Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Porady ekspertów

Jak uzyskać dotację na zakup instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiedź eksperta: Okres zwrotu kosztów zakupu instalacji fotowoltaicznej wynosi średnio 15 lat. Gdyby był krótszy, liczba osób zainteresowanych fotowoltaiką zdecydowanie by wzrosła. Dlatego powstają programy dopłat ze środków publicznych do układów wytwarzających energię elektryczną, obecnie takim programem jest Prosument.

Jak uzyskać dotację na zakup instalacji fotowoltaicznej?

Program Prosument to program wspierania odnawialnych źródeł energii, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Polega on na dofinansowaniu małych systemów i mikroinstalacji OZE do produkcji energii elektrycznej lub ciepła i energii elektrycznej przez osoby fizyczne (w tym właścicieli domów jednorodzinnych, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe). Dofinansowanie ma formę pożyczki wraz z bezzwrotną dotacją, obejmującą do 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, niezbędnych do jego realizacji.

W skład tych kosztów wchodzi: wykonanie projektu i, przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwoleń, zakup instalacji oraz jej montaż wraz z uruchomieniem. Jednostkowy koszt kwalifikowany może wynosić maksymalnie 7000 zł/kWp dla instalacji poniżej 5 kW, i 6000 zł/kWp dla 5–40 kW. Jeżeli projekt przewiduje montaż akumulatorów do magazynowania energii elektrycznej – maksymalny koszt kwalifikowany powiększa się o 5000 zł/kW.

Na dotację z programu Prosument mogą liczyć tylko te osoby, które wykazują zdolność kredytową, dotacja jest bowiem nierozerwalnie związana z kredytem bankowym. Oprocentowanie pożyczki wynosi 1% rocznie, z kolei bezzwrotna dotacja stanowi 40% otrzymanego dofinansowania i przyznawana jest do końca 2016 r. Gdy ubiegamy się o 40 tys. zł dofinansowania, 16 tys. otrzymujemy w formie dotacji, natomiast 24 tys. w formie pożyczki.

Po 2016 r. wysokość dotacji spadnie do 30%. Dotację można również otrzymać na wykonanie małej elektrowni wiatrowej, montaż pompy ciepła, kotła na biomasę czy kolektora słonecznego – przy czym wysokość dotacji wynosi 20%, natomiast po 2016 r. spadnie do 15%. Przy instalacji składających się z wielu źródeł energii i ciepła – udział procentowy dotacji w dofinansowania będzie obliczany proporcjonalnie do mocy poszczególnych urządzeń.

Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu instalacji do produkcji energii i ciepła w domu jednorodzinnym nie może przekroczyć 100 tys. zł. W przypadku systemów równolegle wykorzystujących więcej niż jedno odnawialne źródło energii elektrycznej lub ciepła – 150 tys. zł. Pożyczkę można spłacać przez maksymalnie 15 lat – warto pamiętać, że dotację otrzymujemy po zrealizowanej inwestycji, ta musi zostać wykonana w ciągu 18 miesięcy od daty podpisania umowy kredytowej.

Damian Czernik
fot. iStock

aktualizacja: 2016-09-29

Zdaniem naszych Czytelników

Pytać można, pisać też, najlepiej od razu na Berdyczów. Skutek będzie dokładnie taki sam. A Redakcja będzie musiała zaktualizować artykuł, bo nasi "tfurcy prawa" mają pomysły, że nie daj Boże. Cytat Zgodnie z projektowanym ...

retrofood

21 Sty 2016, 12:30

Najlepsze warunki finansowe są wtedy, gdy dotację przyznaje Gmina wykorzystując środki z programów RPO. Dobrze jest zapytać się o taki program w swojej gminie.

Gość Jakub Wiśniewski

21 Sty 2016, 11:37

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy powinniśmy dbać o czystość fotoogniw?

Odpowiedź eksperta: Instalacja fotowoltaiczna nie pozostanie w idealnej czystości przez cały czas jej użytkowania. Podobnie jak słoneczna, będzie ulegać zabrudzeniu pod wpływem czynników atmosferycznych, ptasich odchodów czy pylenia roślin. Choć tymczasowe zanieczyszczenia, takie jak kurz i inne nietrwale związane z panelem zabrudzania zmyje pierwszy deszcz, to jednak nie rozwiązuje on wszystkich problemów.

topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła Sezon urlopowy już w pełni, ale dzięki systemowi EKONTROL można mieć pod kontrolą instalację solarną i pompę ciepła.
Pompy ciepła Hewalex z tytułem Budowlana Marka Roku 2016
Pompy ciepła Hewalex z tytułem Budowlana Marka Roku 2016 Marka HEWALEX została nagrodzona tytułem Brązowa Budowlana Marka Roku w kategorii POMPY CIEPŁA za sukcesy w kreowaniu silnej marki na rynku ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x