Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Zrezygnowaliśmy z dopłaty na kolektory słoneczne

Monterzy kolektorów słonecznych okazali się nierzetelni. Nie uszczelnili miejsca styku rur z połacią dachową i przez otulinę, nawet podczas małego deszczu, dostawała się do domu woda. Usterka została poprawiona po zgłoszonej reklamacji. Jednak pojawiła się kolejna - mówią Agnieszka i Rafał, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy użytkują kolektory od września 2010 r.

Instalacja solarna: 3 kolektory płaskie; powierzchnia 3 x 1,818 m2; nachylenie 44°; wystawa południowo-zachodnia; ciecz – roztwór glikolu propylenowego; długość instalacji 2 x 14 m; biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 300 l.

Cel: przygotowanie c.w.u.

Liczba użytkowników: 4.

Decyzja: planując ogrzewanie domu gazem płynnym, wybraliśmy sprzężenie instalacji grzewczej z solarną, żeby tanio ogrzewać wodę. Zamontowanie obu instalacji oddaliśmy w ręce firmy dostarczającej gaz. Zaoferowała kompleksową usługę – wykonawstwo z projektem instalacji z kolektorami płaskimi (które są tańsze od rurowych i podobno bardziej wytrzymałe np. na grad) i wszystkimi urządzeniami. Słyszeliśmy, że większe gradobicie może spowodować uszkodzenia rur próżniowych, które są drogie. Wykonawca zaproponował kolektory dobrej jakości, zapewniające wysoką sprawność i wydajność energetyczną, co potwierdzał 10-letnią gwarancją.

Solary płaskie mają mniejszą sprawność od rurowych, dlatego zamontowaliśmy 3 zamiast 2. Jeden przeznaczyliśmy na 100 l wody w buforze. Zrezygnowaliśmy z ubiegania się o dopłatę do kredytu ze środków NFOŚiGW na rzecz uzyskania rabatu u tej firmy. Kosztowo wychodziło na to samo. Połączenie instalacji c.o., zasilanej gazem płynnym, z kolektorami słonecznymi pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzania c.w.u. o 50–60%, a rocznych kosztów ogrzewania domu o 20%.

Płaskie absorbery zamontowano w miejscu, w którym najdłużej operuje słońce Kolektory płaskie podgrzewają wodę w zasobniku c.w.u. od kwietnia do końca października

Kolektory słoneczne - rady i przestrogi:

  • Montaż kolektorów z podłączeniem do instalacji c.o. trwał kilka godzin. Fachowcy uwinęli się z pracą, ponieważ na etapie stanu surowego zamkniętego poprosiliśmy o montaż rur miedzianych od kotłowni po sam dach i wyprowadzenie ich na zewnątrz dachu przez wywietrznik połaciowy (dachówkę z otworem, która wentyluje połać dachu). Warto było umieścić absorbery dalej od kotłowni, ale w miejscu najdłużej nasłonecznionym. Sąsiedzi tego nie zrobili i woda w porównywalnej instalacji osiąga u nich maksymalną temperaturę 60°C. W zimie słońce potrafi ogrzać wodę w naszym zasobniku do 60°C, w lecie do 80°C.

    W zasadzie to architekt domu powinien zaznaczyć miejsce na południowej części dachu, nienarażone na zacienienie przez komin lub inny element domu. Układając dachówkę, można wtedy zamontować listwę do mocowania kolektorów i wyprowadzić rury. W przypadku wykonywania prac po zamieszkaniu i bez takiego przygotowania, inwestorzy do poprowadzenia rur często wykorzystują przewody wentylacyjne w kominie. Jednakże chodzi o to, żeby rury nie były narażone na wychłodzenie i uszkodzenia otuliny. Przy zakładaniu ważny jest elastyczny sposób połączenia w miejscu styku kolektora z połacią dachu – nie mogą powstawać naprężenia rur podczas pracy dachu, co grozi rozszczelnieniem i wyciekiem glikolu.

    Monterzy, których przysłał dostawca gazu, okazali się nierzetelni. Nie uszczelnili miejsca styku rur z połacią dachową i przez otulinę, nawet podczas małego deszczu, dostawała się do domu woda. Usterka została poprawiona po zgłoszonej reklamacji. Jednak pojawiła się kolejna. Po 3 latach użytkowania, zepsuł się sterownik zespołu pompowego. Już nie mieliśmy zaufania do poprzedników i wezwaliśmy fachowca od solarów z okolicy. Trafiliśmy na uczciwego, który zdiagnozował usterkę i wymienił tylko sterownik za 520 zł i dał na niego gwarancję na 2 lata. Inni fachowcy, w takiej sytuacji, wymieniają cały zespół pompowy za 3000 zł.

  • Reasumując – kolektory to świetna sprawa, kiedy korzysta się z drogiego gazu płynnego, oleju albo instalacji c.o. na prąd.
Elementy instalacji: zespół pompowy, cyfrowy różnicowy regulator temperatury, z tyłu solarne naczynia przeponowe Bufor c.w.u. ma poj. 300 l i dwie wężownice

Kolektory słoneczne - koszty:

  • instalacja solarna wraz z montażem 12 321 zł brutto (po upuście 4000 zł).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-06-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Samodzielnie założona instalacja solarna za 7000 zł

Ponieważ nie święci garnki lepią, postanowiłem założyć solary samodzielnie. Po lekturze artykułów w gazetach i przejrzeniu Internetu oraz analizie instalacji w mojej kotłowni, przygotowałem schemat układu i spis składowych. Zacząłem szukać ofert w Internecie, zachowując cel: całość ma kosztować do 7000 zł... - mówi Wojtek, Członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje kolektory słoneczne od września 2012 r.

topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x