Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Montaż solarów daje w ciągu roku wymierne oszczędności

Założenie instalacji solarnej oceniam jako słuszne, bo i zimą, kiedy nie ma dużo słońca, ogrzewa ona wodę użytkową o kilka lub kilkanaście stopni, a dopiero po takim wstępnym podgrzaniu zaczyna pracować kocioł na gaz. W ciągu roku daje to wymierne oszczędności - mówi Olgierd, Czytelnik Budujemy Dom, który kolektory użytkuje od 2012 r.

Montaż solarów daje w ciągu roku wymierne oszczędności

Instalacja solarna: kolektory płaskie; powierzchnia ok. 4,5 m2; kąt nachylenia dachu 30°, kąt nachylenia stelaża pod absorbery 45°; wystawa południowa.

Inne elementy – instalacja o dł. 2 × 8 m, wypełniona glikolem; biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 800 l, automatyczny regulator solarny. Gwarancja 3 lata.

Cel: przygotowanie c.w.u. i wstępne podgrzanie wody w systemie grzewczym.

Liczba stałych użytkowników: 4 osoby.

Biwalentny zbiornik c.w.u. ma pojemność 800 l.
Biwalentny zbiornik c.w.u. ma pojemność 800 l.

Decyzja: podczas budowy postanowiłem wesprzeć ogrzewanie wody użytkowej i domu instalacją solarną, bo gaz z sieci ciągle drożeje. Ważnym czynnikiem był fakt, że zamierzałem czerpać wodę ze studni, a ponieważ taka woda ma temperaturę ok. 4°C, chciałem ją wstępnie ogrzać tanią energią, pozyskaną od słońca.

Nie bez znaczenia były też plany wyposażenia łazienek w urządzenia z hydromasażem, którym chciałem zapewnić duży dopływ ciepłej wody.

Jednak głównym powodem wybrania absorberów płaskich, zamiast próżniowych, był fakt, że w polskich warunkach klimatycznych absorbery słoneczne najwydajniej pracują w lecie.

Wiedząc, że oprócz kotła gazowego w kotłowni stanie duży bufor c.w.u. oraz zestaw do uzdatniania wody ze studni, powiększyłem powierzchnię kotłowni do 7 m2. Koszt inwestycyjny instalacji solarnej zmniejszyłem o dotację do kredytu celowego ze środków NFOŚiGW.

Montaż solarów - rady i przestrogi:

  • Aby słońce padało na kolektory pod odpowiednim kątem wiosną i jesienią, zamocowałem je na stelażu o większym nachyleniu, niż nachylenie dachu. Umieściłem je na południowej połaci dachu, a na dodatek w pionie nad kotłownią i łazienką na antresoli, bo tylko w takiej lokalizacji rury instalacji są możliwie najkrótsze.

    Na początku rozważałem lokalizację na dachu garażu, ale ze względu na znaczące wydłużenie rur – ostatecznie z niej zrezygnowaliśmy. Montaż i uruchomienie układu trwały dzień. Podoba mi się, że tafle absorberów są mało widoczne na tle płaskiej czarnej dachówki.

  • Założenie instalacji solarnej oceniam jako słuszne, bo i zimą, kiedy nie ma dużo słońca, ogrzewa ona wodę użytkową o kilka lub kilkanaście stopni, a dopiero po takim wstępnym podgrzaniu zaczyna pracować kocioł na gaz. W ciągu roku daje to wymierne oszczędności.

    Cieszę się, że instalację zaprojektowano i wykonano prawidłowo – przez 3 lata użytkowania, nawet podczas dwutygodniowych wyjazdów rodziny na urlop, nie wystąpiły problemy z przegrzaniem. Glikol powinienem uzupełnić po pięciu latach eksploatacji.
 

Montaż solarów - koszty:

  • instalacja z montażem 20 000 zł minus dopłata do kredytu ze środków NFOŚiGW.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Kolektory, skierowane na południe, na stelażu o nachyleniu 45°.

aktualizacja: 2016-09-27

Zdaniem naszych Czytelników

ehhh...

Razmes

24 Sty 2017, 09:17

Sam korzystam z solar od solar-tech z Chojnic i bardzo się opłaca ze względu na to, że ta inwestycja się zwróci za jakiś czas

Gość Darek

24 Sty 2017, 08:45

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiedź eksperta: Osoby decydujące się na budowę instalacji fotowoltaicznej zapewne zwrócą się z pytaniem, czy montaż paneli fotowoltaicznych wymaga formalności urzędowych?

topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x