Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / ABC

Kiedy warto zastosować kolektory słoneczne?

W Polsce kolektory nie mogą zastąpić konwencjonalnego ogrzewania centralnego: jest u nas na to za mało słońca w miesiącach zimowych, dużo mniej niż na przykład w Austrii. Nawet latem zdarzają się dni z całkowitym zachmurzeniem, kolektory nie mogą więc też całkowicie rozwiązać problemu podgrzewania wody użytkowej. Mogą je jednak wspomóc, i to w dużym stopniu.

Największą barierą w stosowaniu kolektorów jest koszt urządzeń i długi czas ich amortyzacji. Opłacalność inwestycji jest większa, gdy dostaniemy do niej dopłatę lub niskooprocentowany kredyt.

Kolektory są opłacalne w domach, w których mieszkają duże rodziny, bo im większe jest zużycie wody, tym bardziej ekonomiczne okazują się kolektory
Czas zwrotu kosztów inwestycji w kolektory słoneczne, a więc opłacalność ich zastosowania, zależy od kosztów energii konwencjonalnej potrzebnej do eksploatacji budynku. Im jest ona droższa, tym bardziej opłaca się inwestować w kolektory, i w tym krótszym czasie ich koszt się zwróci.

Zainstalowanie kolektorów najbardziej opłaca się w domach ogrzewanych wyłącznie prądem lub paliwem stałym. W pierwszej grupie o opłacalności decyduje cena energii elektrycznej. W drugiej koszty ogrzewania są wprawdzie niskie, ale latem problematyczne jest ogrzewanie ciepłej wody użytkowej – część kotłów ma bowiem niższą sprawność przy ogrzewaniu wyłącznie c.w.u., a we wszystkich (nawet tych z podajnikiem) pozostaje problem uzupełniania opału, składowania go i czyszczenia kotła.

Kolektory są opłacalne w domach, w których mieszkają duże rodziny, bo im większe jest zużycie wody, tym bardziej ekonomiczne okazują się kolektory. Warto zamontować je w domach energooszczędnych, w których korzysta się z wanny z hydromasażem lub basenu (kolektory znacznie obniżą koszty podgrzewania wody).

Montaż instalacji solarnej to jednorazowa inwestycja, która choć niemała (koszt zakupu z montażem kolektorów dla czteroosobowej rodziny to min. 12 tys. zł) stanowi mały procent kosztów budowy całego domu. Ale ponieważ w perspektywie najbliższych lat trudno przewidzieć ceny konwencjonalnych źródeł energii, a energia słoneczna – choć wymaga dość kosztownej instalacji – zawsze będzie darmowa, wyposażenie domowej instalacji w kolektory jest zawsze warte rozważenia.

Redakcja BD
aktualizacja: 2009-07-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10
Hewalex jedynym polskim producentem kolektorów słonecznych w światowym TOP10 Firma Hewalex z Czechowic-Dziedzic jest jednym z prekursorów rozwoju branży OZE w Polsce. Jako pierwsza w kraju zaczęła seryjną produkcję ...
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze