Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Porady ekspertów

Jakie są sposoby montażu kolektorów?

Odpowiedź eksperta: Dobrze dobrany i właściwie zainstalowany system solarny pozwala pokryć od 50 do 65% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Jeżeli połączymy instalację solarną z centralnym ogrzewaniem, daje nam to dodatkową oszczędność energii nieodnawialnej w wysokości od 10 do 20%. Tradycyjnie zaleca się montaż kolektorów pod kątem 45° do poziomu, na połaci dachu zwróconej w kierunku południowym.

Należy przy tym zadbać, aby absorber nie był zacieniony drzewami lub innymi budynkami. Jeśli jednak architektura i lokalizacja budynku na to nie pozwala, warto sięgnąć po kolektory dedykowane do danego sposobu zabudowy. Niektóre kolektory można montować także jako zadaszenie lub pionowo w fasadę.

Kolektor pełniący funkcję daszka dodatkowo zacienia elewację i ochrania wnętrze budynku przed żarem słonecznym. Umiejscowienie kolektorów na dachu lub niższym poziomie budynku może generować większe ryzyko uszkodzenia, dlatego należy się upewnić, że zostały one zaopatrzone w odpowiednie szkło, odporne na uderzenia i gradobicie. Płaski dach to również doskonałe miejsce na montaż kolektorów. Montaż kolektorów na połaci pochylonej może być realizowany zarówno na dach jak i w dach z możliwością estetycznego łączenia wielu kolektorów.

Miejsce montażu kolektorów

 

Dr inż. Andrzej Polijaniuk
Dyrektor ds. marketingu i produktu
Schüco International Polska Sp. z o.o.

aktualizacja: 2011-08-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Instalacja solarna - sposób na wykorzystywanie słońca

Ostateczny czynnik, decydujący o tym czy na instalację solarna się zdecydujemy, czy też z niej zrezygnujemy, to pieniądze. Chodzi zarówno o koszty eksploatacji – przede wszystkim ile zaoszczędzimy w porównaniu z wykorzystaniem klasycznej instalacji grzewczej, oraz jak dużo musimy w kolektory zainwestować. Wiele osób jest bardzo sceptycznie nastawionych.

topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x