Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / ABC

Oznaczenia świadczące o bezpieczeństwie działania kolektorów słonecznych

Im więcej na rynku firm oferujących określony produkt, tym większe ryzyko nieudanego zakupu. W przypadku kolektorów z tego gąszczu ofert można wyłowić te urządzenia, których możemy być pewni.

O bezpieczeństwie ich działania i użytkowania świadczyć będą m.in.:

Certyfikat Zgodności – takie oznaczenie wskaże nam produkt zaprojektowany i wykonany zgodnie z dyrektywą o ogólnym bezpieczeństwie produktów (dyrektywa ta wdrożona została do polskiego prawa ustawą z 13 stycznia 2007 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów Dz. U. nr 35, poz. 214). Certyfikat Zgodności wydawany jest przez akredytowaną jednostkę certyfikującą wyroby (JCW).

Inne oznaczenia, jakich warto szukać na kolektorach to:
SolarKeymark – jest znakiem zgodności wykonania kolektorów z normami EN 12975/76;1,2:2006; i podlega podobnemu procesowi znakowania, jak w przypadku Certyfikatu Zgodności. Ponadto dopuszcza się w tym przypadku coroczne kontrole prawidłowości funkcjonowania systemu jakości zakładu produkującego kolektory.

Niemiecki ekoznak (niem. Umweltbun-desamt) – symbol błękitnego anioła. Podstawowym kryterium nadania tego oznaczenia jest uzyskiwanie przez kolektor rocznej wydajności cieplnej minimum 525 kWh/m2 powierzchni apertury (ang. apreture collector area – określa powierzchnię, z której promieniowanie pada na absorber kolektora). Znak błękitnego anioła ma służyć w tym przypadku promocji wykorzystania energii cieplnej pochodzącej ze słońca do wytwarzania c.w.u.

Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2010-07-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Kolektory słoneczne - warunki instalacji

Warunkiem prawidłowego działania kolektorów słonecznych jest odpowiedni dobór instalacji do naszych potrzeb.
topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x