Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

System dystrybucji gorącego powietrza

System DGP może zaprojektować jedynie fachowiec. Także rozprowadzenie instalacji należy powierzyć specjalizującym się w tym firmom. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dowiedzieć się, jak wygląda instalacja od środka i jakie elementy są zalecane przy jej rozprowadzaniu. Przyjrzyjmy się zatem z bliska instalacji kominka z DGP od początku.

System dystrybucji gorącego powietrza - krok 1

Wlot powietrza zewnętrznego, dzięki któremu dostarczane jest powietrze niezbędne do spalania, wykonuje się na takiej wysokości, aby śnieg i liście nie przedostawały się do środka. Na zakończeniu wlotu montuje się kratki wentylacyjne, które chronią przed przedostawaniem się gryzoni.

Wlot powietrza zewnętrznego Na zakończeniu wlotu montuje się kratki wentylacyjne
(fot. Darco/Perfekt)

System dystrybucji gorącego powietrza - krok 2

Kanały, które transportują powietrze zewnętrzne – od wlotu do kominka – wykonuje się z aluminium, blachy (o przekroju okrągłym lub prostokątnym) lub PVC. Każdą z rur należy zaizolować, aby w miejscach, w których przebiega, nie dochodziło do wychłodzeń.

Izolacja rur o przekroju prostokątnym z płyt z wełny mineralnej pokrytych folią aluminiowo-poliestrową Taką izolację trzeba umieścić na każdej ściance rury
Izolacja rur o przekroju prostokątnym z płyt z wełny mineralnej pokrytych folią aluminiowo-poliestrową. Taką izolację trzeba umieścić na każdej ściance rury
(fot. Darco/Perfekt)

Rurę doprowadzającą powietrze z zewnątrz najlepiej doprowadzić bezpośrednio do paleniska. Wówczas ograniczamy wychładzane pomieszczeń. Jednak zwykle nie oznacza to, że kominek ma zamkniętą komorę spalania. Zwykle są nieszczelności w okolicy popielnika i dodatkowe nawiewy powietrza z pomieszczenia (używane np. na czas rozpalania). Kominki z całkowicie zamkniętą komorą należą do rzadkości. 

Zaizolowana rura o przekroju okrągłym doprowadzająca powietrze zewnętrzne Rurę doprowadzającą powietrze z zewnątrz najlepiej doprowadzić bezpośrednio do paleniska.
Zaizolowana rura o przekroju okrągłym doprowadzająca powietrze zewnętrzne
(fot. Darco/Perfekt)

System dystrybucji gorącego powietrza - krok 3

Jeśli rury transportujące powietrze zewnętrzne nie są doprowadzone bezpośrednio do paleniska, ale w jego pobliże lub pod palenisko, wówczas konieczne jest zastosowanie przepustnic (z gumowymi uszczelkami), które mogą całkowicie zamknąć dopływ powietrza.
(fot. Alnor)

Jeśli rury transportujące powietrze zewnętrzne nie są doprowadzone bezpośrednio do paleniska, ale w jego pobliże lub pod palenisko, wówczas konieczne jest zastosowanie przepustnic (z gumowymi uszczelkami), które mogą całkowicie zamknąć dopływ powietrza. Zapobiegają więc wychładzaniu pomieszczeń, w czasie gdy kominek jest nieużywany.

System dystrybucji gorącego powietrza - krok 4

Wkłady kominkowe montuje się na specjalnych nóżkach lub wzmocnionej płycie.

Z wkładu podłącza się kanały dystrybuujące gorące powietrze. Kanały okrągłe powinny mieć średnicę minimum 80 mm, prostokątne 50 × 150 mm. Najpopularniejsze rodzaje rur tworzące kanały dystrybuujące gorące powietrze, to:

  • aluminiowe typu flex,
  • z płaszczem aluminiowo-poliestrowym wzmocnionym spiralnie stalowym drutem.

Dzięki temu, że są elastyczne można je rozciągać i w łatwy sposób prowadzić trasę przebiegu instalacji. Rury (przebiegające w pomieszczeniach nieogrzewanych) izoluje się otuliną z wełny mineralnej, ale można też dostać gotowe rury ocieplone.

Rury mogą być także sztywne – o przekroju prostokątnym lub owalnym. Można je prowadzić np. w warstwie podkładów podłogowych.

Podłączenie kanału dystrybuującego gorące powietrze z wkładu Podłączenie kanału dystrybuującego gorące powietrze z wkładu Podłączenie kanału dystrybuującego gorące powietrze z wkładu
(fot. Darco/Perfekt)

System dystrybucji gorącego powietrza - krok 5

Zależnie od warunków kanały dystrybuujące gorące powietrzeukładane są:

  • na stropach z pustaków, w tym przypadku można wykorzystać kanały pustaków do ułożenia rur – zmieszczą się tam rury o średnicy 12–14 cm. Będzie przy tym konieczne rozkucie miejsc ich wylotów i zabezpieczenie na czas betonowania;

  • w pomieszczeniach z sufitem podwieszanym, rury najlepiej poprowadzić nad nim. Niedopuszczalne jest, aby leżały one bezpośrednio na konstrukcji stelaża, ponieważ to doprowadziłoby do miejscowego przegrzewania płyt sufitowych i mogłoby powodować rozchodzenie się szumów związanych z przepływem powietrza;

  • w domach już wykończonych kanały najłatwiej ułożyć po wierzchu ścian i obudować płytami gipsowo- kartonowymi.
Do łączenia przewodów dystrybuujących gorące powietrze używa się specjalnych kształtek kominkowych (fot. Alnor) Do łączenia przewodów dystrybuujących gorące powietrze używa się specjalnych kształtek kominkowych

 

Wyprowadzenie rury dystrybuującej gorące powietrze przez strop Rury dystrybuujące gorące powietrze można rozprowadzić także na belkach drewnianych w pomieszczeniu nieogrzewanym
Wyprowadzenie rury dystrybuującej gorące powietrze przez strop (fot. Darco/Perfekt) Rury dystrybuujące gorące powietrze można rozprowadzić także na belkach drewnianych w pomieszczeniu nieogrzewanym
(fot. Darco/Perfekt)

System dystrybucji gorącego powietrza - krok 6

Wentylator z odsłoniętą obudową
Wentylator z odsłoniętą obudową
(fot. Darco/Perfekt)

Kolejnym krokiem – jeśli mamy do czynienia z DGP pracującym w obiegu wymuszonym – jest montaż wentylatora. Montuje się go:

1) albo na doprowadzeniu powietrza do kominka – wtedy wtłacza je do obudowy wkładu kominkowego (tzw. turbina zimna). Montuje się go w dolnej części obudowy kominka. Rozwiązanie to można zastosować tylko wtedy, gdy:

– obudowa jest w 100% szczelna (w przeciwnym razie wtłaczane powietrze wydostanie się na zewnątrz);

– wkład ma zamykane otwory cyrkulacji powietrza (nie wszystkie modele spełniają ten warunek);

2) bądź na wylocie powietrza gorącego (tzw. turbina gorąca) – często stosowane rozwiązanie. Wentylator umieszcza się w takim miejscu, aby zapewnić do niego łatwy dostęp i aby nie przeszkadzał hałas, jaki wydaje podczas pracy.

Uwaga! Zamiast jednego centralnego wentylatora można zastosować kilka mniejszych. Montuje się je bezpośrednio na wylocie powietrza do pomieszczenia. Rozwiązanie to jest jednak bardziej hałaśliwe.

Wentylator zazwyczaj montuje się na strychu, poddaszu lub w okapie kominka z dostępem od tyłu Wentylator zazwyczaj montuje się na strychu, poddaszu lub w okapie kominka z dostępem od tyłu. Przy takiej lokalizacji ogrzane powietrze zasysane jest jedną rurą zbiorczą z obudowy kominka i dopiero na wylocie z wentylatora montuje się rozdzielacz kierujący strumienie powietrza do poszczególnych pomieszczeń (fot. Darco/Perfekt)

System dystrybucji gorącego powietrza - krok 7

Na końcach kanałów instalacji DGP są wyloty ciepłego powietrza. Te najkorzystniej wykonać w pobliżu okien (co zapewni równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu) – na suficie, górnej części ścian lub przy podłodze. Ostatnie rozwiązanie daje rozkład temperatury podobny do tego, jaki uzyskuje się przy ogrzewaniu podłogowym.

Wyloty mogą być zakończone kratkami lub anemostatami – nawiewnikami z regulowaną szczeliną.

Opaski zaciskowe. Na połączenie anemostatu z wewnętrzną rurą dystrybuującą nakłada się rękaw z wełny Stabilizacja całości taśmą aluminiową
(fot. Alnor) (fot. Darco/Perfekt)
Opaski zaciskowe. Pomagają połączyć anemostat z wewnętrzną rurą dystrybuującą gorące powietrze Na połączenie anemostatu z wewnętrzną rurą dystrybuującą nakłada się rękaw z wełny... ...i stabilizuje całość taśmą aluminiową

System dystrybucji gorącego powietrza - krok 8


Ostatnim krokiem przy budowie kominka jest montaż obudowy (fot. Darco/Perfekt)
Ostatnim krokiem przy budowie kominka jest montaż obudowy

 

Redakcja BD
aktualizacja: 2016-11-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Montaż wkładu kominkowego z DGP

Przed montażem kominka, nie tylko tego działającego w systemie DGP, konieczna jest ocena wytrzymałości stropu, na którym ma on spocząć razem z obudową – oba te elementy mogą ważyć nawet 500 kg.

topowe produkty

Komin-Flex: jak wybrać odpowiedni system kominowy

Współczesna technika grzewcza dąży do uzyskiwania możliwie największych sprawności urządzeń grzewczych. Z punktu widzenia warunków pracy komina wzrost ich sprawności skutkuje przede wszystkim obniżeniem temperatury spalin.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x