Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

400-litrowy zasobnik na c.w.u. idealny dla dwóch osób

Całe szczęście, że w układzie jest 400-litrowy zasobnik c.w.u. Nie mamy żadnych problemów z nadmiarem gorącej wody. Mają je natomiast nasi sąsiedzi, u których wprowadzono zasobnik o poj. 300 l. - mówią Basia i Bogusław, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy kolektory użytkują od 2012 r.

Instalacja solarna współdziała z buforem c.w.u. o poj. 400 l

Instalacja solarna: 2 panele po 12 i 30 rur próżniowych; wystawa południowo-wschodnia i południowo-zachodnia; nachylenie 45°; długość instalacji 2 x 10 m; ciecz robocza – glikol; biwalentny bufor c.w.u. 400 l.

Cel: przygotowanie c.w.u., wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o.

Liczba użytkowników: 2.

Decyzja: w urzędzie gminy zobaczyliśmy ogłoszenie o możliwości założenia instalacji solarnej i sfinansowania jej z bankowego kredytu celowego. Zainteresował nas fakt, że wysokość kredytu możemy obniżyć nawet o 45%, ubiegając się o dopłatę z NFOŚiGW.

Stwierdziliśmy, że warto założyć kolektory, korzystając z dopłaty, nawet jeśli po odliczeniu kosztów bankowych wyniesie ona realnie ok. 20%.

Poszliśmy do pobliskiego banku, sprawdzić procedury i terminy realizacji. Były bezproblemowe i krótkie. Wypełniliśmy wniosek o dopłatę, a resztę formalności przeprowadził bank.

Fachowcy od solarów doradzili zamontowanie wydajniejszych kolektorów próżniowych, którymi można również wstępnie podgrzewać wodę w instalacji c.o. Pomyśleliśmy, że takie wsparcie systemu grzewczego, opartego na gazie z sieci, pozytywnie odbije się na emeryckim budżecie. Ponieważ jest nas tylko dwoje, polecili 400-litrowy zasobnik na c.w.u., który ma zabezpieczać instalację solarną przed przegrzaniem. Zastąpiliśmy nim poprzedni mniejszy zasobnik.

Jesteśmy zadowoleni z kolektorów, ponieważ od marca do października zapewniają niemal darmowe kąpiele nam i wnukom. W zimie kolektory też działają, choć w mniejszym zakresie. W tym roku wyłączyliśmy kocioł gazowy na początku kwietnia. Spodziewamy się, że koszt instalacji solarnej zwróci się po 8 latach. Szkoda, że nie założyliśmy kolektorów podczas budowy domu w 2000 r.

Kolektory próżniowe z 30 rurami zwrócono na południowy zachód

400-litrowy zasobnik na c.w.u. - porady i przestrogi:

  • Montaż kolektorów i wymiana zasobnika c.w.u., przeprowadzony przez fachowców, trwał 2 dni. Nie był kłopotliwy, ponieważ monterzy poprowadzili rury z dachu do kotłowni przez kanał wentylacyjny komina oraz kratkę wentylacyjną. Obyło się bez kucia ścian i komina, demontowania fragmentu dachu. Po założeniu instalacji, odbyła się wizytacja pracownika banku, który ją sfotografował i uruchomił dalsze bankowe formalności. Dopłatę do kredytu otrzymaliśmy w ciągu miesiąca.

  • Instalacja działa bezusterkowo i bezobsługowo. Monterzy ustawili na sterowniku parametry dla naszej instalacji. Rzadko je przestawiamy. Całe szczęście, że w układzie jest 400-litrowy zasobnik c.w.u. Nie mamy żadnych problemów z nadmiarem gorącej wody. Mają je natomiast nasi sąsiedzi, u których wprowadzono zasobnik o poj. 300 l. W słoneczne dni włącza się tryb alarmowy i muszą spuszczać wodę z zasobnika. Okazuje się, że różnica 100 l robi jednak swoje. My nie zanotowaliśmy takiego przypadku, ani nie musimy zasłaniać kolektorów w upały.

400-litrowy zasobnik na c.w.u. - koszty:

  • instalacja z zasobnikiem c.w.u. 400 l i montażem – 13 700 zł minus dopłata do kredytu, ok. 3000 zł (po odliczeniu kosztów bankowych i podatku).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-06-04

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Jak to w kanał wentylacyjny wpuszczone są jakieś rury to wbrew logice i wymaganiom wentylacji po pierwsze zmiana przekroju kanału wentylacyjnego i kto wie jak te rury tam idą może są załamane itpWedług mnie to jakiś bubel wykonawców ...

demo

08 Lip 2014, 13:48

Nie całkiem humorystycznie.Jak się ma kolektory, nie jeździ się na wakacje, z dwóch powodów:- nie stać bo trzeba je spłacać,- słońce nie ma wakacji i grzeje Pozostają narty w zimie, ale to też kosztowne, więc ..............

bajbaga

08 Lip 2014, 12:28

No właśnie a co się dzieje z nadmiarem wody jak wyjedziemy na wakacje nikogo nie ma w domu ?

Gość sosek

08 Lip 2014, 12:22

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Koszty materiałowe instalacji solarnej

Jak kształtują się koszty materiałowe dla instalacji solarnej dla 2-4 osób?

topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x