Budujemy Dom
Instalacje / Kolektory słoneczne / ABC

Jak dobierać kolektor do przygotowywania c.w.u.?

W zależności od tego, czy kolektory mają ogrzewać wodę użytkową tylko latem, czy też wspomagać jej podgrzewanie również zimą, do wyboru mamy inne możliwości. Bowiem efektywność kolektorów zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj promieniowania pochłaniają.

Płaskie kolektory niepróżniowe – pochłaniają promieniowanie bezpośrednie, którego najwięcej, bo 70–80%, przypada na miesiące od kwietnia do września. Dlatego są najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy najważniejsze jest darmowe ogrzewanie wody w półroczu letnim. Od maja do końca sierpnia możliwe jest pokrycie przez płaskie kolektory niepróżniowe zapotrzebowania na c.w.u. nawet w 100%, a w ciągu całego roku w 65%. Oczywiście i latem mogą się zdarzyć długotrwałe deszcze, podczas których nie tylko nie uda się ogrzewać wody za pomocą kolektorów, ale nawet będziemy mieli ochotę włączyć ogrzewanie.

Rurowe kolektory próżniowe
– pochłaniają więcej promieniowania rozproszonego przez chmury i zanieczyszczenia zawarte w powietrzu.

Udział promieniowania rozproszonego jest różny w zależności od pory roku. W czerwcu wynosi ono 20–30%, a zimą może przekraczać 70%. Kolektory próżniowe rurowe mogą pozyskiwać ciepło do przygotowania ciepłej wody przez cały rok – latem pokryją zapotrzebowanie w 100%, zimą – w 25–30%.

Niestety instalacja solarna z kolektorami rurowymi jest bardziej skomplikowana niż instalacja z kolektorami płaskimi i o 50% od niej droższa.

Powierzchnię kolektorów do instalacji całorocznych dobiera się tak, żeby pokryć 55–65% średniorocznego zapotrzebowania na c.w.u., a do instalacji działających latem – 100% zapotrzebowania na ciepłą wodę w tym okresie.

Redakcja BD

aktualizacja: 2009-07-10

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Zestaw solarny - zakup kontrolowany

Poszukiwany: zestaw solarny do domu zamieszkałego przez czteroosobową rodzinę. Kolektory mają służyć do podgrzewania c.w.u przez cały rok. Kąt nachylenia dachu – 35%. Poszukiwane są dobrej jakości kolektory płaskie.
topowe produkty

Kolektory próżniowe klasy Premium - Thermomax i Varisol w ofercie Hewalex

Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem Kingspan Environmental Ltd. z Irlandii Północnej.
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich
Inisol Power Set - panele fotowoltaiczne marki De Dietrich Produkcja własnej energii elektrycznej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej to wygoda i możliwość uniezależnienia się od sieci energetycznej. ...
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY
Instalacje fotowoltaiczne firmy Hewalex w promocji NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY W ramach akcji "NIŻSZE CENY = WYŻSZE EFEKTY", Klienci zyskują korzystniejsze ceny zakupu kompletnych instalacji fotowoltaicznych Hewalex o ...
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex
Thermomax i Varisol - nowe kolektory próżniowe Hewalex Firma Hewalex rozszerzyła ofertę kolektorów próżniowych o typoszereg Thermomax i Varisol podejmując współpracę z uznanym producentem ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x