC z 300-litrowym zasobnikiem dwuwężownicowym z 2 kolektorami płaskimi + akcesoria dostępne w pakiecie. Cena brutto: 15 563,54 zł
(fot. Junkers)

Łączny koszt: 20 000 zł
Zestaw solarny CLASSIC


Olimpia Wolf
Konsultacja: Leszek Skiba

 

aktualizacja: 2009-01-05

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat W roku 2016 podobny zestaw ale na dwóch dobrych kolektorach próżniowych z montażem to koszt ok 10 tysięcy złotych Czyli w dalszym ciągu kompletnie nie opłacalna inwestycja

Gość czerwony łeb

15 Lis 2016, 08:20

W roku 2016 podobny zestaw ale na dwóch dobrych kolektorach próżniowych z montażem to koszt ok 10 tysięcy złotych

Gość Mark

15 Lis 2016, 08:16

Jeżeli zestaw dostarczy instalator, to koszty netto wyniosą ~17tys. zł, do tego VAT 7% i otrzymujemy ~18,2 tys. zł.

HenoK

02 Wrz 2010, 20:15

Taki zestw składający się z 2 kolektorów produkcji polskich firm da się zamknąć z montażem kwotą o połowę niższą a sprawność instalacji jest taka sama..

Gość bachus

02 Wrz 2010, 19:00

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze