Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Koszty użytkowania kolektorów słonecznych

Najbardziej obiektywnym źródłem informacji są liczby, to one właśnie posłużą nam do oceny użyteczności i opłacalności kolektorów słonecznych w domowej instalacji.

Kolektory słoneczne w liczbach
(fot. Harond)
Do obliczeń, mających wykazać realne koszty użytkowania kolektorów słonecznych, przyjęliśmy następujące założenia (dotyczą one przeciętnych wartości):

 • przeznaczenie kolektorów: dogrzewanie c.w.u. dla 4-osobowej rodziny.
 • średnie dobowe zużycie c.w.u.: 300 l wody wstępnie podgrzanej o 35°C, a więc do ok. 45°C.
 • okres eksploatacji instalacji solarnej: ok. 20 lat.
 • zapotrzebowanie na energię cieplną do podgrzania c.w.u.: roczne – 4200 kWh.
Instalacja solarna (jeśli jest prawidłowo zaprojektowana i wykonana) jest w stanie pokryć 70% całkowitego zapotrzebowania na energię do dogrzania c.w.u. Oznacza to, że kolektory słoneczne pokryją rocznie średnio 2940 kWh (4200 kWh × 0,7 = 2940 kWh) energii.

W poniższej tabeli porównano koszty pozyskania tej ilości energii z różnych źródeł. Kwoty w kolumnach są teoretycznymi oszczędnościami, wynikającymi z zastąpienia tradycyjnych źródeł ciepła do przygotowania c.w.u. przez instalację solarną.

Tab. Porównanie kosztów pozyskania 2940 kWh energii do przygotowania c.w.u. przez różne rodzaje tradycyjnych źródeł energii

Ceny tradycyjnych paliw opałowych pomnożone przez ilość energii do c.w.u., którą są w stanie pozyskać kolektory słoneczne w ciągu rokuKoszty pozyskania energii do ogrzewania c.w.u. z różnych źródeł
przez 1 rokprzez 20 lat
Węgiel – 0,15 zł/kWh x 2940 kWh =441 zł8820 zł
Gaz ziemny – 0,2 zł/kWh x 2940 kWh =588 zł11 760 zł
Olej– 0,3 zł/kWh x 2940 kWh =882 zł17 640 zł
Energia elektryczna (taryfa I/II) – 0,45 zł/kWh x 2940 kWh =1323 zł26 460 zł

Wnioski

Przeciętny system solarny wraz z montażem kosztuje ok. 15 000 zł.

Do tej kwoty trzeba dodać koszty eksploatacyjne instalacji solarnej, jak na przykład zużycie prądu przez pompy cyrkulacyjne, konserwacje itp. Przyjęliśmy, że wynoszą one ok. 4000 zł w całym okresie użytkowania:
 • szacunkowy koszt energii elektrycznej do napędu pomp – 150 zł rocznie, czyli 3000 zł w ciągu 20 lat;
 • koszty konserwacji i drobnych napraw – 1000 zł także w całym okresie eksploatacji.
Im droższe paliwa tradycyjne zastąpimy odnawialnym, tym szybciej zwrócą nam się koszty poniesione na instalację solarną
Zatem sumaryczny koszt instalacji solarnej (uwzględniający zarówno nakłady inwestycyjne, jak i eksploatacyjne) to ok. 19 000 zł.

Porównując tę kwotę z oszczędnościami podanymi w tabeli, okazuje się, że inwestycja w instalację solarną najszybciej zwróci się, w przypadku, gdy zamiast niej musielibyśmy podgrzewać wodę energią elektryczną. W pozostałych przypadkach będziemy musieli poczekać dłużej na zwrot kosztów.

Jak łatwo zauważyć, im droższe paliwa tradycyjne zastąpimy odnawialnym, tym szybciej zwrócą nam się koszty poniesione na instalację solarną.

Uwaga! Przyjęte w założeniach wartości są umowne i w każdym przypadku mogą być inne. W domach, gdzie średnie zużycie c.w.u jest większe niż przeciętne, wspomniane 70% energii pozyskanej dzięki kolektorom może oznaczać całkiem spore oszczędności. Będą one zauważalne np. w domach, gdzie jest wielu mieszkańców lubiących częste kąpiele w wannie, albo w domach pełniących funkcje pensjonatów. Także tam, gdzie instalacja solarna wykorzystywana będzie do podgrzewania wody w basenie.

Instalacja solarna przyniesie największe korzyści w domach wielorodzinnych lub pełniących funkcję pensjonatówInstalacja solarna przyniesie największe korzyści w domach wielorodzinnych lub pełniących funkcję pensjonatów
(fot. Schüco)(fot. Fakro)
Instalacja solarna przyniesie największe korzyści w domach wielorodzinnych lub pełniących funkcję pensjonatów


Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2010-01-15

Zdaniem naszych Czytelników

a co zimą jak brak słońca ? co grzeje wodę w układzie ?

Gość maniek

30 Sty 2017, 17:43

15 tyś z montażem hehehe niezła cena, ludzie nie dajcie się nabijać,ja zakupiłem zestaw z montażem za 2 tysiące mniej. Poki co jestem mega zadowolony. Zestaw mam zamontowany od maja i powiem że już widze oszczędność w zużyciu prądu. Zapomniałem co to znaczy włączanie bojlera :)Pozdrawiam,

Gość Paweł

09 Wrz 2014, 20:42

no wity normalnie opadają...pasuje tu parafraza skrótu NOPNatychmiast Odizolować Pierd....jak widać mały ukłon w stronę adresata, jest słowo odizolowaćtak panie TB, czas już...

Barbossa

17 Gru 2010, 07:13

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Zestaw solarny - zakup kontrolowany

Poszukiwany: zestaw solarny do domu zamieszkałego przez czteroosobową rodzinę. Kolektory mają służyć do podgrzewania c.w.u przez cały rok. Kąt nachylenia dachu – 35%. Poszukiwane są dobrej jakości kolektory płaskie.
topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła Sezon urlopowy już w pełni, ale dzięki systemowi EKONTROL można mieć pod kontrolą instalację solarną i pompę ciepła.
Pompy ciepła Hewalex z tytułem Budowlana Marka Roku 2016
Pompy ciepła Hewalex z tytułem Budowlana Marka Roku 2016 Marka HEWALEX została nagrodzona tytułem Brązowa Budowlana Marka Roku w kategorii POMPY CIEPŁA za sukcesy w kreowaniu silnej marki na rynku ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x