Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Porady ekspertów

Jakie są kryteria wyboru solarnego zasobnika c.w.u.?

Jakie są kryteria wyboru solarnego zasobnika c.w.u.?

Odpowiedź eksperta: Przede wszystkim ważna jest pojemność, która powinna być od 1,5 do 2 razy większa, niż wynosi dobowe zużycie c.w.u. przez mieszkańców. W przypadku 4-osobowej rodziny, korzystającej z klasycznych przyborów sanitarnych, przyjmuje się zwykle wartość 300–400 l.

Zaniżanie pojemności zbiornika to zły pomysł, bo zbyt mały nie zmagazynuje odpowiedniej ilości ciepła, więc nawet latem przy słonecznej pogodzie wodę będzie musiał często dogrzewać kocioł. Kupowanie za dużego zbiornika też do niczego dobrego nie prowadzi, bo w okresach przejściowych – wiosną i jesienią – woda będzie ogrzewana niewystarczająco, co również spowoduje konieczność jej dogrzewania.

Warto też zwrócić uwagę na straty postojowe zbiornika (ilość ciepła traconego, gdy nie jest pobierana ciepła woda – to kwestia jakości jego izolacji cieplnej), bo mają one duży wpływ na ostateczną efektywność instalacji solarnej jako całości. Solidni wytwórcy podają ten parametr w katalogach (najczęściej w kWh/24 h). Poza tym niezwykle istotna jest skuteczność zabezpieczenia przed korozją, bo bezpośrednio wiąże się ona z przewidywanym czasem eksploatacji, a więc z tzw. trwałością inwestycji.

Adam Jamiołkowski
fot. Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2015-10-06

Zdaniem naszych Czytelników

Z zawyżaniem mam inne doświadczenia.lepiej przechować 2x więcej wody w temperaturze 45-50 st C niż80stC. Mniejsza delta wpływa na wolniejsze wychładzanie - w okresie wiosna jesień łatwiej na solarze uzyskać 55st niż 85.

Gość ~obserwator

19 Paź 2015, 07:35

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak zbudowane są kolektory rurowe i kiedy warto je wybrać?

Odpowiedź eksperta: Dla sprawności kolektora słonecznego, szczególnie przy niskiej temperaturze powietrza, ogromne znaczenie ma dobra izolacja termiczna, zapobiegająca ucieczce pozyskanego ze słońca ciepła do atmosfery. Ponieważ najlepszym izolatorem jest próżnia, skonstruowano kolektory zaizolowane właśnie przez usunięcie powietrza ze szczelnej obudowy. Są one jednak bardzo wrażliwe na uszkodzenie i obecnie znajdują wyłącznie zastosowania profesjonalne.

topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła Sezon urlopowy już w pełni, ale dzięki systemowi EKONTROL można mieć pod kontrolą instalację solarną i pompę ciepła.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x