Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Czy opłaca się instalować solary?

Sprzedawcy oferują nam różne rodzaje i modele solarów, przekonując, że ich produkty są o wiele lepsze od tego, co oferuje konkurencja, a koszty instalacji bardzo szybko się zwrócą. Ile jest w tych zapewnieniach prawdy?

W dużych instalacjach, gdy kolektory podgrzewają, np. wodę w basenie, ekonomiczny sens inwestycji nie budzi raczej wątpliwości. Natomiast w małych instalacjach w domach jednorodzinnych, gdzie dzienne zużycie wody o temperaturze 45°C wynosi 200–240 l, opłacalność zależy od:

  • ceny nośnika energii (najdroższy jest prąd, gaz płynny i olej opałowy);
  • tego jak bardzo będą drożeć paliwa w ciągu najbliższych kilkunastu lat (tyle powinna wytrzymać instalacja solarna);
  • czy i w jakiej wysokości mamy szansę na dofinansowanie inwestycji.

Typowa instalacja do przygotowywania c.w.u. dla 4 osób pozwala zaoszczędzić ok. 2500 kWh energii. Jeśli więc woda jest podgrzewana z wykorzystaniem najdroższego nośnika, czyli prądu, to oszczędności wyniosą ok. 1200 zł, jeśli wykorzystujemy zaś gaz ziemny, to oszczędności wyniosą ok. 600 zł. Przy obecnych cenach energii, nawet w najbardziej korzystnym wariancie, okres zwrotu inwestycji (ok. 15 000 zł) przekroczy 10 lat. Opłacalność zwiększają programy dopłat. Można skorzystać z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który oferuje dopłatę w wysokości 45% kwoty kredytu zaciągniętego na potrzeby montażu kolektorów.

Dość kontrowersyjne zasady dopłat opisaliśmy szczegółowo w artykule "Dotacje do kredytów na kolektory słoneczne". Obecnie nieco je zmieniono uwzględniając także część naszych pomysłów. Niestety wciąż od dotacji musimy zapłacić podatek dochodowy, a także ponieść koszty kredytu, w efekcie realna kwota dofinansowania nie sięga 20%. Najistotniejsze zmiany to możliwość uzyskania dofinansowania na instalacje służące do innych celów, niż przygotowanie c.w.u. – np. do dogrzewania budynku lub podgrzewania wody basenowej.

Atrakcyjniejsze mogą być dotacje oferowane na poziomie gmin, najczęściej są to pieniądze pochodzące z Regionalnych Programów Operacyjnych. To fundusze unijne, których uzyskanie wymaga działania zbiorowego (nie trafiają bezpośrednio do indywidualnych inwestorów), można z nich skorzystać także, zakładając stowarzyszenie i nie czekając na działania władz lokalnych.

Sprawdzając ceny u różnych producentów, zawsze pytajmy, jaka będzie cena kompletnego zestawu wraz z montażem, a nie tylko samego kolektora
Sprawdzając ceny u różnych producentów, zawsze pytajmy, jaka będzie cena kompletnego zestawu wraz z montażem, a nie tylko samego kolektora (fot. Nibe Biawar)

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2011-04-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Czy solary ogrzeją c.w.u. przez cały rok?

W naszym klimacie solary służą najczęściej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Jednak kolektory nie mogą być jedynym źródłem ciepła do przygotowania c.w.u., bo nie będą w stanie jej zapewnić zimą i w pochmurne dni w pozostałych porach roku.
topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x