Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Kolektory słoneczne na 2 miesiące w roku

Zaobserwowałem, że bez udziału kotła gazowego kolektory działają praktycznie tylko 2 miesiące w roku. W pozostałych dziesięciu mają mniejszą wydajność, ale i tak generują oszczędności w domowym budżecie - mówi Andrzej, członek Klubu Budujących Dom, użytkuje kolektory od 2008 r.

Parametry instalacji: kolektory płaskie, 2 panele o łącznej powierzchni 6,50 m2; kąt nachylenia 43 stopnie; wystawa południowa i zachodnia. Długość instalacji 2 x 30 m; ciecz robocza glikol. Biwalentny zasobnik c.w.u. o pojemności 300 l.

Cel: przygotowanie c.w.u.

Liczba użytkowników: 2 osoby, w weekendy 4 osoby.

Decyzja: już w latach 90. XX wieku interesowałem się instalacją solarną. Chciałem ją założyć w poprzednim domu z basenem pod chmurką, ale wtedy kosztowała 60 000 zł. Zamontowałem ją dopiero w trakcie budowy nowego domu, w którym obecnie mieszkamy. Zrobiłem to z powodów ekologicznych i finansowych. Wykorzystywanie energii słonecznej uważam za proekologiczne, bo przez kilka miesięcy w roku nie używamy gazu do ogrzania c.w.u. Oczywiście z tego samego powodu liczyliśmy z żoną na obniżenie rachunków za gaz.

Wybrałem kolektory płaskie, ponieważ są bezawaryjne i charakteryzują się długą żywotnością. Od dawna śledzę budownictwo w Europie Zachodniej i na przykład w Niemczech i w Austrii stosuje się głównie kolektory płaskie. To mnie przekonało. Nie skorzystałem z dofinansowania na taką instalację. Jeszcze kilka lat temu, kiedy budowałem dom, miałem wrażenie, że formalności trwają długo, a mnie się spieszyło z budową.

Zależało mi na wyposażeniu domu w wysokiej jakości system grzewczy, współpracujący z instalacją solarną i kominkiem. Wszystkie urządzenia i osprzęt kupiłem od jednego producenta, bo wtedy są kompatybilne, najbardziej wydajne i działają bez awarii.

Płaskie kolektory zwrócono na południe i zachód Kolektor zwrócony na zachód znajduje się 30 m od zasobnika c.w.u

Kolektory słoneczne - rady i przestrogi:

 • Jestem zadowolony z zamontowania kolektorów słonecznych. Nie mieliśmy żadnej awarii urządzeń, ani przegrzania się cieczy roboczej. Zaobserwowałem, że bez udziału kotła gazowego kolektory działają praktycznie tylko 2 miesiące w roku. W pozostałych dziesięciu mają mniejszą wydajność, ale i tak generują oszczędności w domowym budżecie.

  Mamy dużą wannę, prysznic, dwie toalety i kran w kuchni. W trzystulitrowym zasobniku wystarcza ciepłej wody do obsługi dwuosobowego gospodarstwa, ale gdybym budował obecnie, zastosowałbym dwa razy większy zasobnik.

 • Doradzam kupno całego zestawu od jednego markowego producenta – kotła grzewczego, kolektorów słonecznych, zasobnika c.w.u., sterowników, pomp itd. W poprzednich domach (Polecamy reportaż: Czwarty dom lecz nie ostatni) sprawdziłem, że takie zestawy pracują bezawaryjnie i ekonomicznie. Lepiej niż „składaki” od różnych tanich producentów. Są też łatwiejsze w serwisowaniu, bo systemem opiekuje się jedna firma, znająca go doskonale.

  Moją instalację solarną i grzewczą konserwuję raz w roku i płacę cenę serwisowania kotła. O ciecz roboczą serwisant dba tak, jak o ciecz chłodzącą w samochodzie. Po dołożeniu instalacji solarnej z płaskimi kolektorami, system grzewczy, zaprojektowany dla nas przez doświadczoną firmę monterską, podrożał „zaledwie” o 6000 zł.

 • Z moich obliczeń wynika, że nakłady, jakie poniosłem na instalację solarną, zwracają się obecnie po 5 latach. Żywotność kolektorów płaskich obliczona jest na 20 lat i więcej, więc cieszę się, że nareszcie je mamy. Polecam nawet prosty system z kolektorami płaskimi! Na dachu zawsze znajdzie się dla nich miejsce, a przecież można je zamontować również na stelażu w ogrodzie. Uważam, że nie szpecą dachu, choć niektórym przeszkadzają.

Kolektory słoneczne - koszty:

 • instalacja c.o. – 50 000 zł, w tym 2 płaskie kolektory razem z kondensacyjnym kotłem gazowym i montażem 13 000 zł.
Kolektor zamocowano przy nachyleniu 43° Kotłownia mieści zasobnik c.w.u. o pojemności 300 l i kondensacyjny kocioł gazowy

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-08-28

Zdaniem naszych Czytelników

Witam,Kolektory działają efektywnie nawet 6 miesięcy w roku. Słaba wydajność kolektorów (tylko 2 miesiące) wynika z tego, że zostały one rozdzielone. Słońce ogrzewa jeden kolektor lepiej rano a drugi popołudniu, a czujnik temperatury jest tylko w jednym kolektorze co powoduje ...

Gość Soleko

27 Lut 2014, 22:19

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Solary dają oszczędność minimum 1000 zł rocznie!

Odkąd mamy instalację solarną, ani razu nie włączyła się grzałka elektryczna w zasobniku c.w.u. To dla nas dobry znak, ponieważ już na pewno zaoszczędziliśmy co najmniej 150 zł miesięcznie. Właśnie o takie oszczędności nam chodziło. - mówi Maciej, członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje kolektory od kwietnia 2013 r.

topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x