Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Czy solary ogrzeją c.w.u. przez cały rok?

W naszym klimacie solary służą najczęściej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jednak kolektory nie mogą być jedynym źródłem ciepła do przygotowania c.w.u., bo nie będą w stanie jej zapewnić zimą i w pochmurne dni w pozostałych porach roku.

Czy solary ogrzeją c.w.u. przez cały rok?
(fot. Hewalex)
Ten drugi problem częściowo rozwiązuje zainstalowanie dużych zbiorników akumulacyjnych, o pojemności 50–100% większej niż dzienne zużycie ciepłej wody – zapas wykorzystamy w pochmurny dzień.

Często w ofertach spotkamy się ze stwierdzeniem, że instalacja słoneczna zaspokoi np. 55% czy nawet 70% zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową (c.w.u.). Nie jest to jednak do końca ścisłe.

W miesiącach zimowych, gdy temperatura zewnętrzna jest bardzo niska, kolektor może nie być w stanie przygotować nawet 1 litra wody o temperaturze zdatnej do mycia, czyli min. 40°C. Jedynie wstępnie podgrzeje wodę wodociągową, np. z 10°C do 15°C, dalsze podniesienie temperatury musi już zapewnić inne źródło ciepła (kocioł, grzałka elektryczna itp.), choć energii zużyjemy oczywiście mniej.

Wynika to z faktu, że gdy temperatura zewnętrzna jest niska, to i płyn krążący w instalacji solarnej ma niską temperaturę, np. 20°C, i nie jest w stanie bardziej podgrzać wody w zasobniku.

Wynika z tego bardzo istotny wniosek – czy będziemy mieć 5 m2 kolektorów czy 30 m2, to temperatura wody i tak nie może przekroczyć temperatury płynu solarnego i powyżej pewnej granicy zwiększenie powierzchni kolektorów nie przynosi korzyści, za to znacząco zwiększa koszty. Instalacja solarna, niezależnie od swej wielkości, nie jest w stanie w 100% pokryć rocznego zapotrzebowania na c.w.u.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2011-04-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Parametry i certyfikaty kolektorów słonecznych

Sprzedawcy często wręcz „bombardują” potencjalnego klienta danymi o parametrach kolektorów słonecznych (solarów) – odpowiednio przedstawione liczby robią przecież wrażenie. Zwykle jest to jednak bardziej sposób manipulacji niż źródło użytecznych informacji, bo amator i tak nie wie, które parametry są ważne i jak je zinterpretować.

topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x