Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Porady ekspertów

Jak zabezpieczyć instalację z kolektorami słonecznymi przed przegrzaniem i wzrostem ciśnienia?

Jak zabezpieczyć instalację z kolektorami słonecznymi przed przegrzaniem i wzrostem ciśnienia? Przecież kiedy wyjadę latem na urlop, to nikt nie będzie korzystał z ciepłej wody i jej temperatura będzie rosnąć.

Odpowiedź eksperta: Instalacja solarna wyposażona jest w naczynie wzbiorcze – typu zamkniętego, tzw. przeponowe, oraz w zawór bezpieczeństwa. Naczynie wzbiorcze przejmuje wzrost ciśnienia wywołany między innymi wzrostem objętości cieczy, gdy wzrasta jej temperatura. Częstym błędem jest jednak zamontowanie naczynia o zbyt małej pojemności. Dobiera je się bowiem nieco inaczej niż naczynia wzbiorcze w instalacjach kotłowych, uwzględniając to, że płyn solarny może zacząć wrzeć. Z tego względu uwzględnia się dodatkowy, tzw. współczynnik ciśnieniowy. W prawidłowo wykonanej instalacji, nawet jeśli płyn w kolektorze zacznie wrzeć, to wzrost objętości przejmie naczynie i zawór bezpieczeństwa nie będzie musiał się otworzyć.

Najlepiej jednak nie dopuszczać do aż tak znacznego wzrostu temperatury w kolektorze. Dlatego sterowniki w instalacjach mają przewidzianą funkcję chłodzenia. Woda jest w ciągu dnia podgrzewana w zbiorniku c.w.u. ale nocą pompy obiegowe nadal pracują. W efekcie kolektor w tym czasie nie dostarcza ciepła, lecz je odbiera ze zbiornika z wodą i rozprasza do otoczenia (kolektor działa jako radiator).

Kolektor może pozyskiwać ciepło i przekazywać je wodzie zgromadzonej w zasobniku. Jeśli jednak nie ma zapotrzebowania na wodę, to można go wykorzystać jako radiator rozpraszający nadmiar zgromadzonego ciepła Kolektor może pozyskiwać ciepło i przekazywać je wodzie zgromadzonej w zasobniku. Jeśli jednak nie ma zapotrzebowania na wodę, to można go wykorzystać jako radiator rozpraszający nadmiar zgromadzonego ciepła (fot. Velux)

Redakcja BD

aktualizacja: 2011-05-31

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

ecocollector = Construco - również odradzam

Gość: Black

04 Sie 2016, 20:18

Napewno nie polecam firmy EcoCollector na allegro, cytuje odpowiedz na moj komentarz negatywny za totalny brak kontaku i olewactwo
8 cze 2016 00:26 napisał(a):

Szanowny Panie,
Jako człowiek wyrozumiały, staram się zrozumieć Pana irytację otaczającą rzeczywistością. Mam świadomość, że tego typu stan emocjonalny może wynikać nie z Pańskiej winy, chociażby z trudnego dzieciństwa, doświadczenia przemocy fizycznej bądź psychicznej. Należy stwierdzić, że tego typu zaburzenia są chorobą obecnego szybkiego życia, wielu wielkich problemów. Człowiek będąc w takim stanie, często nie widzi prostych rozwiązań, spalona żarówka czy też chociażby pies załatwiający się na trawniku przed Pańskim balkonem może doprowadzić do furii i nieuzasanionej słownej agresji. Przykro jest mi, iż Pana bliscy muszą na tego typu zachowania patrzeć z bliska, napewno czują się bezsilni. Jeżeli Panu pomoże rozmowa z nami (uspokoi Pańskie zszarpane nerwy), prosimy o telefon. Jeżeli jest to zbyt wysoki koszt (rozumiemy, że rozmowa telefoniczna kosztuje kilka złotych i może to być znaczny wydatek), prosimy o "puszczenie nam sygnału", napewno oddzwonimy i uspokoimy Pańskie zszarpane nerwy. Jeżeli Pan potrzebuje pomocy poza godzinami naszej pracy to proponujemy udać się do jakiegoś specjalisty. Nie śmiem nic insynuować, ale może warto rozważyć kontakt z fachowcem, bądź grupą wsparcia psychicznego.
Naprawdę proszę uwierzyć mi na słowo, ta cenna dla Pana żarówka, z którą mógł Pan się związać emocjonalnie (mam nadzieję, że wkładał Pan ją tylko do gniazdka elektrycznego, gdzie indziej nie wolno) to nie jest koniec świata. Może jeszcze w przyszłości Pan nabędzie drogą kupna, równie ceną rzecz np. używana opona od STARA, lub choinkę o zapachu kokosowym do malucha.
W trosce o Pańskie zdrowie APELUJĘ o względny spokój (oczywiście jeżeli jest to możliwe). Trzymam za Pana kciuki w walce z demonami XXI wieku.
Pozdrawiam
Damian O.

reszte należy do klientów. Ostrzegam przed tym naciągaczem pozostałych potencjalnych klientów. Ja straciłem kilkadziesiat zł, wymożecie kilkatysiecy.

Gość: Black

04 Sie 2016, 20:17

W okresie letnim przy braku odbioru ciepła temperatura w kolektorze może przekraczać 200 °C. W takiej sytuacji cała woda z kolektora oraz przewodów rurowych będących w najbliższym sąsiedztwie kolektora może nagrzać się do ponad 100 °C.

Możliwe rozwiązania tego problemu to:

- przekierowanie ciepła na ogrzewanie c.o.

- naczynia wzbiorcze

Woda, podobnie jak każda substancja, pod wpływem wzrastającej temperatury zwiększa swą objętość. Podstawowym zadaniem jest wyrównanie ciśnienia w układzie kolektora przy zmieniającej się temperaturze i związanej z tym zmianie objętości roztworu glikolu.
Naczynie ma w tym wypadku przejąć nadmiar płynu jak też nie dopuścić do zbyt gwałtownej zmiany ciśnienia, utrzymując je na bezpiecznym poziomie. Przy wystąpieniu temperatury stagnacji naczynie wzbiorcze przejmuje płyn wypychany z kolektorów przez powstającą parę. Chroni tym samym płyn solarny przed przegrzaniem i przyspieszonym starzeniem. Po spadku temperatury ciśnienie w naczyniu ponownie napełnia instalację płynem zapewniając stabilną pracę.

- osłony na kolektory

- w niektórych instalacjach sterowniki mają przewidzianą funkcję chłodzenia.

TeiSolarPolska

10 Wrz 2015, 09:35

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy opłaca się instalować solary?

Sprzedawcy oferują nam różne rodzaje i modele solarów, przekonując, że ich produkty są o wiele lepsze od tego, co oferuje konkurencja, a koszty instalacji bardzo szybko się zwrócą. Ile jest w tych zapewnieniach prawdy?
topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła Sezon urlopowy już w pełni, ale dzięki systemowi EKONTROL można mieć pod kontrolą instalację solarną i pompę ciepła.
Pompy ciepła Hewalex z tytułem Budowlana Marka Roku 2016
Pompy ciepła Hewalex z tytułem Budowlana Marka Roku 2016 Marka HEWALEX została nagrodzona tytułem Brązowa Budowlana Marka Roku w kategorii POMPY CIEPŁA za sukcesy w kreowaniu silnej marki na rynku ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe