Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Porady ekspertów

Dlaczego w Polsce kolektory stosuje się najczęściej tylko do podgrzewania wody użytkowej?

Dlaczego w Polsce kolektory stosuje się najczęściej tylko do podgrzewania wody użytkowej?

Odpowiedź eksperta: O tym, że głównym zastosowaniem kolektorów jest u nas wspomaganie podgrzewu c.w.u., decydują praktyczne aspekty pozyskiwania energii słonecznej w naszej strefie klimatycznej.

Przeciętnej, czteroosobowej rodzinie do efektywnego oszczędzania na kosztach podgrzewania wody użytkowej wystarczą 2–3 kolektory o powierzchni 4–5 m2 (próżniowe) lub 5–7 m2 (płaskie). Taka instalacja zapewnia pokrycie zapotrzebowania na niezbędne do tego ciepło w ok. 60% w skali roku, co w praktyce oznacza, że w sezonie wiosenno-letnim słońce zaspokaja potrzeby prawie w całości, natomiast zimą udział energii słonecznej w podgrzewaniu c.w.u. wynosi 10–15%.

Wbrew pozorom jest to rozwiązanie optymalne. Powiększanie powierzchni kolektorów nie ma sensu – wprawdzie zwiększy to nieco wydajność instalacji wiosną i jesienią, natomiast zimą zysk energetyczny będzie znikomy. Z kolei w okresie letnim większa niż potrzeba ilość ciepłej wody na nic się nie przyda, za to pojawią się problemy z przegrzewaniem zbiornika i całej instalacji. Ponadto instalacja większa, czyli droższa, będzie amortyzować się dłużej, a konieczność odbioru nadmiarowego, zbędnego ciepła pociągnie za sobą dodatkowe koszty eksploatacyjne.

Opisana powyżej instalacja do c.w.u. dla 3–4-osobowej rodziny (gdy domowników jest mniej lub więcej, podane wyżej powierzchnie robocze kolektorów trzeba oczywiście odpowiednio skorygować) to rozwiązanie sprawdzone pod względem technicznym i ekonomicznym. Natomiast wykorzystanie ciepła słonecznego nawet nie do ogrzewania domu, a tylko do wspomagania instalacji c.o. jest w naszych warunkach bardzo kłopotliwe.

Najwięcej energii z kolektorów słonecznych dostajemy nie wtedy, kiedy dom należy ogrzewać, tylko wtedy, gdy trzeba go chłodzić. Aby pozyskane ze słońca ciepło miało zimą znaczący udział w bilansie energetycznym budynku, trzeba zainstalować wielokrotnie więcej kolektorów niż do podgrzewania c.w.u. – przynajmniej 30 m2 dla domu o powierzchni 150 m2. Oznacza to wysokie koszty inwestycji. Co więcej, jak dużego pola kolektorów byśmy nie zainstalowali, to i tak temperatura wody przez nie podgrzanej nie przekroczy (zimą) 40–45oC, co oznacza, że ciepło można wykorzystać przede wszystkim w systemie ogrzewania płaszczyznowego (tak jak w przypadku pompy ciepła).

Pojawia się też ważki problem natury eksploatacyjnej, a mianowicie konieczność zagospodarowania nadmiaru ciepła latem. Można je przeznaczyć na przykład do podgrzewania wody w ogrodowym basenie, lecz mało kto taki posiada. Inna możliwość to regeneracja dolnego źródła pompy ciepła, ale komuś, kto zdecydował się na pompę, kolektory raczej nie będą już potrzebne. Dlatego inwestowanie w instalację solarną do wspomagania c.o. to przedsięwzięcie bardzo ryzykowne, szczególnie w zestawieniu ze sprawdzonymi rozwiązaniami o porównywalnych kosztach, np. montażem pompy ciepła.

Adam Jamiołkowski
fot. Hewalex

aktualizacja: 2015-10-06

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Co to jest zbiornik (zasobnik) biwalentny w instalacji solarnej?

Odpowiedź eksperta: Jest to zbiornik na wodę wyposażony w dwie wężownice grzewcze, będący zasadniczym – oprócz kolektorów – elementem większości instalacji solarnych. Do górnej wężownicy przyłącza się kocioł grzewczy, a do dolnej kolektory słoneczne.

topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x