Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Dlaczego znaczny odsetek użytkowników narzeka na swoje instalacje solarne?

Montaż instalacji solarnych to wciąż najbardziej popularny w Polsce sposób pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. W okresie wspomaganego dopłatami do kredytów boomu na montaż kolektorów słonecznych, powstało wiele instalacji, które jednak nie zawsze spełniały mocno rozbudzone oczekiwania inwestorów. Co może być tego powodem?

Dlaczego znaczny odsetek użytkowników narzeka na swoje instalacje solarne?

Nieznajomość zasad funkcjonowania instalacji solarnej

Dość powszechny powód to nieznajomość zasad ich funkcjonowania. Wielu użytkowników oczekuje, że przynajmniej w okresie od maja do września kolektory zapewnią im ciepłą wodę, więc wyłączają kocioł, a potem są rozczarowani, że woda jest ledwo letnia.

Nie wiedzą, ponieważ nie zostali rzetelnie poinformowani przez instalatora, że instalacja kolektorowa musi zawsze działać w trybie biwalentnym, czyli w tandemie z innym źródłem ciepła, bo w przeciwnym wypadku komfort użytkownika pozostawia zawsze wiele do życzenia. Nie wiedzą też, że w skali całego roku oszczędności osiągane są głównie dzięki temu, że kocioł dogrzewa wodę podgrzaną już wstępnie przez kolektory, a nie dlatego, że przez kilka czy kilkanaście dni kolektory są w stanie samodzielnie przygotować c.w.u.

To, że kolektory słoneczne uzupełniają tylko działanie głównego źródła ciepła, jest jeszcze istotniejsze w instalacjach c.o. Ciepło pozyskane z kolektorów ma w naszych warunkach niewielkie znaczenie w bilansie cieplnym domu nawet wtedy, gdy z technicznego punktu widzenia instalacja pracuje prawidłowo – może to być frustrujące dla tych, którym obiecywano nierealne terminy zwrotu inwestycji w solarne wspomaganie c.o.

Gdy instalacja została źle zaprojektowana lub niechlujnie wykonana...

Bywają też sytuacje, kiedy narzekania użytkowników są w pełni uzasadnione, na przykład gdy instalacja została źle zaprojektowana (np. przewymiarowana) bądź niechlujnie wykonana. W sytuacji, gdy różnica temperatury między kolektorami a zasobnikiem ciepłej wody wynosi zaledwie kilka stopni, nawet niewielkie straty ciepła, spowodowane np. niestaranną izolacją przewodów, mogą zmniejszyć efektywność działania instalacji o kilkadziesiąt procent.

Nie trzeba też wiele jeździć po kraju, by zobaczyć np. kolektory zamontowane na elewacji północno-wschodniej (żeby sąsiedzi widzieli?) albo skutecznie przesłonięte świerkami zdobiącymi posesję.

Gdy nie ma szans na prawidłowy montaż kolektorów...

Nie ma rady – jeśli ze względu na konstrukcję, orientację geograficzną czy otoczenie budynku albo estetykę nie ma szans na prawidłowy montaż kolektorów, czyli zagwarantowanie ekspozycji na południe (dopuszczalne odchylenie to 45°, w polskich warunkach z dwojga złego korzystniejsze jest odchylenie na zachód) oraz nieprzesłonięcie innymi budynkami, drzewami czy lukarnami, należy rozważyć inne rozwiązania, np. montaż powietrznej pompy ciepła.

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

Moja instalacja wspomagania c.o. z kolektorami próżniowymi zapewnia mi oszczędności na gazie ok 30% rocznie.

Gość Tomek

04 Lut 2017, 22:17

Cytat wszędzie ostrzegają przed tym prosumentem i fotowoltaiką, że z rozpędu już zaczęłam ostrzegać szkoda sie złapać, jeśli ktoś chciał korzystać z ustawy o OZEno ale własnie rada jest przydatna o tyle, że często obserwujemy ...

Eksperci Viessmann

30 Lis 2015, 09:12

Cytat Tak, ale taryfy gwarantowane to kwestia energii elektrycznej - mowa tutaj np o fotowoltaice. Przy pompie ciepła do cwu albo kolektorach - energii elektrycznej nie produkujemy. Może nas to interesować jeżeli inwestujemy w fotowoltaikę ...

kaiser

27 Lis 2015, 18:22

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne? Które rozwiązanie wybrać?

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne bardzo często są mylone, choć zasada ich działania jest zupełnie inna. Łączy je zaś to, że służą do przechwytywania energii słonecznej i przetwarzania jej na użyteczną dla nas postać (ciepło lub prąd). Z praktycznego punktu widzenia, powoduje to pewne bardzo istotne zbieżności.

topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x