Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Instalacja solarna do podgrzewania wody w basenie

Na zimę spuszczam wodę z instalacji solarnej (u nas czynnikiem roboczym jest woda, a nie glikol). Dwa lata temu nie spuściłem wody na czas i... - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom.

Parametry instalacji: kolektory płaskie; 8 paneli o powierzchni 1,8 m2 każdy; nachylenie 45 stopni; wystawa wschodnia, południowa, zachodnia, dzięki zastosowaniu w ogrodzie obrotowego stelaża na prowadnicach i kółkach oraz siłownika z zegarem; instalacja długości 25 m; biwalentny zasobnik 300 l.

Cel: przygotowanie c.w.u. w budynku oraz w basenie „pod chmurką” o wymiarach 4,5 × 12,5 × 1,2 m.

Liczba użytkowników: 3

Decyzja: Główną motywacją do założenia instalacji solarnej była chęć podgrzania wody w basenie w ogrodzie pod gołym niebem. Korzystanie przez kilka miesięcy w roku z darmowej ciepłej wody w domu było przez nas pożądane, ale drugorzędne, ponieważ w 1997 r. gaz nie był jeszcze tak drogi jak obecnie. Kiedy dzieci były małe, głównym priorytetem było zapewnienie im w ogrodzie kąpieli w ciepłej wodzie.

Głównym celem zastosowania kolektorów było ogrzanie wody w dużym basenie pod gołym niebem
Głównym celem zastosowania kolektorów było ogrzanie wody w dużym basenie pod gołym niebem
Panele kolektorów umieszczono w ogrodzie na obrotowym stelażu z metalowych kątownikówPanele kolektorów umieszczono w ogrodzie na obrotowym stelażu z metalowych kątowników

Porady i przestrogi:

Grube ocieplenie rur w instalacji o długości 25 m skutecznie ogranicza straty ciepła w drodze od kolektorów do zbiornika ciepłej wody (300 l)
Grube ocieplenie rur w instalacji o długości 25 m skutecznie ogranicza straty ciepła w drodze od kolektorów do zbiornika ciepłej wody (300 l)
 • Kolektory funkcjonują od 1997 r. czyli już 15 lat. Pod względem technicznym nadal są sprawne. Uszkodził się tylko obrotowy element stelaża, na którym stoją. Można je obracać ręcznie, ale wcześniej stelaż obracał się automatycznie o wyznaczonych na zegarze godzinach. Planuję naprawę stelaża.

 • Nie umieściłem paneli na dachu ze względu na ich dużą powierzchnię oraz nie chcąc zakłócić architektury domu z elementami stylu Tudor, z witrażami w oknach i charakterystycznym belkowaniem. Zbudowałem dla nich wolno stojący i obrotowy stelaż z metalowych kątowników. Ustawiłem go w narożniku ogrodu.

  Celowo wybrałem słoneczną polanę osłoniętą drzewami, by nie widzieć go z wnętrz domu i z ogrodu. Uznaliśmy z żoną, że stelaż z kolektorami zakłóci widoki na działce. Drzewa formujemy, by nie zacieniały paneli.

  Na wszelki wypadek warto odsunąć panele od drogi. U nas wandale próbowali stłuc je kamieniami. Nie udało się, bo mają specjalne szyby, ale to zdarzenie trochę nas zaniepokoiło.

 • Kolektory pozwalają ogrzać 67,5 m3 wody w basenie do 28°C. Zdarzyło się, że już 1 kwietnia zażywaliśmy kąpieli w ogrodzie. To była spora niespodzianka dla dzieci! Jednak zazwyczaj sezon kąpielowy, w komforcie cieplnym, rozciąga się między początkiem maja a połową września.

  Na zimę spuszczam wodę z instalacji solarnej (u nas czynnikiem roboczym jest woda, a nie glikol). Dwa lata temu nie spuściłem wody na czas i jeden z paneli uszkodził się.

 • Instalacja solarna ma 25 m długości i biegnie w ziemi. Rury osłoniłem trzema warstwami otuliny, a potem umieściłem w rurze kanalizacyjnej z PCV. To się sprawdziło. W lecie zużywamy zaledwie 20 m3 gazu, do gotowania. Po zużyciu się istniejących kolektorów pewnie założę następne, ale pomyślę o nowocześniejszym typie i skorzystaniu z dotacji.


Koszty: kolektory polskiego producenta, ze sterownikiem, bez montażu 8000 zł; stelaż z własną robocizną 1000 zł; wymiana automatycznego sterownika (po 10 latach) – 300 zł.

Lilianna Dąbrowska

aktualizacja: 2012-01-04

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kolektory płaskie - doświadczenia użytkowników

Wykonawcy nie zastosowali urządzeń jednego producenta, tylko skompletowali zestaw z różnych firm. Podobno tak było taniej, choć... - mówi Andrzej, czytelnik Budujemy Dom.
topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła Sezon urlopowy już w pełni, ale dzięki systemowi EKONTROL można mieć pod kontrolą instalację solarną i pompę ciepła.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x