Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Porady ekspertów

Jakie są sposoby montażu kolektorów?

Odpowiedź eksperta: Dobrze dobrany i właściwie zainstalowany system solarny pozwala pokryć od 50 do 65% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Jeżeli połączymy instalację solarną z centralnym ogrzewaniem, daje nam to dodatkową oszczędność energii nieodnawialnej w wysokości od 10 do 20%. Tradycyjnie zaleca się montaż kolektorów pod kątem 45° do poziomu, na połaci dachu zwróconej w kierunku południowym.

Należy przy tym zadbać, aby absorber nie był zacieniony drzewami lub innymi budynkami. Jeśli jednak architektura i lokalizacja budynku na to nie pozwala, warto sięgnąć po kolektory dedykowane do danego sposobu zabudowy. Niektóre kolektory można montować także jako zadaszenie lub pionowo w fasadę.

Kolektor pełniący funkcję daszka dodatkowo zacienia elewację i ochrania wnętrze budynku przed żarem słonecznym. Umiejscowienie kolektorów na dachu lub niższym poziomie budynku może generować większe ryzyko uszkodzenia, dlatego należy się upewnić, że zostały one zaopatrzone w odpowiednie szkło, odporne na uderzenia i gradobicie. Płaski dach to również doskonałe miejsce na montaż kolektorów. Montaż kolektorów na połaci pochylonej może być realizowany zarówno na dach jak i w dach z możliwością estetycznego łączenia wielu kolektorów.

Miejsce montażu kolektorów

 

Dr inż. Andrzej Polijaniuk
Dyrektor ds. marketingu i produktu
Schüco International Polska Sp. z o.o.

aktualizacja: 2011-08-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Instalacja solarna - sposób na wykorzystywanie słońca

Ostateczny czynnik, decydujący o tym czy na instalację solarna się zdecydujemy, czy też z niej zrezygnujemy, to pieniądze. Chodzi zarówno o koszty eksploatacji – przede wszystkim ile zaoszczędzimy w porównaniu z wykorzystaniem klasycznej instalacji grzewczej, oraz jak dużo musimy w kolektory zainwestować. Wiele osób jest bardzo sceptycznie nastawionych.

topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła Sezon urlopowy już w pełni, ale dzięki systemowi EKONTROL można mieć pod kontrolą instalację solarną i pompę ciepła.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x