Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Solary na emerycką kieszeń

Wiedzieliśmy z żoną, że kolektory słoneczne i pompa ciepła, sprawdzają się w Europie Zachodniej i Skandynawii. Zastosowaliśmy je więc w domu, który budowaliśmy z myślą o emeryturze. Miały nam dawać niskie koszty utrzymania budynku oraz chronić emerycki budżet domowy. - mówi Jerzy, Członek Klubu Budujących Dom.

Parametry: kolektory płaskie; polski producent; powierzchnia 4 × 2 m2; kąt nachylenia 35 stopni; wystawa południowa; ciecz solarna – borygo; odległość kolektorów od zasobnika 3 m; zasobnik 400 l.

Liczba domowników: na stałe 3 oraz dojeżdżająca rodzina córki i syna (9 osób).

Cel: przygotowanie c.w.u.; współpraca z i ogrzewaniem nadmuchowym.

Decyzja: wiedzieliśmy z żoną, że niekonwencjonalne źródła ciepła, takie jak kolektory słoneczne i pompa ciepła, sprawdzają się w Europie Zachodniej i Skandynawii. Zastosowaliśmy je więc w domu, który budowaliśmy z myślą o emeryturze. Miały nam dawać niskie koszty utrzymania budynku oraz chronić emerycki budżet domowy. Na cały system grzewczy zaciągnęliśmy niskooprocentowany kredyt w BOŚ.

Dach ma kąt nachylenia poniżej 20 stopni, dlatego kolektory zamontowano na metalowym stelażu z nachyleniem 35 stopni
Dach ma kąt nachylenia poniżej 20 stopni, dlatego kolektory zamontowano na metalowym stelażu z nachyleniem 35 stopni
Płaskie panele mają łącznie powierzchnię 8 m2 i skierowane są na południe
Płaskie panele mają łącznie powierzchnię 8 m2 i skierowane są na południe

Porady i przestrogi:

  • Jesteśmy zadowoleni z kolektorów słonecznych. Płaskie kolektory zupełnie wystarczają do zaspokojenia naszych potrzeb. Jeśli te obecne zużyją się, zamontujemy kolejne, nowszej generacji. Ponownie postaramy się skorzystać z jakiejś dotacji, kredytu czy dofinansowania, ponieważ nadal instalacje solarne są drogie i długo się amortyzują.

  • Kolektory słoneczne założyliśmy podczas budowy domu. Montowała je firma projektująca i wykonująca cały system grzewczy w budynku. Zależało nam na serwisowaniu i gwarancji, ale plan zawiódł. Firma szybko zwinęła żagle, być może z braku doświadczenia. U nas popełniła błędy dotyczące pompy ciepła.

  • Solary najwydajniej działają od końca marca do końca października. W ciągu 12 lat użytkowania już cztery razy uzupełniałem borygo w instalacji. Wykonałem to samodzielnie, kiedy spadała wartość ciśnienia w instalacji i za każdym razem dolewałem 5 l płynu. W tym roku zamierzam całkowicie wymienić borygo, bo już się zestarzało.

    Na szczęście, nigdy nie doświadczyliśmy przegrzania się cieczy w instalacji, nawet podczas wyłączeń prądu. Zastosowaliśmy bowiem pompę cyrkulacyjną i duży zasobnik, a ponadto mamy dom parterowy, w którym łazienka znajduje się w odległości 15 m od zasobnika. Te czynniki sprawiają, że układ solarny odpowiednio schładza się. Radzimy zawczasu pomyśleć o miejscu na duży zasobnik. Im większy zasobnik, tym lepiej.

  • Raz się zdarzyło, że z panelu zsunęła się zewnętrzna ochronna szyba. Trzeba ją było ponownie przytwierdzić silikonem. Dobrze się więc stało, że kolektory umieściliśmy w miejscu łatwo dostępnym.

  • Ponieważ zamontowaliśmy kolektory jako pierwsi w okolicy, kiedy powstawał w budynku, wystawiliśmy przy nich czujkę na dachu. Szybko musieliśmy ją zdemontować, bo wzbudzały ją ptaki.

Koszty: cały system solarny i grzewczy z pompą ciepła oraz wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła – 60 000 zł. Dolewanie borygo – 50 zł.

W kotłowni (8 m2) stoją: zasobnik na c.w.u. 400 l, pompa ciepła i liczne szafki gospodarcze Naczynie wyrównujące ciśnienie cieczy solarnej
W kotłowni (8 m2) stoją: zasobnik na c.w.u. 400 l, pompa ciepła i liczne szafki gospodarcze Naczynie wyrównujące ciśnienie cieczy solarnej


Zobacz reportaż z budowy domu Jerzego i Marii:

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2012-09-06

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Wystarczy policzyć ile za tą sumę wyjdzie gazu i do końca zycie wystarczy uzywać gaz do C.W.U. bo pompą ciepła i tak nie nagrzejecie domu. Wiesz czy przypuszczasz?Raczej to drugie, bo w przeciwnym razie byś takich ...

Jani_63

12 Cze 2014, 06:44

koszt 60 tyś. przeciez to się nigdy nie zwróci. Czy ludzie nie potrafią myśleć ekonomicznie. Wystarczy policzyć ile za tą sumę wyjdzie gazu i do końca zycie wystarczy uzywać gaz do C.W.U. bo pompą ciepła i tak nie nagrzejecie domu.

Gość realista

12 Cze 2014, 06:39

Bardzo fajny projekt domu.Czy można gdzieś przejrzeć ten projekt?

Gość BBB

30 Cze 2013, 11:44

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Instalacja solarna służąca do odśnieżania dachu

Kolektory pokrywają 25,3 m2 dachu, więc w zimie wykorzystujemy je do odśnieżania. Włączamy funkcję odwrócenia obiegu wody i śnieg topnieje, a potem spływa rynnami. - mówią Lidka i Włodek, Czytelnicy Budujemy Dom.

topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x