Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / Artykuły

Kolektory termiczne do ogrzewania domów zimą ARTYKUŁ PROMOCYJNY

Kolektory termiczne do ogrzewania domów w zimie to nowa, dopiero raczkująca dziedzina wiedzy i techniki, ale o olbrzymim potencjale.

Kolektory termiczne do ogrzewania domów zimą

W stosunku do znanych rozwiązań różnica polega na tym, że musimy wykorzystać relatywnie mniejsze ilości energii promieniowania, o mniejszej gęstości na 1 m2.  W konsekwencji potrzebne jest rozwiązanie prostsze i tym samym tańsze w przeliczeniu na powierzchnię niż rozwiązania klasyczne.

Taką koncepcją są kolektory chłodzone powietrzem, czerpiące je z wnętrza domu i tam je oddające. Zaczynają one pracować, gdy moc promieniowania wystarcza do podgrzania powietrza z 20 do 23 stopni C. Dla porównania kolektory do ogrzewania wody potrzebują takiej mocy, by czynnik roboczy podgrzać z ok. 45 do 55 st.C. Z tej różnicy wynika znacznie większa efektywność kolektorów powietrznych w okresie zimy.

Konstrukcja

Do napędu powietrza można wykorzystać konwekcję: ogrzane od absorbera powietrze jest lżejsze od nieco zimniejszego we wnętrzu domu. Jeśli za absorberem kolektora pozostawimy szczelinę połączoną u dołu i u góry ściany z wnętrzem powietrze będzie krążyło samo, bez wentylatora.

Taki kolektor wymaga: osłony szklanej, blachy absorbera selektywnego i szczeliny wentylacyjnej między istniejącą ścianą, a absorberem. Tę szczelinę dołem i górą trzeba połączyć z wnętrzem.

W tych miejscach potrzebne są jeszcze zawory, które pozwolą na ruch powietrza tylko w jedną stronę. W ten sposób uzyskamy ścianę o zmiennym oporze cieplnym: małym gdy świeci słońce i dużym, gdy go nie ma np. w nocy.

Domy słoneczne w Kędzierówce pod Warszawą
Domy słoneczne w Kędzierówce pod Warszawą

Ustawienie

Dla takich kolektorów korzystne jest ustawienie w pionie, czyli na ścianie, a nie na pochyłym dachu. Wynika to z bardzo niskiej wysokości słońca w tym okresie, w naszej szerokości geograficznej dochodzącej do 15 st. w południe. Takie promienie padają prawie prostopadle na pionową południową ścianę. Dodatkowym ważnym czynnikiem może być wzmocnienie promieniowania przez odbicie od śniegu. Niestety wykorzystać możemy tylko ściany południowe o znikomym zacienieniu.

Smog

Ogrzewanie domów energią słoneczną to jedyna radykalna droga do wyeliminowania smogu. Ułatwieniem jest tu zbieżność: największe zapylenie jest przy wyżowej, mroźnej, ale zwykle słonecznej pogodzie. Dla sprawności tego typu kolektorów znacznie ważniejsza jest moc promieniowania niż temperatura zewnętrzna, więc jest to dla nich czas zbiorów, czas najefektywniejszej pracy. W takie dni sprawność kolektorów powietrznych sięga 70%.

Dla porównania sprawność dzisiejszych ogniw fotowoltaicznych to ok. 15%, zaś dla kolektorów grzejących wodę przy dużym mrozie moc promieniowania zwykle nie przekracza wartości krytycznej, co oznacza zerową sprawność.  W takie dni zeroemisyjne stają się nawet te domy, których kolektory słoneczne pokrywają tylko 30% zapotrzebowania na energię do ogrzewania w skali sezonu.

Efekt

Tego typu kolektory pozyskują w sezonie 150 do 200 kWh/m2, czyli 3 razy więcej energii niż analogicznie ustawione dobre okna. Całkowita cena tej energii (koszty inwestycyjne i eksploatacyjne przez 25 lat) to ok. 7 groszy/kWh, a więc trzy razy mniej niż najtańsze dziś ciepło ze spalania węgla w domowym piecu.

Kluczowym zagadnieniem dla wszystkich kolektorów pracujących w zimie jest pytanie: co zrobić z niepotrzebną energią w lecie? Nim wypracujemy bardziej zaawansowane rozwiązania chwilowo kolektory powietrzne montujemy tylko na parterze, gdzie łatwo jest zasłonić je na lato.

Na fotografii otwierającej: dom słoneczny w nowym osiedlu w Dawidach Bankowych. W lecie będą zacieniona przez okap, pergolę i dzikie wino.

Dworek Polski - logotyp
www.dworekpolski.pl
aktualizacja: 2017-03-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Instalacja solarna z systemem drain back

Ze względu na częste wyłączenia prądu, poprosiliśmy monterów o skonfigurowanie zabezpieczenia systemu przed przegrzaniem. Ponadto, koniecznie chcieliśmy, żeby zasobnik c.w.u. znalazł się we wnęce kotłowni. Te wytyczne spowodowały, że fachowcy założyli u nas specjalny układ solarów z zasobnikiem o poj. 250 l i system drain back - mówią Monika i Łukasz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy kolektory płaskie użytkują od 2012 r.

topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła
Hewalex Ekontrol - zdalny nadzór instalacji solarnej i pompy ciepła Sezon urlopowy już w pełni, ale dzięki systemowi EKONTROL można mieć pod kontrolą instalację solarną i pompę ciepła.
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x