Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Ile kosztuje założenie mikroinstalacji, za ile można odsprzedawać prąd do sieci?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje założenie mikroinstalacji fotowoltaicznej i za ile będzie można odsprzedawać prąd do sieci?

Ile kosztuje założenie mikroinstalacji, za ile można odsprzedawać prąd do sieci?

Dociekliwy Inwestor:– Ogólne zasady budowy instalacji są dla mnie zrozumiałe. Gorzej z kwestią odsprzedaży prądu do sieci. Kilka miesięcy temu było z tym straszne zamieszanie w Sejmie i Senacie – poprawki, poprawki do poprawek, ich odrzucanie... Myślę, że nie tylko ja się w tym pogubiłem.

Majster Guru:– Najgłośniej było o tzw. taryfach gwarantowanych, wpisanych do ustawy OZE. Zgodnie z nią, prąd wytworzony w nowych mikroinstalacjach do 5 kW mocy zainstalowanej, fi rmy energetyczne mają obowiązek odkupić, płacąc za niego 0,75 zł/kWh i to przez 15 lat. A tymczasem aktualna cena zakupu prądu z sieci wynosi 0,60 zł/kWh. Najwięksi optymiści ogłosili w związku z tym, że opłaci się nawet wziąć kredyt na budowę takiej instalacji, bo spłacimy go z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży prądu do sieci.

Niestety, przyglądając się bliżej ustawie, znajdziemy tam zapis, że nowe ceny energii może ustanowić minister infrastruktury w drodze rozporządzenia. I nie ma zastrzeżenia, że może to zrobić dopiero 15 lat po wejściu w życie ustawy (czyli w 2031 r.). Jeśli zestawić to z zapowiadaną od razu przez rząd chęcią nowelizacji ustawy (która wejdzie w życie dopiero w 2016 r.!), trudno uwierzyć, że kolejne rządy nie będą przez 15 lat "grzebać" w taryfach, uzasadniając to np. koniecznością zmniejszenia dziury budżetowej.

– Zaraz zaraz, powiedział pan "nowych mikroinstalacjach"? Kto w takim razie sprzeda prąd według tych stawek?

– Nowych, czyli uruchomionych po wejściu w życie ustawy – od 2016 r. No chyba że pojawi się jakaś szczególna interpretacja...

– A co w takim razie z ludźmi, którzy zdecydowali się na panele fotowoltaiczne wcześniej? Czy oni też mogą odsprzedawać prąd do sieci?

– Mogą, ale na mniej korzystnych zasadach. Mało kto zdaje sobie chyba sprawę, że od jesieni 2013 r., gdy znowelizowano ustawę Prawo Energetyczne, mamy zagwarantowaną możliwość sprzedaży nadwyżek prądu z małych domowych instalacji do sieci.

O ile tylko moc, którą chcielibyśmy oddawać, nie przekracza mocy przyłączeniowej (zapisanej w naszej umowie z zakładem energetycznym), to dostawca energii ma obowiązek ją od nas odkupić. Chęć sprzedaży energii po prostu zgłaszamy, a zakład nie może odmówić jej przyjęcia. W większości domów jednorodzinnych, moc przyłączeniowa wynosi przynajmniej 10 kW, zaś instalacje fotowoltaiczne mają najczęściej do 5 kW.

Niestety, zgodnie z regulacjami z tej samej ustawy, taki mały dostawca dostaje bardzo niekorzystną cenę – 80% giełdowej ceny energii w poprzednim roku. Ta cena nie obejmuje jednak opłat za przesył, w efekcie za kWh prądu dostarczonego do sieci dostaje poniżej 0,20 zł/kWh, podczas gdy za prąd z sieci sam płaci 0,60 zł/kWh. Dlatego właśnie mówiłem, że już lepiej podgrzewać tym prądem wodę.

– No dobrze, a ile kosztuje taka mikroinstalacja?

Najkorzystniejsze ceny zakupu energii obowiązują dla mikroinstalacji do 5 kW mocy zainstalowanej. Także z tego względu nie warto przesadzać z liczbą paneli.
Najkorzystniejsze ceny zakupu energii obowiązują dla mikroinstalacji do 5 kW mocy zainstalowanej. Także z tego względu nie warto przesadzać z liczbą paneli. fot. ARCHIWUM BD

– I tu dochodzimy do podstawowej bariery. Fotowoltaika to wciąż duży wydatek. Zwłaszcza w zestawieniu ze zwykłymi kolektorami słonecznymi. Na kolektory dla przeciętnej rodziny, wraz z osprzętem, zasobnikiem i robocizną, wystarczy nam ok. 10 000 zł. Oczywiście, różnice cen są spore, choć równocześnie oznacza to, że od niejednego producenta możemy kupić dobry zestaw w promocyjnej cenie.

Małe instalacje fotowoltaiczne są znacznie droższe. To wydatek na poziomie 7000–8000 zł/kW, czyli za 4 kW mocy zainstalowanej zapłacimy ok. 30 000 zł. Właśnie wysoka cena jest główną przeszkodą w upowszechnieniu się technologii PV.

– Dziękuje panu bardzo za rozmowę. Widzę, że temat energetyki słonecznej muszę jeszcze dobrze przemyśleć.

– Do widzenia, do następnego spotkania.

Redakcja BD

aktualizacja: 2017-03-10

Dodaj komentarz

Materiały dodatkowe
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Jakie korzyści są z posiadania kolektora słonecznego?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, gdzie leżą korzyści wynikające z posiadania instalacji kolektora słonecznego.

topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x