Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Kolektory próżniowe na lato i zimę

Przy kolektorach próżniowych stanowczo odradzamy ręczne usuwanie z nich śniegu. Nadgorliwość nie popłaca. O mały włos... - mówi Józef, czytelnik Budujemy Dom.

Właściciele przesunęli okna połaciowe, aby zmieścić na dachu trzy panele kolektorów
Właściciele przesunęli okna połaciowe, aby zmieścić na dachu trzy panele kolektorów
Parametry instalacji: kolektory rurowe; 3 panele o powierzchni 1,92 m2 każdy; nachylenie 30 stopni; wystawa południowa; instalacja długości 10 m; biwalentny zasobnik 400 l.

Cel: przygotowanie c.w.u., ogrzanie budynku przed przeprowadzką.

Liczba użytkowników: 3

Decyzja: Mieszkając Warszawie, kupiliśmy na wsi dom do remontu. Musieliśmy go przez pierwszą zimę ogrzewać, ale mogliśmy przyjeżdżać jedynie w weekendy. Pomyśleliśmy, że stałym i tanim źródłem ciepła mogą być kolektory słoneczne. W wielu firmach zapewniono nas, że próżniowe kolektory rurowe zapewnią przez zimę wewnątrz budynku temperaturę powyżej 0°C. Nie zawiedliśmy się.

Nachylenie dachu i kolektorów rurowych wynosi 30 stopni
Nachylenie dachu i kolektorów rurowych wynosi 30 stopni

Porady i przestrogi:

  • Kolektory sprawiły, że średnia temperatura w zimie wyniosła w pomieszczeniach 7°C. Tylko raz w tygodniu rozpalaliśmy ogień w kotle na paliwa stałe. Dzięki kolektorom remontowany dom o powierzchni użytkowej 132 m2 przetrwał sezon grzewczy bez szwanku. Nie zniszczyły się ani urządzenia, ani drewniane podłogi, ani ściany. Chociażby przez fakt darmowego ogrzewania budynku przez pierwszy sezon mamy poczucie, że instalacja już się w poważnej części zwróciła.

  • Ogrzewamy dom albo kotłem na paliwa stałe, albo gazowym. Zbiornik na wodę wykonany był na zamówienie i dopasowany do tych urządzeń. Ma dwie wężownice. W zimie włączamy ogrzewanie gazowe lub palimy drewnem w kotle dopiero po południu. Od rana działają kolektory. Łatwiej jest podnieść temperaturę wody z poziomu 20°C niż z niższej, więc również w zimie kolektory dają oszczędności w eksploatacji domu.

  • Przy kolektorach próżniowych stanowczo odradzamy ręczne usuwanie z nich śniegu. Nadgorliwość nie popłaca. O mały włos nie uszkodziłem końcówek przyłącza na dachu, chcąc wymieść śnieg miotłą (wychylając się z okien połaciowych). Kiedy usłyszałem z rur syk, natychmiast zadzwoniłem do wykonawcy. Nakazał sprawdzenie ciśnienia cieczy roboczej. Na szczęście nie spadło i instalacja się nie rozszczelniła.

  • Nie wykluczam dołożenia jeszcze trzech paneli z myślą o ogrzewaniu domu w zimie. Przygotowałem dla nich miejsce poniżej istniejących. Dodatkowy rząd kolektorów wyposażony zostanie w rolety, które szczelnie zakryją je przez lato. Inaczej mielibyśmy nadmiar gorącej wody. Aby w lecie, podczas przerwy w dostawie prądu, nie przegrzał się glikol, radzę koniecznie zastosować UPS lub generator prądu. U nas często brakuje prądu, zdarzają się nawet „trzydniówki”, dlatego niedawno kupiłem generator i położyłem do niego osobną instalację. Jestem spokojny o urządzenia.

  • Lokalizacja domu przy ścianie lasu okazała się znakomita. Las działa jak wiatrochron, na dom operują promienie słoneczne. Zaciszne położenie sprzyja instalacji słonecznej!

Koszty: kolektory CPC 9 firmy WATT, z robocizną i zasobnikiem na wodę 400 l (4500 zł) – całość 14 000 zł (w 2005 r.).

Dom zlokalizowany w zacisznym miejscu, przy ścianie lasu, sprzyja pracy kolektorówBiwalentny kocioł o pojemności 400 l wykonano na zamówienie. Obsługuje kolektory, kocił gazowy i kocioł na paliwa stałe
Dom zlokalizowany w zacisznym miejscu, przy ścianie lasu, sprzyja pracy kolektorówBiwalentny kocioł o pojemności 400 l wykonano na zamówienie. Obsługuje kolektory, kocioł gazowy i kocioł na paliwa stałe

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-01-05

Zdaniem naszych Czytelników

Widzę że malkontentów jest sporo, najwiecej mają do powiedzenia ci którzy nigdy tego nie zainstalują i nie przekonają się tacy działają jak psy ogrodnika sami nie zjedzą a odradzają innym. najlepiej palić węglem i to jeszcze jakby ktoś to za nich robił i jeszcze im za to zapłacił. ...

Gość Gość

22 Sty 2013, 05:32

a trzeba pamiętać, że w tym domu jest piec na paliwa stałe, kocioł gazowy i tytułowe solary....dywersyfikacja dywersyfikacją - ale inwestycyjnie to dla mnie porażka....

Gość adiqq

18 Lut 2012, 10:08

No, a przeczytał ze zrozumieniem zapodany tekst ?Ogrzewanie miało być (jest) całkowicie bezobsługowe i „bezpieczne”, bo oni tam nie mieszkają!To miało być przejściowe rozwiązanie, a po zamieszkaniu wpięte w „normalny” system grzewczy. W takiej konfiguracji ...

bajbaga

18 Lut 2012, 09:50

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Instalacja solarna do podgrzewania wody w basenie

Na zimę spuszczam wodę z instalacji solarnej (u nas czynnikiem roboczym jest woda, a nie glikol). Dwa lata temu nie spuściłem wody na czas i... - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom.
topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x