Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Porady ekspertów

Czy cień padający na fotoogniwa może obniżyć ich sprawność?

Odpowiedź eksperta: Żeby fotoogniwa osiągały maksymalną wydajność, znajduje się dla nich niezacienione miejsce i ustawia je w optymalnej pozycji, w której będą absorbować najwięcej promieniowania słonecznego. Ponieważ montuje się ich 4–5 razy więcej niż kolektorów, potrzebna jest odpowiednio duża powierzchnia dachu.

Czy cień padający na fotoogniwa może obniżyć ich sprawność?

Istotnym problemem, którego musimy uniknąć, jest zacienienie instalacji. Mamy z tym do czynienia, gdy część panelu fotowoltaicznego zostanie na krótko bądź długotrwale odcięta od promieni słonecznych. Mogą przyczynić się do tego usytuowane w sąsiedztwie budynki, także niepozorne elementy, jak kominy, daszki, anteny bądź otaczające dom drzewa. Jest to zjawisko niepożądane ze względu na spadek uzysku energii z paneli fotowoltaicznych.

Gdy nieznaczny fragment ogniwa jest zasłonięty choćby przez niewielki liść, może dojść do zaniku mocy modułu nawet o 1/3. W przysłoniętej części ogniwa następuje odwrócenie polaryzacji napięcia, które zachowuje się wtedy jak opornik – w konsekwencji będzie on działać jak odbiornik energii, powodując spadek mocy otaczających go ogniw niezacienionych.

Z tym zjawiskiem związane jest niebezpieczne dla całego urządzenia rozgrzanie zacienionego ogniwa – doprowadzając w skrajnych przypadkach do jego zniszczenia. Dlatego większość producentów wyposaża panele w diody bocznikujące (by-pass), które wyłączają zasłonięte ogniwa, by te nie zakłócały działania pozostałych.

Aby zapobiec skutkom zacienienia, konieczne jest przeanalizowanie obecności ewentualnych obiektów rzucających cień w miejscu, gdzie planujemy montaż paneli fotowoltaicznych. Pamiętajmy, że dobry projekt wykonany przez eksperta to połowa sukcesu, czasem niezbędne są w tym celu symulacje komputerowe śledzące trajektorię słońca. Dobrze mieć pewność, że w sąsiedztwie nie powstanie obiekt budowlany, który w przyszłości może stanowić zagrożenie dla wydajności naszej instalacji.

Odpowiednie rozmieszczenie paneli na dachu w większości rozwiązuje problem zacienienia. Pomóc może podniesienie modułów na wysięgnikach, skierowanie ich na południe i ustawienie ich pod optymalnym kątem względem padających promieni słonecznych. W naszych szerokościach geograficznych najkorzystniejszy jest kąt 30–40° względem powierzchni ziemi.

Gdy zacienienie jest niemożliwie do uniknięcia – należy rozważyć, jak duża część instalacji będzie zacieniona w kolejnych porach dnia. Nisko umieszczone panele mogą znajdować się w cieniu drzew czy budynków rano i wieczorem, wówczas uzysk energii tak czy inaczej będzie niewielki, a straty nie powinny być wysokie. Przykrycie tych urządzeń śniegiem może również znacznie obniżyć sprawność instalacji. Na szczęście, moduły są pochylone, zaś ich gładka powierzchnia sprawia, że w większości przypadków śnieg jest w stanie samoczynnie się z nich zsunąć.

Damian Czernik
fot. Archiwum BD

aktualizacja: 2016-09-29

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Co to jest inwerter i jakie są jego rodzaje?

Odpowiedź eksperta: Prąd stały powstający w fotoogniwach nie nadaje się do zasilana domowych urządzeń, dlatego wymagane jest jego przetworzenie do napięcia nominalnego 230 V i częstotliwości 50 Hz. Do tego służą falowniki, nazywane inaczej inwerterami – ich zadaniem jest zamiana prądu stałego na przemienny.

topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x