Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Porady ekspertów

Czy kolektory mogą współpracować z dowolnym kotłem grzewczym?

Czy kolektory mogą współpracować z dowolnym kotłem grzewczym?

Odpowiedź eksperta: Tak, przy czym korzyści wynikające z zainstalowania kolektorów różnią się zasadniczo w zależności od rodzaju podstawowego źródła ciepła w domu. W przypadku korzystania z zasypowego kotła na paliwo stałe chodzi przede wszystkim o komfort mieszkańców.

Przygotowanie c.w.u. poza sezonem grzewczym wymaga, by specjalnie w tym celu rozpalać kocioł, co jest bardzo uciążliwe. Instalacja solarna zwalnia od tego przez większą część sezonu wiosenno-letniego, co najwyżej z niewielką pomocą grzałki elektrycznej, przy czym koszty przygotowania c.w.u. są o wiele niższe niż przy użyciu samej grzałki.

Kiedy dom ogrzewany jest kotłem na gaz płynny czy olej opałowy, wykorzystanie solarów do podgrzewu c.w.u. nie wpływa na komfort jego eksploatacji, za to przynosi znaczne oszczędności. W okresie letnim – a więc wtedy, gdy solary są najbardziej skuteczne – podgrzewanie wody przy użyciu kotła kosztuje nawet więcej niż zimą, gdyż prawie zawsze kocioł startuje do ogrzewania zasobnika c.w.u. zimny, a po nagrzaniu go nie rozprowadza pozostałego ciepła w instalacji c.o., jak w sezonie grzewczym, tylko stygnie bez żadnego pożytku.

Właśnie z tego względu montaż instalacji solarnej jest uzasadniony nawet w domach wyposażonych w kotły zasilane gazem ziemnym, a w przypadku droższych paliw opłacalność inwestycji nie podlega dyskusji. To dlatego producenci coraz częściej proponują urządzenia typu "3 w 1", to znaczy kotły gazowe zintegrowane z zasobnikiem c.w.u., do których można bezpośrednio przyłączyć kolektory słoneczne.

Zagospodarowaniem pozyskiwanego ze słońca ciepła zarządza sterownik kotła, co pozwala osiągnąć dodatkowe korzyści. Np. po stwierdzeniu, że kolektory pracują bardzo efektywnie, regulator może z pewnym wyprzedzeniem zatrzymać podgrzewanie wody przez kocioł. W podobny sposób może też działać instalacja solarna współpracująca z kotłem pochodzącym od tego samego wytwórcy (zgodne sterowniki).

Adam Jamiołkowski
fot. Nibe-Biawar

aktualizacja: 2015-10-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dlaczego w Polsce kolektory stosuje się najczęściej tylko do podgrzewania wody użytkowej?

Odpowiedź eksperta: O tym, że głównym zastosowaniem kolektorów jest u nas wspomaganie podgrzewu c.w.u., decydują praktyczne aspekty pozyskiwania energii słonecznej w naszej strefie klimatycznej.

topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x