Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Porady ekspertów

Czy w systemach solarnych możemy zastąpić glikol zwykłą wodą?

Odpowiedź eksperta: W tradycyjnych instalacjach solarnych stosowana mieszanka wody i glikolu ulega z biegiem czasu degradacji i co kilka lat należy ją wymienić. Na naszym rynku istnieją już rozwiązania, w których czynnikiem przenoszącym ciepło jest… zwykła woda, której nie trzeba wymieniać.

Zestawy solarne DRAIN BACK wykorzystują unikatową koncepcję budowy zbiornika buforowego. Woda z bufora solarnego transportowana jest bezpośrednio do płaskich kolektorów słonecznych, z pominięciem wymiennika ciepła, następnie jest podgrzewana w kolektorach i wraca znów do zbiornika.

Ciepło nie jest gromadzone w obiegu c.w.u., a w oddzielnym zbiorniku buforowym wody. Dzięki zastosowaniu systemu bezciśnieniowego, zbędne stają się konieczne dotychczas elementy, takie jak np. . W układzie tym kolektory są napełniane tylko wtedy, gdy dostępna jest odpowiednia ilość ciepła słonecznego i gdy zbiornik buforowy jest w stanie przyjąć ciepło solarne.

W takiej sytuacji obie pompy, wchodzące w skład solarnego modułu regulacyjno-pompowego, są włączane na krótki czas i napełniają kolektory wodą z bufora. Po zakończeniu procesu napełniania, jedna pompa jest wyłączana, a obieg wody podtrzymuje druga z nich. Jeżeli słońce nie świeci wystarczająco mocno lub jeżeli bufor solarny nie może przyjąć już więcej ciepła, pompa tłocząca wyłącza się, cała instalacja słoneczna jest grawitacyjnie opróżniana, a woda z niej trafia do bufora. Nie jest konieczne stosowanie środków zapobiegających zamarzaniu, ponieważ po wyłączeniu instalacji solarnej kolektory są puste.

Jeśli brakuje słońca, kolektory pozostają puste Pompy napełniają je dopiero po osiągnięciu określonej temperatury
Jeśli brakuje słońca, kolektory pozostają puste Pompy napełniają je dopiero po osiągnięciu określonej temperatury

Jerzy Grabek
konsultant techniczno-handlowy ROTEX

aktualizacja: 2012-09-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Instalacja solarna z dopłatą 30%

Skorzystałem z dopłaty celowej na instalację solarów do kredytu z projektu NFOŚiGW. Realna wartość dopłaty wynosi 30% ogólnych kosztów - mówi Paweł, czytelnik Budujemy Dom.

topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x