Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Kolektory próżniowe na lato i zimę

Przy kolektorach próżniowych stanowczo odradzamy ręczne usuwanie z nich śniegu. Nadgorliwość nie popłaca. O mały włos... - mówi Józef, czytelnik Budujemy Dom.

Właściciele przesunęli okna połaciowe, aby zmieścić na dachu trzy panele kolektorów
Właściciele przesunęli okna połaciowe, aby zmieścić na dachu trzy panele kolektorów
Parametry instalacji: kolektory rurowe; 3 panele o powierzchni 1,92 m2 każdy; nachylenie 30 stopni; wystawa południowa; instalacja długości 10 m; biwalentny zasobnik 400 l.

Cel: przygotowanie c.w.u., ogrzanie budynku przed przeprowadzką.

Liczba użytkowników: 3

Decyzja: Mieszkając Warszawie, kupiliśmy na wsi dom do remontu. Musieliśmy go przez pierwszą zimę ogrzewać, ale mogliśmy przyjeżdżać jedynie w weekendy. Pomyśleliśmy, że stałym i tanim źródłem ciepła mogą być kolektory słoneczne. W wielu firmach zapewniono nas, że próżniowe kolektory rurowe zapewnią przez zimę wewnątrz budynku temperaturę powyżej 0°C. Nie zawiedliśmy się.

Nachylenie dachu i kolektorów rurowych wynosi 30 stopni
Nachylenie dachu i kolektorów rurowych wynosi 30 stopni

Porady i przestrogi:

  • Kolektory sprawiły, że średnia temperatura w zimie wyniosła w pomieszczeniach 7°C. Tylko raz w tygodniu rozpalaliśmy ogień w kotle na paliwa stałe. Dzięki kolektorom remontowany dom o powierzchni użytkowej 132 m2 przetrwał sezon grzewczy bez szwanku. Nie zniszczyły się ani urządzenia, ani {anchor 31055}drewniane podłogi, ani ściany. Chociażby przez fakt darmowego ogrzewania budynku przez pierwszy sezon mamy poczucie, że instalacja już się w poważnej części zwróciła.

  • Ogrzewamy dom albo {anchor 31056}kotłem na paliwa stałe, albo gazowym. Zbiornik na wodę wykonany był na zamówienie i dopasowany do tych urządzeń. Ma dwie wężownice. W zimie włączamy ogrzewanie gazowe lub palimy drewnem w kotle dopiero po południu. Od rana działają kolektory. Łatwiej jest podnieść temperaturę wody z poziomu 20°C niż z niższej, więc również w zimie kolektory dają oszczędności w eksploatacji domu.

  • Przy kolektorach próżniowych stanowczo odradzamy ręczne usuwanie z nich śniegu. Nadgorliwość nie popłaca. O mały włos nie uszkodziłem końcówek przyłącza na dachu, chcąc wymieść śnieg miotłą (wychylając się z okien połaciowych). Kiedy usłyszałem z rur syk, natychmiast zadzwoniłem do wykonawcy. Nakazał sprawdzenie ciśnienia cieczy roboczej. Na szczęście nie spadło i instalacja się nie rozszczelniła.

  • Nie wykluczam dołożenia jeszcze trzech paneli z myślą o ogrzewaniu domu w zimie. Przygotowałem dla nich miejsce poniżej istniejących. Dodatkowy rząd kolektorów wyposażony zostanie w rolety, które szczelnie zakryją je przez lato. Inaczej mielibyśmy nadmiar gorącej wody. Aby w lecie, podczas przerwy w dostawie prądu, nie przegrzał się glikol, radzę koniecznie zastosować UPS lub generator prądu. U nas często brakuje prądu, zdarzają się nawet „trzydniówki”, dlatego niedawno kupiłem generator i położyłem do niego osobną instalację. Jestem spokojny o urządzenia.

  • Lokalizacja domu przy ścianie lasu okazała się znakomita. Las działa jak wiatrochron, na dom operują promienie słoneczne. Zaciszne położenie sprzyja instalacji słonecznej!

Koszty: kolektory CPC 9 firmy WATT, z robocizną i zasobnikiem na wodę 400 l (4500 zł) – całość 14 000 zł (w 2005 r.).

Dom zlokalizowany w zacisznym miejscu, przy ścianie lasu, sprzyja pracy kolektorówBiwalentny kocioł o pojemności 400 l wykonano na zamówienie. Obsługuje kolektory, kocił gazowy i kocioł na paliwa stałe
Dom zlokalizowany w zacisznym miejscu, przy ścianie lasu, sprzyja pracy kolektorówBiwalentny kocioł o pojemności 400 l wykonano na zamówienie. Obsługuje kolektory, kocioł gazowy i kocioł na paliwa stałe

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-01-05

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Widzę że malkontentów jest sporo, najwiecej mają do powiedzenia ci którzy nigdy tego nie zainstalują i nie przekonają się tacy działają jak psy ogrodnika sami nie zjedzą a odradzają innym. najlepiej palić węglem i to jeszcze jakby ktoś to za nich robił i jeszcze im za to zapłacił. ...

Gość: Gość

22 Sty 2013, 05:32

a trzeba pamiętać, że w tym domu jest piec na paliwa stałe, kocioł gazowy i tytułowe solary....dywersyfikacja dywersyfikacją - ale inwestycyjnie to dla mnie porażka....

Gość: adiqq

18 Lut 2012, 10:08

No, a przeczytał ze zrozumieniem zapodany tekst ?Ogrzewanie miało być (jest) całkowicie bezobsługowe i „bezpieczne”, bo oni tam nie mieszkają!To miało być przejściowe rozwiązanie, a po zamieszkaniu wpięte w „normalny” system grzewczy. W takiej konfiguracji ...

bajbaga

18 Lut 2012, 09:50

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Instalacja solarna do podgrzewania wody w basenie

Na zimę spuszczam wodę z instalacji solarnej (u nas czynnikiem roboczym jest woda, a nie glikol). Dwa lata temu nie spuściłem wody na czas i... - mówi Michał, czytelnik Budujemy Dom.
topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła Sezon urlopowy już w pełni, ale dzięki systemowi EKONTROL można mieć pod kontrolą instalację solarną i pompę ciepła.
Pompy ciepła Hewalex z tytułem Budowlana Marka Roku 2016
Pompy ciepła Hewalex z tytułem Budowlana Marka Roku 2016 Marka HEWALEX została nagrodzona tytułem Brązowa Budowlana Marka Roku w kategorii POMPY CIEPŁA za sukcesy w kreowaniu silnej marki na rynku ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe