Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Koszty materiałowe instalacji solarnej

Koszty materiałowe instalacji solarnej

Jak kształtują się koszty materiałowe dla instalacji solarnej dla 2-4 osób?

Koszty materiałowe instalacji solarnej dla 2–4 osób (2 kolektory płaskie o pow. 4–5 m2, grupa pompowa, automatyka i wyposażenie montażowe) kształtują się dziś na poziomie 9000 zł za zestaw.

Porównywalny pod względem wydajności zestaw z kolektorami próżniowymi będzie droższy o 2000–3000 zł. Ceny dwuwężownicowych solarnych zasobników c.w.u. zaczynają się na poziomie 2000 zł, wyroby renomowanych firm mogące służyć do przyłączenia kilku źródeł ciepła mogą kosztować nawet 5000–6000 zł. W przypadku firm krajowych kompletny zestaw montażowy instalacji solarnej można kupić za ok. 8000 zł. Koszt robocizny to zwykle ok. 1500 zł.

Generalnie w przypadku całościowego wykonywania instalacji grzewczej, np. w nowo budowanym domu, bardzo opłaca się korzystać ze sprzedaży pakietowej.

Kompletny pakiet składający się z: gazowego kotła kondensacyjnego, 2 kolektorów płaskich, zasobnika solarnego 300 l, automatyki do solarów i regulacji pogodowej do kotła oraz podstawowego wyposażenia będzie kosztował wraz z montażem 17 000–18 000 zł, jeśli tylko kupimy go za pośrednictwem firmy instalacyjnej, która w przypadku typowego domu jednorodzinnego (pow. do 150 m2) zastosuje stawkę VAT w wysokości 8% (usługi remontowo-budowlane).

Adam Jamiołkowski
fot. Fakro

aktualizacja: 2014-05-06

Zdaniem naszych Czytelników

Dlatego ludziki robią takie cuda:https://www.youtube.com/watch?v=97FTihM4-dYhttp://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463.htmlitd...

Qubacen

23 Gru 2015, 09:28

Cytat Kompletnie nieopłacalna inwestycja. Ponad 40-sto letni okres zwrotu. Ta instalacja nigdy tyle nie pójdzie. A zaznaczam, że dopiero po tym okresie zacznie na siebie zarabiać. Pod warunkiem, że się wcześniej nie rozsypie.

retrofood

22 Gru 2015, 19:22

Kompletnie nieopłacalna inwestycja. Ponad 40-sto letni okres zwrotu. Ta instalacja nigdy tyle nie pójdzie. A zaznaczam, że dopiero po tym okresie zacznie na siebie zarabiać. (zysk 1500 kWh/rok, koszt 1kWh - ok 25 gr).

Gość Szklana

22 Gru 2015, 19:15

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Dobór elementów instalacji solarnej

Kolektory są ważną częścią instalacji solarnej, ale w żadnym wypadku nie wolno zapominać o pozostałych jej elementach, co niestety zdarza się bardzo często. A prawda jest taka, że choć schowane w kotłowni, to są one co najmniej tak samo istotne, jak to, co widać na dachu.

topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x