Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Kolektory płaskie czy próżniowe?

Kolektory próżniowe, choć ich cena spada, są wciąż są droższe niż płaskie. Sprzedawcy kolektorów próżniowych kuszą zaś obietnicą większego uzysku energii w sezonie jesienno-zimowym oraz przy pochmurnej pogodzie. Jednak czy kolektory próżniowe – poza ceną – mają w porównaniu z płaskimi same zalety?

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA DYSKUSYJNA
Kolektory płaskie czy próżniowe?
 (fot. Fakro)

Kolektor płaski w swej budowie jest bardzo prosty i dlatego bezawaryjny, co przekłada się na długą gwarancję producenta (…).Standardowe zestawy kolektorów słonecznych mają 2–3 panele słoneczne i w przypadku uszkodzenia któregoś z nich jest natychmiastowy spadek uzyskiwanych parametrów pracy, a to pozwala na natychmiastową reakcje inwestora.

W przypadku kolektorów próżniowych już nie jest tak kolorowo. Budowa kolektora próżniowego już jest troszeczkę bardziej skomplikowana. Jest to szklana rura ze szkła borowo-krzemowego, w której osadzony jest absorber a wszystko zakończone jest metalem a dokładnie miedzią.

Kolektor próżniowy latem chwilowo uzyskuje temperaturę 260–280°C i w tym momencie kłania się nam fizyka – rozszerzalność temperaturowa ciał stałych – inaczej pracuje metal inaczej szkło i w tych warunkach może nastąpić mikropękniecie, co spowoduje utratę próżni.

Zestawy kolektorów próżniowych składają się średnio z 30 rur i gdy uszkodzeniu ulegnie 1–2 rury, a za jakiś czas następna mamy problem z zauważeniem tego.W materiałach reklamowych rzadko też znajdziemy informację, że kolektor płaski o takiej samej powierzchni zabudowy co rurowy, latem dostarcza więcej ciepła – to efekt większej powierzchni absorbera, czyli elementu pochłaniającego promieniowanie. Jeśli np. mamy kocioł na paliwo stałe i chodzi nam przede wszystkim o to, by nie trzeba było rozpalać w nim poza sezonem grzewczym, tylko na potrzeby c.w.u., to kolektor płaski będzie lepszym rozwiązaniem.

Natomiast jeśli chcemy korzystać z kolektorów także w sezonie zimowym, to nie wolno nam zapomnieć o tym, że by działały nie może ich przykrywać śnieg.

Mówi się, że kolektor próżniowy ma zadawalające uzyski energetyczne zimą, ale co będzie, gdy spadnie śnieg? Większość sprzedawców mówi, że wtedy na sterowniku odwracamy chwilowo bieg ciepła, rozgrzewamy kolektor, rozpuszczamy śnieg, a następnie kolektor zaczyna działać – tylko jak skoro w założeniu jest tam próżnia, która nie przepuszcza ciepła. Jeśli uda nam się takie coś zrobić to znaczy że kolektor próżniowy mamy tylko z nazwy.


Z pozoru na to by uniknąć zaśnieżenia kolektorów rurowych jest prosty sposób.

Rurowe nie muszą leżeć na dachu. Mogą być pionowo pod daszkiem. To częściowo załatwia sprawę śniegu.


Ma on jednak zasadniczą wadę – kolektor musi być umieszczony praktycznie pionowo, a to ustawienie typowo zimowe – w pozostałych porach roku kolektor będzie bardzo mało wyeksponowany na słońce.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2013-02-12

Zdaniem naszych Czytelników

Autor teksu nie wie o podstawowych sprawach: a) istnieją kolektory próżniowe heat- pipe gdzie nie ma styku szkoło-metal b)jeśli rozszczelni się jakaś rura próżniowa to widać to od razu- następuje jej zaparowanie. c)śnieg znacznie łatwiej pokrywa powierzchnie płaskie, w kolektorach ...

Gość Zdzisław

14 Paź 2011, 19:49

Co za marketingowy bełkot. Az nie chce się tego słuchać..

Gość marko

14 Paź 2011, 19:40

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy solary można wykorzystać do ogrzewania budynku?

Solary to rozwiązanie coraz popularniejsze. Każdy inwestor myśli jak z ich instalacji osiągnąć najwięcej korzyści. Przygotowanie ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) to standard. Wielu zastanawia się jednak, czy da się ciepło z kolektorów wykorzystać do ogrzewania budynku?

topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła Sezon urlopowy już w pełni, ale dzięki systemowi EKONTROL można mieć pod kontrolą instalację solarną i pompę ciepła.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x