Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Solary dają oszczędność minimum 1000 zł rocznie!

Odkąd mamy instalację solarną, ani razu nie włączyła się grzałka elektryczna w zasobniku c.w.u. To dla nas dobry znak, ponieważ już na pewno zaoszczędziliśmy co najmniej 150 zł miesięcznie. Właśnie o takie oszczędności nam chodziło. - mówi Maciej, członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje kolektory od kwietnia 2013 r.

Instalacja z biwalentnym zbiornikiem 200 l
Instalacja z biwalentnym
zbiornikiem 200 l

Parametry instalacji: kolektory rurowe próżniowe; powierzchnia 4 m2; kąt nachylenia 45 stopni; wystawa południowo-zachodnia. Długość instalacji 2 x 10 m. Biwalentny zasobnik c.w.u. o pojemności 200 l.

Cel: przygotowanie c.w.u.

Liczba użytkowników: na stałe 2 osoby oraz dojeżdżające dzieci i wnuki.

Decyzja: w okolicy nie ma gazu z sieci i cały nasz dom funkcjonuje na elektryczności. Dom ogrzewaliśmy dotąd kominkiem z DGP i grzejnikami konwektorowymi, natomiast wodę elektrycznością. Rocznie za prąd płaciliśmy 6000 zł. Kiedy nasz poprzedni zbiornik na ciepłą wodę zaczął przeciekać, postanowiliśmy przy okazji jego wymiany założyć instalację solarną.

Za 5390 zł (po dopłacie) mamy nowy biwalentny zasobnik c.w.u. i instalację solarną. Typ kolektorów i ich wielkość dobrała firma monterska. Zgodziliśmy się na próżniowe po zapewnieniu, że rurki są odporne na grad i inne niesprzyjające czynniki zewnętrzne.

Instalacja solarna - rady i przestrogi:

 • Przez te kilka miesięcy, odkąd mamy instalację solarną, ani razu nie włączyła się grzałka elektryczna w zasobniku c.w.u. To dla nas dobry znak, ponieważ już na pewno zaoszczędziliśmy co najmniej 150 zł miesięcznie. Właśnie o takie oszczędności nam chodziło.

  Jeśli w skali roku zmniejszymy wydatki na prąd o 1000 zł, może 2000 zł, jest to dla nas oczekiwana i wymierna korzyść. Kolektory mogą więc się nam zwrócić po 5 latach. Ciepłej wody wystarcza nam na cały dzień i aż do porannego mycia w kolejnym dniu.

 • Dach ma mały spadek 30 stopni, więc żeby kolektory dobrze "łapały" słońce wiosną i jesienią, poprosiliśmy o zamontowanie ich na metalowym stelażu o nachyleniu 45 stopni. Kosztowało to dodatkowe 200 zł. Musieliśmy jednak sami o to poprosić, bo monterzy tego nie zaoferowali.

  W okolicy zdarzają się wyłączenia prądu, więc zabezpieczyliśmy instalację przed przegrzaniem się niewielkim zasilaczem awaryjnym UPS. Nie mamy kłopotu z zagospodarowaniem nadmiaru ciepłej wody, bo często odwiedzają nas dzieci i wnuki.

  Panele z 26 rur zamontowano na stelażu o nachyleniu 45°
 • Zbudowanie systemu solarnego w naszym parterowym domu o konstrukcji szkieletu drewnianego było bardzo proste i trwało jeden dzień. Rury z kotłowni, znajdującej się przy garażu, biegną na nieużytkowym poddaszu, po stropie i pod dachem.

 • Żeby uzyskać dotację z NFOŚiGW, najpierw musieliśmy zaciągnąć we wskazanym banku kredyt. Oboje z żoną jesteśmy emerytami i przez bankową procedurę przeszliśmy w jeden dzień. Reszta formalności bankowych trwała miesiąc. Po otrzymaniu dopłaty od razu spłaciliśmy nią część kapitału, bo tak się najbardziej opłaca.

Instalacja solarna - koszty:

 • kolektory razem z montażem 9800 zł (bez dotacji NFOŚiGW).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-08-27

Zdaniem naszych Czytelników

Solary przy dwóch osobach są całkowicie nieopłacalne.Koszt instalacji to 10-15 tyś zł a to oznacza zwrot ponad 10 lat. Ludzie zacznijcie myśleć ekonomicznie, jedyny plus to wygoda, ale to nie ma nic wspólnego z ekonomią.

Gość kaziu

12 Cze 2014, 06:32

Do ogrzewania wody system solarny to świetne rozwiązanie. Przy dobrej pogodzie (słonecznej) można naprawdę sporo zaoszczędzić ;)

jacekfarek

04 Kwi 2014, 09:48

Cytat Ojjj miałby ciepło... miałby. Szczególnie latem Wystarczy włączyć klimę i będzie chłodno

vip42

02 Kwi 2014, 07:56

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Właściwy kąt instalacji paneli słonecznych na dachu

Pod jakim kątem zainstalować kolektory słoneczne?

topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła Sezon urlopowy już w pełni, ale dzięki systemowi EKONTROL można mieć pod kontrolą instalację solarną i pompę ciepła.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x