Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Ile kosztuje założenie mikroinstalacji, za ile można odsprzedawać prąd do sieci?

Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem szuka odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje założenie mikroinstalacji fotowoltaicznej i za ile będzie można odsprzedawać prąd do sieci?

Ile kosztuje założenie mikroinstalacji, za ile można odsprzedawać prąd do sieci?

Dociekliwy Inwestor:– Ogólne zasady budowy instalacji są dla mnie zrozumiałe. Gorzej z kwestią odsprzedaży prądu do sieci. Kilka miesięcy temu było z tym straszne zamieszanie w Sejmie i Senacie – poprawki, poprawki do poprawek, ich odrzucanie... Myślę, że nie tylko ja się w tym pogubiłem.

Majster Guru:– Najgłośniej było o tzw. taryfach gwarantowanych, wpisanych do ustawy OZE. Zgodnie z nią, prąd wytworzony w nowych mikroinstalacjach do 5 kW mocy zainstalowanej, fi rmy energetyczne mają obowiązek odkupić, płacąc za niego 0,75 zł/kWh i to przez 15 lat. A tymczasem aktualna cena zakupu prądu z sieci wynosi 0,60 zł/kWh. Najwięksi optymiści ogłosili w związku z tym, że opłaci się nawet wziąć kredyt na budowę takiej instalacji, bo spłacimy go z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży prądu do sieci.

Niestety, przyglądając się bliżej ustawie, znajdziemy tam zapis, że nowe ceny energii może ustanowić minister infrastruktury w drodze rozporządzenia. I nie ma zastrzeżenia, że może to zrobić dopiero 15 lat po wejściu w życie ustawy (czyli w 2031 r.). Jeśli zestawić to z zapowiadaną od razu przez rząd chęcią nowelizacji ustawy (która wejdzie w życie dopiero w 2016 r.!), trudno uwierzyć, że kolejne rządy nie będą przez 15 lat "grzebać" w taryfach, uzasadniając to np. koniecznością zmniejszenia dziury budżetowej.

– Zaraz zaraz, powiedział pan "nowych mikroinstalacjach"? Kto w takim razie sprzeda prąd według tych stawek?

– Nowych, czyli uruchomionych po wejściu w życie ustawy – od 2016 r. No chyba że pojawi się jakaś szczególna interpretacja...

– A co w takim razie z ludźmi, którzy zdecydowali się na panele fotowoltaiczne wcześniej? Czy oni też mogą odsprzedawać prąd do sieci?

– Mogą, ale na mniej korzystnych zasadach. Mało kto zdaje sobie chyba sprawę, że od jesieni 2013 r., gdy znowelizowano ustawę Prawo Energetyczne, mamy zagwarantowaną możliwość sprzedaży nadwyżek prądu z małych domowych instalacji do sieci.

O ile tylko moc, którą chcielibyśmy oddawać, nie przekracza mocy przyłączeniowej (zapisanej w naszej umowie z zakładem energetycznym), to dostawca energii ma obowiązek ją od nas odkupić. Chęć sprzedaży energii po prostu zgłaszamy, a zakład nie może odmówić jej przyjęcia. W większości domów jednorodzinnych, moc przyłączeniowa wynosi przynajmniej 10 kW, zaś instalacje fotowoltaiczne mają najczęściej do 5 kW.

Niestety, zgodnie z regulacjami z tej samej ustawy, taki mały dostawca dostaje bardzo niekorzystną cenę – 80% giełdowej ceny energii w poprzednim roku. Ta cena nie obejmuje jednak opłat za przesył, w efekcie za kWh prądu dostarczonego do sieci dostaje poniżej 0,20 zł/kWh, podczas gdy za prąd z sieci sam płaci 0,60 zł/kWh. Dlatego właśnie mówiłem, że już lepiej podgrzewać tym prądem wodę.

– No dobrze, a ile kosztuje taka mikroinstalacja?

Najkorzystniejsze ceny zakupu energii obowiązują dla mikroinstalacji do 5 kW mocy zainstalowanej. Także z tego względu nie warto przesadzać z liczbą paneli.
Najkorzystniejsze ceny zakupu energii obowiązują dla mikroinstalacji do 5 kW mocy zainstalowanej. Także z tego względu nie warto przesadzać z liczbą paneli. fot. ARCHIWUM BD

– I tu dochodzimy do podstawowej bariery. Fotowoltaika to wciąż duży wydatek. Zwłaszcza w zestawieniu ze zwykłymi kolektorami słonecznymi. Na kolektory dla przeciętnej rodziny, wraz z osprzętem, zasobnikiem i robocizną, wystarczy nam ok. 10 000 zł. Oczywiście, różnice cen są spore, choć równocześnie oznacza to, że od niejednego producenta możemy kupić dobry zestaw w promocyjnej cenie.

Małe instalacje fotowoltaiczne są znacznie droższe. To wydatek na poziomie 7000–8000 zł/kW, czyli za 4 kW mocy zainstalowanej zapłacimy ok. 30 000 zł. Właśnie wysoka cena jest główną przeszkodą w upowszechnieniu się technologii PV.

– Dziękuje panu bardzo za rozmowę. Widzę, że temat energetyki słonecznej muszę jeszcze dobrze przemyśleć.

– Do widzenia, do następnego spotkania.

Redakcja BD

aktualizacja: 2017-03-10

Dodaj komentarz

Materiały dodatkowe
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze