Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Instalacja solarna w dwuosobowym gospodarstwie

Nasz doświadczony hydraulik opracował projekt instalacji solarnej, ale my dla pewności poprosiliśmy firmę, w której ją zakupiliśmy, o wytyczne dotyczące prawidłowego montażu - mówią Teresa i Adam, członkowie Klubu Budujących Dom.

Panele kolektorów zajmujące 2 m2 powierzchni dachu idealnie zmieściły się na jednej z dwóch jego południowych połaci
Panele kolektorów zajmujące 2 m2 powierzchni dachu idealnie zmieściły się na jednej z dwóch jego południowych połaci
Parametry: dwa kolektory płaskie o łącznej powierzchni 2 m2, nachylenie 35°, wystawa południowa, odległość od zasobnika – 8 m.

Liczba domowników: 2.

Cel: przygotowanie c.w.u.

Decyzja: Osiem lat temu rozpoczęliśmy budowę docelowego domu. Jesteśmy inżynierami z zawodu i uznaliśmy, że zainstalowaniu kolektorów sprzyja odpowiednia lokalizacja budynku na nasłonecznionej działce oraz brak wysokich drzew od południa i zachodu. Kierowała nami chęć prowadzenia ekonomicznego gospodarstwa domowego i względy ekologiczne.

Porady i przestrogi:

 • Dwa płaskie kolektory umieszczono pod kątem 35°
  Dwa płaskie kolektory umieszczono
  pod kątem 35°
  Instalację solarną doprojektowaliśmy z fachowcami podczas montowania instalacji grzewczej i wodno-kanalizacyjnej. Nasz doświadczony hydraulik opracował projekt instalacji słonecznej, ale my dla pewności poprosiliśmy firmę, w której ją zakupiliśmy, o wytyczne dotyczące prawidłowego montażu.

  Wytyczne z dwóch źródeł pokryły się, więc po kolejnych drobnych ustaleniach, wszystkie instalacje wykonał ten sam człowiek. Uważaliśmy to za słuszny krok, przewidując ewentualne naprawy. Wspólnymi siłami udało się skrócić długość instalacji, by nie następowały straty ciepła wytworzonego przez kolektory.

 • Instalacja solarna, jak każda inna domowa instalacja, wymaga czujności. Nie jest to trudne – wystarczy słuchać pracy urządzeń i od czasu do czasu spojrzeć na sterownik. Sterownik układu dwa razy pokazał konieczność uzupełnienia cieczy roboczej, co wykonaliśmy samodzielnie, ale zgodnie z instrukcją obsługi instalacji i pouczeniem montera. Nie byliśmy tym zdziwieni, ponieważ uprzedzano nas, że ciecz roboczą trzeba będzie uzupełniać mniej więcej co 4 lata i tak się stało.

 • Uprzedzamy, że planując instalację solarną, trzeba przewidzieć odpowiednio dużo miejsca na zasobnik. Warto pozostawić pewien zapas powierzchni, szczególnie w docelowo planowanym domu. Kilkuletnia praktyka pokazała, że powinniśmy obecny 300-litrowy zasobnik zastąpić 500-litrowym i mamy ból głowy, jak teraz rozlokować w kotłowni wszystkie potrzebne urządzenia – kocioł, filtr do uzdatniania wody, pralkę, a przy tym zachować wygodny do nich dostęp. Czeka nas wielka zamiana miejsc.

  Korzystanie z kolektorów pokazało, że 300-litrowy zasobnik należałoby zastąpić 500-litrowymKorzystanie z kolektorów pokazało, że 300-litrowy zasobnik należałoby zastąpić 500-litrowym

 • Latem całkowicie wyłączamy kocioł gazowy. Wyprodukowane przez kolektory ciepło ogrzewa wodę przez 6, a nawet 7 miesięcy w roku i bardzo nas to satysfakcjonuje. Jesteśmy zadowoleni z tej inwestycji, choć przy zaledwie dwuosobowym gospodarstwie domowym może wydawać się kontrowersyjna i nieekonomiczna.

  Naszym zdaniem nie przeinwestowaliśmy, ponieważ instalacja solarna dobrze współpracuje też z kotłem kondensacyjnym i wodnym ogrzewaniem podłogowym. Jeśli trzeba będzie wymienić kolektory, na pewno założymy kolejne, tyle że rozważymy nowocześniejsze rozwiązania.

Koszty: instalacja solarna produkcji austriackiej, zasobnik z dwoma wymiennikami ciepła – 10 000 zł (bez montażu).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-10-18

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat A ciągła praca solarnej pompy obiegowej (w dobrych układach 100W) oraz sterownika z zasilaczem (od 40 do 80W) przez 7 miesięcy to też darmowe? Bez przesady. w takiej instalacji pompa solarna będzie brała do 50 W a i sterownik ...

solar kolektor

03 Maj 2015, 20:14

A ciągła praca solarnej pompy obiegowej (w dobrych układach 100W) oraz sterownika z zasilaczem (od 40 do 80W) przez 7 miesięcy to też darmowe?

Gość Ksantia

15 Kwi 2015, 10:00

Kur.. sami dolali cieczy roboczej. zrobcie filmik na yt, moze tez sam sprobuje!

Gość pasiu

02 Lis 2014, 07:43

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Instalacja solarna - doświadczenia użytkowników

Zdarzyła się nam jedna awaria kolektorów. W upalny dzień, podczas długiego wyłączenia prądu, rozszczelniła się rura łącząca panele na dachu - mówią Małgorzata i Łukasz, członkowie Klubu Budujących Dom.

topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła Sezon urlopowy już w pełni, ale dzięki systemowi EKONTROL można mieć pod kontrolą instalację solarną i pompę ciepła.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x