Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Aktualności

BASF na 26. edycji EU PVSEC

Od 5 do 8 września 2011 r. firma BASF, będąca wystawcą na 26. Europejskich Targach/Konferencji Fotowoltaiki i Energii Słonecznej (EU PVSEC), zaprezentowała ofertę innowacyjnych produktów dla przemysłu solarnego. Tegoroczne targi i konferencje, które należą do najważniejszych w tej dziedzinie, odbyły się w Hamburgu (Niemcy).

Płyta wykonana z konstrukcyjnego tworzywa sztucznego z rodziny Ultramid®, która umożliwia nowatorski i łatwy montaż modułów fotowoltaicznych.Na stoisku BASF eksperci informowali zainteresowanych o bogatej ofercie, która obejmuje cały łańcuch produkcji ogniw słonecznych. Do dobrze znanych produktów dołączyła specjalna innowacja: podbudowa (płyta) wykonana z konstrukcyjnego tworzywa sztucznego z rodziny Ultramid®, która umożliwia nowatorski i łatwy montaż modułów fotowoltaicznych.

Zintegrowana z dachem, lekka i wielofunkcyjna płyta z tworzywa sztucznego przeznaczona do modułów fotowoltaicznych (PV)

Nowe rozwiązanie w zakresie fotowoltaiki, opracowane przez firmy SCHOTT Solar i BASF, składa się z jednolitej płyty z tworzywa sztucznego, którą można zainstalować na dachu zamiast tradycyjnych pokryć dachowych, oraz bezramowego, podwójnie oszklonego modułu fotowoltaicznego.

W drugim etapie, po zainstalowaniu płyty na konstrukcji dachu, wystarczy tylko ulokować taki moduł w systemie przewidzianym do precyzyjnego montażu w płycie i zamocować za pomocą zintegrowanego zatrzasku – bez użycia jakichkolwiek narzędzi i śrub. Zainstalowanie ułatwia plastikowy uchwyt oraz zintegrowane krawędzie płyty wspierającej z tworzywa sztucznego służącej za podstawę. Dzięki kanałom deszczowym, kanałom kablowym i dużemu otworowi w środku płyty moduł fotowoltaiczny o powierzchni 1,7m² waży tylko 8 kg i ma odpowiednią wentylację tylną.

Tworzywem sztucznym, które umożliwia osiągnięcie takich cech, jest Ultramid B High Speed firmy BASF (poliamid 6): materiał jest nie tylko łatwopłynny, ale także twardy, sztywny i odporny na warunki atmosferyczne – i spełnia kryteria wymagane dla takich zastosowań budowlanych (klasa materiału B2).

Obok innowacyjnej płyty z tworzyw sztucznych firma BASF ponownie w tym roku przedstawiła SELURIS ® Clean, ekologiczny płyn do czyszczenia, oraz tworzywo sztuczne Ultramid ® do produkcji złączy i skrzynek przyłączowych. Ponadto na stoisku BASF znalazły się także takie dodatki do tworzyw sztucznych jak Uvinul ® i Irganox ®, płyny tnące z gamy Pluriol ®, farby i pasty metalizujące (Cyposol ®) oraz systemy odlewania poliuretanu COLO-FAST ® do produkcji opraw i ram.

Czyszczenie ogniw słonecznych

BASF oferuje i rozwija rozwiązania do wytrawiania, teksturowania, domieszkowania i czyszczenia ogniw słonecznych mono-i polikrystalicznych. Gama została poszerzona o innowacyjny i przyjazny środowisku płyn do czyszczenia: SELURIS® Clean.
Zastosowanie SELURIS ® Clean przed domieszkowaniem kwasem fosforowym zapewnia końcowe, przeddomieszkowe czyszczenie wafla i skuteczną hydrofilizację powierzchni, a w rezultacie doskonałe nawilżenie domieszki. Sprawia to, że można osiągnąć równomierny rozkład kwasu fosforowego na waflu. Zastosowanie SELURIS ® Clean po domieszkowaniu (z użyciem kwasu fosforowego lub POCI3) umożliwia skuteczne usuwanie pozostałości szkła fosforo-krzemowego i mniej aktywnych stref emitera (martwe warstwy), dzięki czemu emiter staje się czysty i wysokowydajny.

Tworzywo sztuczne do produkcji łączy i skrzynek przyłączowych

Aby efektywnie korzystać z energii wytwarzanej przez elektrownie fotowoltaiczne, konieczne są odpowiednie łącza transportujące energię elektryczną do konsumenta końcowego. BASF dostarcza specjalny Ultramid ® do produkcji łączy i skrzynek przyłączowych, który spełnia odpowiednie wymagania. Tworzywo z rodziny poliamidów jest bardzo stabilne, odporne na ogień i uderzenia, zwłaszcza w niskich temperaturach, co jest niezbędne w warunkach elektrowni fotowoltaicznych, narażonych na działanie żywiołów i zmienną pogodę. Znaczne wahania temperatury i wilgotności stawiają wysokie wymagania elementom z tworzyw sztucznych.

Stabilizatory termiczne, światła i promieniowania UV

Dodatki BASF do tworzyw sztucznych nadają wszystkim tworzywom sztucznym stosowanym w modułach fotowoltaicznych (PV) odporność na działanie ciepła (Irgafos ®, Irganox ®) i promieni słonecznych (Chimassorb ®, Tinuvin ®, Uvinul ®). Na całym świecie firma oferuje szeroki asortyment stabilizatorów termicznych, światła i promieniowania UV. Można je idealnie dobrać do wszystkich rodzajów żywic i tworzyw sztucznych służących w sektorze PV do wyrobu takich elementów jak części do hermetyzacji (enkapsulacji), ramy, folie warstwy spodniej i komponenty elektryczne, co zapewnia im wymaganą, co najmniej 25-letnią żywotność.

Płyny tnące

Ponadto firma BASF przedstawiła też dobrze znaną gamę Pluriol®, płynów tnących wafle dla przemysłu ogniw słonecznych. Produkty te umożliwiają specjalistom od cięcia wafli elastyczność w projektowaniu zaczynów tnących odpowiadających wymaganiom stosowanego procesu. Pluriol® zapewnia optymalną oszczędność w produkcji wafli poprzez utrzymywanie stałej, wysokiej jakości i efektywności, mniejszą liczbę wad i uszkodzeń, a także dużą wydajność recyklingu cieczy.

Farby i pasty metalizujące

CypoSol ® jest gamą farb i past ze srebra i aluminium do metalizacji paneli słonecznych. Oprócz past do tradycyjnego sitodruku CypoSol ® obejmuje także serię L, którą tworzą farby specjalnie zaprojektowane do innowacyjnego druku laserowego. Bezołowiowe barwniki są przyjazne dla środowiska i mogą być używane do zadrukowania obu stron wafla.

Systemy odlewania poliuretanu do obramowań

System odlewania poliuretanu COLO-FAST ® jest szybką i niezawodną metodą wysokiej jakości do wytwarzania obramowań modułów fotowoltaicznych. PU, odporny na działanie promieni UV i warunków atmosferycznych, jest w stanie zastąpić tradycyjne ramy aluminiowe instalowane w modułach PV zarówno w dachu, jak i na dachu. COLO-FAST ® otwiera przed klientem niemal nieograniczony wybór kolorów i różnorodność konstrukcji ramy. Technologia COLO-FAST ® umożliwia instalację elementów mocujących i elektrycznych podczas jednej operacji. Co więcej, obramowane COLO-FAST® modułów fotowoltaicznych może być doskonale zintegrowane z dachem, spełniając tym samym najwyższe wymagania estetyczne.

 

Firma powiązana: Basf
aktualizacja: 2012-12-10

Dodaj komentarz

Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Jakie są sposoby montażu kolektorów?

Odpowiedź eksperta: Dobrze dobrany i właściwie zainstalowany system solarny pozwala pokryć od 50 do 65% rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Jeżeli połączymy instalację solarną z centralnym ogrzewaniem, daje nam to dodatkową oszczędność energii nieodnawialnej w wysokości od 10 do 20%. Tradycyjnie zaleca się montaż kolektorów pod kątem 45° do poziomu, na połaci dachu zwróconej w kierunku południowym.

topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x