Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Instalacja solarna z dopłatą, ale rur jest za mało!

Obostrzenie urzędowe, mówiące, że dopłata do 1 m2 kolektora nie może przekroczyć 2500 zł spowodowała, że monterzy dobrali ich powierzchnię tak, abyśmy mogli maksymalnie skorzystać z dotacji, ale rur jest za mało - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która użytkuje kolektory od kwietnia 2011 r.

Kolektory umieszczono na południowo-zachodniej połaci dachu o nachyleniu 30°

Instalacja solarna:

 • kolektory – rurowe próżniowe; łączna powierzchnia 4,5 m2; kąt nachylenia 30°; wystawa południowo-zachodnia;
 • inne elementy – instalacja o dł. 2 x 8 m, biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 300 l, automatyczny regulator solarny. Gwarancja: 3 lata. 

Cel: przygotowanie c.w.u.

Liczba użytkowników: 3 osoby.

Decyzja: w okolicy nie ma gazu z sieci i nasz dom (112 m2) ogrzewamy kominkiem z DGP oraz kotłem na pellety i węgiel. Palenie w lecie kotłem w celu ogrzania wody użytkowej powodowało, że męczyliśmy się z gorącem buchającym od pieca oraz z uciążliwym kurzem, wpadającym do domu. Pomyśleliśmy z mężem, że instalacja solarna uwolni nas na kilka ciepłych miesięcy od tych niedogodności.

Założyliśmy ją po 3 latach od przeprowadzki i skorzystaliśmy z dotacji do kredytu z NFOŚiGW. Typ kolektorów i wielkość nowego zasobnika c.w.u. dobrali monterzy z pobliskiej firmy. Instalacja wymaga jednak korekty, bo jest za mała. Dobrze działa tylko przez 3 miesiące.

Nowy biwalentny zbiornik c.w.u. ma pojemność 300 l

Instalacja solarna z dopłatą - rady i przestrogi:

 • Ze zdobyciem dotacji nie miałam problemów. Bank przyznał nam 5400 zł. Niestety kwotę tę znacznie zmniejszyły opłaty bankowe i podatek dochodowy. Ostatecznie udało się ograniczyć wyjściowe koszty instalacji o 21%. Inne obostrzenie urzędowe, mówiące, że dopłata do 1 m2 kolektora nie może przekroczyć 2500 zł spowodowała, że monterzy dobrali ich powierzchnię tak, abyśmy mogli maksymalnie skorzystać z dotacji, ale rur jest za mało.

  Na ich mniejszą sprawność ma wpływ położenie. Nie można ich było ustawić na dachu idealnie na południe. Południowo-zachodnia wystawa i zbyt mała powierzchnia rur powodują, że nawet w najgorętsze dni woda w zasobniku osiąga najwyżej 52°C, co daje w kranie wodę o T=48°C.

  W pochmurne dni musimy dogrzewać wodę kotłem. Już konsultowaliśmy z monterami dołożenie kolejnego zestawu na wschodniej połaci dachu. Liczymy, że woda w zasobniku osiągnie 65–70°C, a kolektory będą przydatne przez więcej miesięcy w roku.

 • Zbudowanie instalacji solarnej trwało 2 dni. Najwięcej zachodu monterzy mieli z przestawianiem w kotłowni o powierzchni 4 m2 hydrofora i stacji filtrów do wody, żeby wstawić większy zasobnik c.w.u. Na początku wykonawcy 2 razy dopuszczali glikol. Teraz w instalacji wszystko "gra", ale kontrolujemy ciśnienie płynu.

Instalacja solarna z dopłatą - koszty:

 • kolektory razem z montażem bez dotacji NFOŚiGW 13 000 zł, dotacja 5400 zł (zmniejszona o koszty bankowe i podatek od dochodu).

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-09-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Instalacja solarna na płaskim dachu

Dzięki codziennemu odruchowi zaglądania do kotłowni, uchroniłem budynek przed zalaniem – pękła złączka na rurze z wodociągu, dostarczająca wodę do bufora c.w.u... - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który użytkuje kolektory od 2011 r.

topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x