Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominki - doświadczenia użytkowników (Wojtek)

Żałuję, że nie wykonałem odprowadzenia do komina za pośrednictwem szamotowych kształtek akumulujących ciepło spalin - mówi Wojtek, członek Klubu Budujących Dom.

Aparat nawiewny z filtrem powietrza i baypassem
Aparat nawiewny z filtrem powietrza i baypassem
Dom: 170 m2, murowany, z poddaszem, ogrzewany kotłem gazowym oraz wkładem kominkowym z systemem DGP na parterze i poddaszu.

Parametry kominka: Wkład narożny Varm FP 780/560 o mocy 15 kW, spawany z płyt stalowych, wnętrze wyłożone cegłami szamotowymi.

Decyzja: Kominek traktowałem jedynie jako uzupełnienie ogrzewania gazowego. Nie zastosowałem kominka z płaszczem wodnym, ponieważ jest trudniejszy w montażu i droższy od typowych wkładów, a ogrzewanie drewnem jest kłopotliwe i droższe niż gazowe. Do kominka z płaszczem zniechęciły mnie także doświadczenia kilku znajomych – nieustająca walka z czyszczeniem szyby (wynikająca z niższej temp. spalania drewna).

Chciałem mieć kominek nowoczesny, bez ozdób, dlatego wybrałem wkład stalowy, a nie żeliwny (odlewy mają akselbanty). Szukałem modelu z narożną szybą, aby widzieć ogień z salonu oraz z kuchni. Starałem się wybrać model o wysokich parametrach grzewczych i zainteresowały mnie wkłady z dodatkowym ożebrowaniem i wyłożone cegłami szamotowymi. Cegły akumulują ciepło, chronią ściany kominka przed żarem i są łatwe do wymiany w przypadku pęknięcia. Zdecydowałem się również zamontować system DGP.

Porady i przestrogi:

Piaskowiec na obudowie podczas pracy kominka nagrzewa się i również oddaje ciepło, został zaimpregnowany, aby się nie kruszył i nie brudził. Wkład z narożną szybą jest widoczny z kuchni i z salonu
Piaskowiec na obudowie podczas pracy kominka nagrzewa się i również oddaje ciepło, został zaimpregnowany, aby się nie kruszył i nie brudził. Wkład z narożną szybą jest widoczny z kuchni i z salonu
 • Rury DGP zainstalowałem samodzielnie, prowadząc przy ściankach kolankowych. Jedyną trudnością było przebicie się przez strop terriva. Na czopuchu kominka zamontowałem stalowy radiator, który dodatkowo polepsza odzysk ciepła ze spalin.

  Żałuję, że nie wykonałem odprowadzenia do komina za pośrednictwem szamotowych kształtek akumulujących ciepło spalin (jak w piecach kaflowych). Cały osprzęt do DGP kupiłem przez Internet, taniej niż w sklepie.

 • Turbina, wymuszająca krążenie powietrza w systemie DGP, szumi, więc trzeba uważać z jej lokalizacją i wygłuszyć miejsce, gdzie się znajduje.

 • Rocznie spalam 5 m3 drewna (brzoza, dąb) za około 900 zł. Palenie drewnem nie jest obecnie tanie, ponieważ już w nadleśnictwach cena oscyluje wokół 140 zł/m3 za drewno niepocięte.

 • Nie jestem zadowolony z palenia brykietami wiórowymi, (brudzą, a podczas palenia szybko rozpadają się) choć zajmują mniej miejsca.

 • Wyczystkę komina zaprojektowałem od strony tarasu, aby nie brudzić wnętrz. Superlokalizacja!

 • Brakuje szufelki odkurzacza centralnego przy kominku. Ułatwiałaby sprzątanie popiołu i trocin z drewna.

Koszty: Wkład kominkowy – 5750 zł. Przewód dymowy (bez komina), radiator, izolacja z wełny mineralnej, obudowa z piaskowca, impregnacja kamienia, robocizna (obudowa + montaż kominka) – 1766 zł. System DGP (tylko materiały) – 1439 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2011-08-29

Zdaniem naszych Czytelników

No to kolego popłynąłeś... Wkład za 5750... + robocizna :( I że niby wkład z płaszczem drogi... I jeszcze, że palenie drewnem droższe od gazu... Nie wiem jaka jest lokalizacja tego budynku ale to chyba nie Polska?

Gość polter

18 Mar 2013, 21:42

Ja obmurowałem kominek cegłą szamotową, a na to piaskowiec naturalny (dla estetyki), rozwiązanie świetne, podczas wieczornego palenia nie przegrzewa się salonu, bo taka obudowa długo wchłania żar, a po wygaśnięciu; do rana można się przytulać do ciepłego..

Gość Piotr, projekt Nicosia

02 Wrz 2011, 08:24

Z wybieraniem popiołu przy pomocy odkurzacza należy bardzo uważać. Jeszcze kilkanaście godzin po wygaśnięciu ognia, w popiele może utrzymać się żar. Rura i pojemnik odkurzacza do obsługi kominka muszą być wykonane z niepalnych materiałów...

Gość eMZet

02 Wrz 2011, 05:40

U siebie dopiero robię wylewke, ale o pewnych rzeczach trzeba wcześniej myśleć. Rurę do szufelki u siebie przewidziałem choć długo zastanawiałem się czy to nie przesada. Drugi dylemat przy sufitach podwieszanych to DGP. Turbina kiedy staje się konieczna?.

Gość Pluto

01 Wrz 2011, 14:22

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak włożyć nowy wkład do istniejącego komina?

Mam stary komin murowany, a chciałbym podłączyć do niego kocioł gazowy. Z tego co czytałem wynika, że taki kocioł wymaga specjalnego wkładu, ale nie wiem czy powinien być stalowy czy wystarczy plastikowy. No i jak włożyć go do istniejącego komina?

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x