Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominki - doświadczenia użytkowników (Jolanta)

Ogrzewanie domu drewnem nie jest ani wygodne, ani tanie. Dawniej za 1 m3 drewna płaciłam 70 zł, a obecnie - 200 zł. - mówi Jolanta, czytelniczka Budujemy Dom.

Dom: 57 m2, drewniany, parterowy, ogrzewany kotłem gazowym i wkładem kominkowym z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła.

Parametry kominka: Norweski wkład kominkowy Dovre z narożną szybą, moc 17 kW.

Decyzja: Kiedy dom był letniakiem, zbudowałam tradycyjny otwarty kominek. Nie dawał wiele ciepła, a otwarte palenisko było niebezpieczne dla drewnianego domu. Po przeprowadzce na stałe zamontowałam listwy elektryczne. Zajmowały sporo miejsca na ścianach i były kosztowne w eksploatacji (3000 zł rocznie przy temperaturze wnętrz 18°C).

Za drogo i za zimno – stwierdziłam i po kilku latach pozbyłam się ich (pozostawiłam tylko w łazience i sypialni na doraźne grzanie). W palenisku kominka zainstalowałam żeliwny wkład, ale bez systemu DGP, ze względu na małą powierzchnię domu. Wnętrza dzienne są połączone i ciepłe, a do sypialni i łazienki wystarczy otworzyć drzwi.

Wkład z narożną szybą ogrzewa połączone wnętrza dzienne, a po otwarciu drzwi – również sypialnię i łazienkę. Ciepłe powietrze wydostaje się z obudowy kominka (z płyt k-g) grawitacyjnie poprzez kratki, znajdujące się z kilku stron obudowy Po uszczelnieniu drzwiczek wkładu drewno uzupełnia się 3–4 razy na dobę
Wkład z narożną szybą ogrzewa połączone wnętrza dzienne, a po otwarciu drzwi – również sypialnię i łazienkę. Ciepłe powietrze wydostaje się z obudowy kominka (z płyt k-g) grawitacyjnie poprzez kratki, znajdujące się z kilku stron obudowy Po uszczelnieniu drzwiczek wkładu drewno uzupełnia się 3–4 razy na dobę

Porady i przestrogi:

  • Montaż kominka zleciłam sprzedawcy, ponieważ zależało mi na gwarancji i naprawach. Przydało się to wkrótce, kiedy trzeba było uszczelnić drzwi wkładu. Na początku wkład utrzymywał ogień krótko, więc musiałam często dokładać drewna. Przeprowadziłam test kartki papieru – mogłam ją luźno przesuwać. Po oszlifowaniu drzwi i wymianie uszczelki, problemy ustały. Drewno dokładam 3–4 razy na dobę.

  • Należy kilka razy w roku czyścić komin. Na początku czyściłam go tylko raz i zapaliły mi się sadze. Stało się to na skutek spalania niewysuszonego drewna grabowego (takie mi sprzedano). Przestraszyłam się, ponieważ dom budowałam w 1982 roku i miałam tradycyjnie wymurowany komin z cegły. Na szczęście nie popękał. Kiedy stało się to kolejny raz, mimo iż czyściłam komin i paliłam suchym drewnem, zdecydowałam się umieścić w kominie stalową rurę. Sprawdziła się.

  • Ogrzewanie kominkowe domu nie jest ani wygodne, ani tanie. Dawniej za 1 m3 drewna płaciłam 70 zł, a obecnie – 200 zł. Przed emeryturą przyłączyłam więc dom do sieci gazu ziemnego. To był znakomity krok. Na gazowe c.o. wydałam 9000 zł. Dawniej w okresie grzewczym zużywałam 6 m3 drewna, obecnie połowę.

Koszty: wkład kominkowy Dovre – 2400 zł, razem z montażem – 4000 zł, zamontowanie w kominie stalowej rury o długości 6 m – 1100 zł.

W wolno stojącej komórce przechowuje się drewno (zajmuje 1/3 powierzchni) W wolno stojącej komórce przechowuje się drewno (zajmuje 1/3 powierzchni)

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-01-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kominki - doświadczenia użytkowników (Wojtek)

Żałuję, że nie wykonałem odprowadzenia do komina za pośrednictwem szamotowych kształtek akumulujących ciepło spalin - mówi Wojtek, członek Klubu Budujących Dom.
topowe produkty

Komin-Flex: jak wybrać odpowiedni system kominowy

Współczesna technika grzewcza dąży do uzyskiwania możliwie największych sprawności urządzeń grzewczych. Z punktu widzenia warunków pracy komina wzrost ich sprawności skutkuje przede wszystkim obniżeniem temperatury spalin.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x