Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / ABC

Co można zmienić w więźbie dachowej?

W większości domów jednorodzinnych montuje się tak zwane ciesielskie konstrukcje dachowe, projektowane w sposób uproszczony. Nie oznacza to jednak, że można dowolnie zmieniać rozmieszczenie elementów więźby, wymiary ich przekrojów czy kąt nachylenia połaci dachu.

Wszelkie zmiany przekraczające 10% zaprojektowanych wymiarów powinien zatwierdzić uprawniony projektant. Konieczność zmiany konstrukcji więźby może być spowodowana zamianą rodzaju pokrycia dachowego, dostosowaniem do możliwości materiałowych i wykonawczych, zmianami w aranżacji pomieszczeń poddasza, montażem okien dachowych, kolektorów słonecznych lub dobudowania lukarny.

Trzeba jednak pamiętać, że niektóre zmiany wymagają uzyskania nowego pozwolenia na budowę. Jeśli na przykład dobudujemy lukarnę lub znacznie zmienimy kąt nachylenia połaci dachowej bądź jej kształt, mogą być później problemy z odbiorem budynku. Jeśli zmniejszy się szerokość krokwi, trzeba proporcjonalnie zmniejszyć odstęp między nimi. Natomiast zmniejszenie wysokości krokwi powoduje konieczność ich zagęszczenia.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2008-12-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
topowe produkty

Strona pełna słonecznej energii: Braas.solar.pl

Kompletny zestaw informacji dotyczący systemów solarnych i wygodna nawigacja. Tak wygląda strona internetowa poświęcona kolektorom słonecznym Braas: Braas-solar.pl. Warto dowiedzieć się więcej o tych pożytecznych urządzeniach, które objęte są aż 45% dotacją.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x