Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Kolektor próżniowy a dłuższe wyłączenia prądu

Przekonaliśmy się, jak poważnym zagrożeniem dla instalacji są dłuższe wyłączenia prądu w słoneczne dni. Wtedy przestaje działać pompa cyrkulacyjna i następuje gwałtowny wzrost temperatury cieczy roboczej w instalacji. - mówi Tomasz, czytelnik Budujemy Dom.

Kolektor rurowy, przy określonej wydajności, zajmuje mniej miejsca na dachu niż płaski
Kolektor rurowy, przy określonej wydajności, zajmuje mniej miejsca na dachu niż płaski
Parametry instalacji: kolektor próżniowy; 1 panel o powierzchni 3 m2; wystawa południowa; kąt nachylenia 45 stopni; długość instalacji 3 m; biwalentny zbiornik na wodę 300 l.

Cel: przygotowanie c.w.u.

Liczba użytkowników: 5

Decyzja: Nie mamy dostępu do gazu ziemnego, więc korzystamy z instalacji grzewczej opartej na drogim propanie. Z tego względu staraliśmy się zminimalizować inne koszty.

Zastosowaliśmy kolektor próżniowy, ponieważ jego powierzchnia, przy założonej wydajności jest mniejsza niż kolektorów płaskich, a my na dachu nie mamy zbyt dużo miejsca. Ponadto, kolektor próżniowy działa nie tylko w słoneczne dni, ale również w okresie lekkiego zachmurzenia.

Porady i przestrogi:

 • Kolektor od 3 lat zapewnia nam 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę w okresie kwiecień/wrzesień i 15% w pozostałych częściach roku. Czas amortyzacji oceniamy na około 10 lat, ponieważ inwestycję ponieśliśmy z własnej kieszeni, bez żadnych dopłat. Ważny jest fakt, że zrealizowaliśmy ją w okresie, kiedy mieliśmy więcej gotówki, a obecnie, w czasie kryzysu, możemy ograniczyć koszty stałe.

  Gdybyśmy w tej chwili dokonywali wyboru, zestaw solarny byłby taki sam. System, pracujący na glikolu, jest bezobsługowy. Trzeba jedynie kontrolować poziom i ciśnienie glikolu.

 • Przekonaliśmy się, jak poważnym zagrożeniem dla instalacji są dłuższe wyłączenia prądu w słoneczne dni. Wtedy przestaje działać pompa cyrkulacyjna i następuje gwałtowny wzrost temperatury cieczy roboczej w instalacji. Dwukrotnie przeżyliśmy sytuację, kiedy temperatura glikolu wzrosła do 180°C. W efekcie tego zdarzenia zadziałały zawory bezpieczeństwa, a nadmiar cieczy został zrzucony do naczynia wzbiorczego w kotłowni.

  Po takiej awarii trzeba było poczekać na schłodzenie się systemu, by można było ponownie go napełnić glikolem, jednocześnie odpowietrzając instalację. Cały proces trwał kilka godzin, ale jest możliwy do wykonania przez amatora.

 • Przed powtórzeniem się takiej sytuacji zabezpieczyliśmy się w dwojaki sposób. Przy krótszych wyłączeniach prądu stosujemy niewielki zasilacz awaryjny UPS 720 Plus polskiej firmy ETA. Przy jego udziale pompa cyrkulacyjna może działać przez kilka godzin. Natomiast w przy dłuższych przerwach w dostawie prądu, które są u nas szczególnie dokuczliwe w zimie, podłączamy spalinowy generator prądu.

 • Przekonaliśmy się wielokrotnie podczas wyjazdów, że jeśli jest prąd, system solarny bez problemu działa w pełnym słońcu bez odbioru ciepłej wody. Woda w zbiorniku nagrzewa się wtedy do 60–70°C, ponieważ sterownik systemu wzbudza pompę cyrkulacyjną do częstszej pracy.

Koszty: kolektor próżniowy Viessmann Vitosol 200-T z osprzętem około 9000 zł (w 2008 r.), jego koszt wliczony został do instalacji grzewczej z kotłem gazowym, zasobnikiem na wodę 300 l (Vitocell 100) i montażem – całość 30 000 zł.

Kolektor rurowy o powierzchni 3 m2 umieszczono na południowej połaci dachuW kotłowni zadziałały zabezpieczenia podczas przegrzania się glikolu w instalacji
Kolektor rurowy o powierzchni 3 m2 umieszczono na południowej połaci dachuW kotłowni zadziałały zabezpieczenia podczas przegrzania się glikolu w instalacji

Lilianna Jampolska

 

aktualizacja: 2012-01-05

Zdaniem naszych Czytelników

Najlepszym i najprostszym zabezpieczeniem kolektorów próżniowych przed zbyt wysoką temperaturą jest bezpiecznik termiczny- Expulser. Jego koszt to ok 400 zł+VAT.

Gość stefan

11 Wrz 2013, 08:34

idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie ogniw fotovoltanicznych o mocy powyżej 250Wat które w słoneczne dni daje gwarancje zasilania solarów. Wyliczenie poboru w skrócie - sterownik pobiera około 10 wat pompa na I biegu 20-30Wat ładowanie akumulatora jakies 50 Wat mam takie rozwiązanie ...

Gość alfred

05 Lut 2013, 21:13

Sprawdziłem rachunki za gaz. Zużywam 30m3 gazu miesięcznie na podgrzanie ciepłej wody z cyrkulacją licząc łącznie z kuchenką gazową intensywnie używaną. To oznacza, że opisanym kolektorem mógłym zaoszczędzić mniej niż 170m3 gazu rocznie. Przy cenie gazu 1,5zł/m3 daje to niecałe ...

Gość Slaw

14 Kwi 2012, 11:32

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kolektory próżniowe na lato i zimę

Przy kolektorach próżniowych stanowczo odradzamy ręczne usuwanie z nich śniegu. Nadgorliwość nie popłaca. O mały włos... - mówi Józef, czytelnik Budujemy Dom.
topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła Sezon urlopowy już w pełni, ale dzięki systemowi EKONTROL można mieć pod kontrolą instalację solarną i pompę ciepła.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x