Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Porady ekspertów

Czy powietrze do kominka otwartego doprowadzić z zewnątrz za pomocą wentylatora?

Chciałbym mieć kominek otwarty, ale wiem, że potrzebuje on bardzo dużej ilości powietrza do spalania. Czy w związku z tym można doprowadzić je kanałem z zewnątrz i wymusić jego nadmuch w odpowiedniej ilości za pomocą wentylatora? Osłonięty kratką wylot powietrza mógłby znajdować się np. w podłodze przed kominkiem albo nad otworem paleniska, tak by strumień powietrza był kierowany bezpośrednio do niego. Czy takie rozwiązanie jest zgodne z przepisami?

Palenisko kominka otwarty to prawdziwy „pożeracz powietrza”. W ciągu godziny może go potrzebować tyle, ile wynosi cała kubatura domu
Otwarte palenisko kominka to prawdziwy „pożeracz powietrza”. W ciągu godziny może go potrzebować tyle, ile wynosi cała kubatura domu (fot. Arysto)

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; § 132) do kominka otwartego trzeba doprowadzić taką ilość powietrza, by prędkość jego przepływu w otworze komory spalania nie była mniejsza niż 0,2 m/s. Stosownie do tego warunku dobiera się także komin. Potrzebna ilość powietrza jest naprawdę duża: zakładając, że otwór paleniska ma 0,5 m2; przepływ wyniesie 360 m3/h. To tyle, co kubatura domu o powierzchni ok. 130 m2.

Doprowadzenie powietrza za pomocą wentylatora jest możliwe, ale wbrew pozorom dość trudne. Strumień powietrza o bardzo niewielkiej prędkości trzeba skierować w pobliże otworu paleniska. Nie może być skierowany wprost na ogień, bo w razie przymknięcia szybra w kominie odprowadzenie dymu mogłoby nie nadążyć za nawiewem. Konieczna jest w związku z tym także regulacja intensywności nawiewu (prędkości obrotowej wentylatora).

Z racji tych trudności zwykle dopływ powietrza wykonuje się jako grawitacyjny – poprzez kanał o średnicy 15 cm (powierzchnia blisko 200 cm2, jak typowego kanału wentylacyjnego), którego wylot umieszcza się w pobliżu paleniska.

Uwaga! Kanał nie powinien być mniejszy – mając średnicę 10 cm, będzie miał niespełna 80 cm2 pola przekroju i będzie zbyt mało wydajny. Założenie jest takie, że intensywniejszy ciąg w kominie zwiększa też „ssanie” i przepływ w kanale, regulacja odbywa się więc samoczynnie. Jednak w praktyce kominek wciąga powietrze całą powierzchnią otworu paleniska, znaczna jego część będzie pochodziła po prostu z pomieszczenia, a nie będzie zasysana wprost przez kanał.

Redakcja BD

aktualizacja: 2011-03-29

Zdaniem naszych Czytelników

Wielu producentów wkładów i kominków w swych produktach instaluje kanał nawiewu zewnętrznego od spodu i proponuje dokupienie dostosowanego wymiarami wentylatora wraz ze sterownikami elektronicznymi (koszt niewielki ). Przed budową własnego systemu nawiewu warto sprawdzić średnicę ...

Gość KazJerzy

25 Lis 2011, 09:43

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze