Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominki - doświadczenia użytkowników (Jolanta)

Ogrzewanie domu drewnem nie jest ani wygodne, ani tanie. Dawniej za 1 m3 drewna płaciłam 70 zł, a obecnie - 200 zł. - mówi Jolanta, czytelniczka Budujemy Dom.

Dom: 57 m2, drewniany, parterowy, ogrzewany kotłem gazowym i wkładem kominkowym z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła.

Parametry kominka: Norweski wkład kominkowy Dovre z narożną szybą, moc 17 kW.

Decyzja: Kiedy dom był letniakiem, zbudowałam tradycyjny otwarty kominek. Nie dawał wiele ciepła, a otwarte palenisko było niebezpieczne dla drewnianego domu. Po przeprowadzce na stałe zamontowałam listwy elektryczne. Zajmowały sporo miejsca na ścianach i były kosztowne w eksploatacji (3000 zł rocznie przy temperaturze wnętrz 18°C).

Za drogo i za zimno – stwierdziłam i po kilku latach pozbyłam się ich (pozostawiłam tylko w łazience i sypialni na doraźne grzanie). W palenisku kominka zainstalowałam żeliwny wkład, ale bez systemu DGP, ze względu na małą powierzchnię domu. Wnętrza dzienne są połączone i ciepłe, a do sypialni i łazienki wystarczy otworzyć drzwi.

Wkład z narożną szybą ogrzewa połączone wnętrza dzienne, a po otwarciu drzwi – również sypialnię i łazienkę. Ciepłe powietrze wydostaje się z obudowy kominka (z płyt k-g) grawitacyjnie poprzez kratki, znajdujące się z kilku stron obudowy Po uszczelnieniu drzwiczek wkładu drewno uzupełnia się 3–4 razy na dobę
Wkład z narożną szybą ogrzewa połączone wnętrza dzienne, a po otwarciu drzwi – również sypialnię i łazienkę. Ciepłe powietrze wydostaje się z obudowy kominka (z płyt k-g) grawitacyjnie poprzez kratki, znajdujące się z kilku stron obudowy Po uszczelnieniu drzwiczek wkładu drewno uzupełnia się 3–4 razy na dobę

Porady i przestrogi:

  • Montaż kominka zleciłam sprzedawcy, ponieważ zależało mi na gwarancji i naprawach. Przydało się to wkrótce, kiedy trzeba było uszczelnić drzwi wkładu. Na początku wkład utrzymywał ogień krótko, więc musiałam często dokładać drewna. Przeprowadziłam test kartki papieru – mogłam ją luźno przesuwać. Po oszlifowaniu drzwi i wymianie uszczelki, problemy ustały. Drewno dokładam 3–4 razy na dobę.

  • Należy kilka razy w roku czyścić komin. Na początku czyściłam go tylko raz i zapaliły mi się sadze. Stało się to na skutek spalania niewysuszonego drewna grabowego (takie mi sprzedano). Przestraszyłam się, ponieważ dom budowałam w 1982 roku i miałam tradycyjnie wymurowany komin z cegły. Na szczęście nie popękał. Kiedy stało się to kolejny raz, mimo iż czyściłam komin i paliłam suchym drewnem, zdecydowałam się umieścić w kominie stalową rurę. Sprawdziła się.

  • Ogrzewanie kominkowe domu nie jest ani wygodne, ani tanie. Dawniej za 1 m3 drewna płaciłam 70 zł, a obecnie – 200 zł. Przed emeryturą przyłączyłam więc dom do sieci gazu ziemnego. To był znakomity krok. Na gazowe c.o. wydałam 9000 zł. Dawniej w okresie grzewczym zużywałam 6 m3 drewna, obecnie połowę.

Koszty: wkład kominkowy Dovre – 2400 zł, razem z montażem – 4000 zł, zamontowanie w kominie stalowej rury o długości 6 m – 1100 zł.

W wolno stojącej komórce przechowuje się drewno (zajmuje 1/3 powierzchni) W wolno stojącej komórce przechowuje się drewno (zajmuje 1/3 powierzchni)

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-01-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kominki - doświadczenia użytkowników (Wojtek)

Żałuję, że nie wykonałem odprowadzenia do komina za pośrednictwem szamotowych kształtek akumulujących ciepło spalin - mówi Wojtek, członek Klubu Budujących Dom.
topowe produkty

Komin-Flex: jak wybrać odpowiedni system kominowy

Współczesna technika grzewcza dąży do uzyskiwania możliwie największych sprawności urządzeń grzewczych. Z punktu widzenia warunków pracy komina wzrost ich sprawności skutkuje przede wszystkim obniżeniem temperatury spalin.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki Nowy, trójstronnie przeszklony wkład NBC marki Kratki zwraca uwagę nowoczesnym designem i estetyką wykończenia. Zachwyca użytkownika harmonijną ...
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta!
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta! W dniu 21 października 2016 r. na terenie inwestycji przy drodze krajowej nr 7 w Glinojecku odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x