Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek z żeliwnym wkładem - doświadczenia użytkownika

Przez 5 lat spaliłam tylko 15 m3 drewna. Jesienią, do włączenia c.o., palę w kominku co dwa dni w godz. 16–22. Rano kafle są jeszcze ciepłe  - mówi Krystyna, członkini Klubu Budujemy Dom.

Żeliwny wkład kominkowy stoi przy zewnętrznej ścianie budynku, bo układ wnętrz wykluczył inną lokalizację. Obudowany jest cegłą szamotową oraz kaflami piecowymi wykonanymi na zamówienie. Stoi na wzmocnionym betonowym postumencie
Żeliwny wkład kominkowy stoi przy zewnętrznej ścianie budynku, bo układ wnętrz wykluczył inną lokalizację. Obudowany jest cegłą szamotową oraz kaflami piecowymi wykonanymi na zamówienie. Stoi na wzmocnionym betonowym postumencie
Niektóre kafle się zdejmuje, by ułatwić czyszczenie kominka
Niektóre kafle się zdejmuje, by ułatwić czyszczenie kominka

Dom: 186 m2, murowany z poddaszem. Ogrzewanie gazowym kotłem i żeliwnym wkładem kominkowym.

Parametry kominka: Żeliwny wkład Comfort, Tarnawa. Moc 18 kW, bez systemu DGP. Obudowa z cegieł szamotowych i kafli piecowych.

Decyzja: Projektując dom, wiedziałam, że chcę mieć kominek z żeliwnym wkładem. Prosiłam architekta o dobrą lokalizację w dwukondygnacyjnym salonie.

Planowałam wnętrza ze stylowymi meblami, dlatego obudowałam wkład kaflami piecowymi. Koniecznie białymi, aby przypominały mi piece z rodzinnego domu. Kafle miały też kumulować ciepło. Rozważałam zastosowanie kominka z płaszczem wodnym, ale odradzono mi to w moim układzie wnętrz.

Porady i przestrogi:

 • Pod tak duży i ciężki kominek (800 kg) trzeba odpowiednio przygotować postument. Najlepiej zrobić to podczas budowy fundamentów. Oczywiście w podłodze poprowadziłam kanał nawietrzny.

 • Model i moc kominka wybrali fachowcy, po obejrzeniu domu. Nie popełnili błędu, podobnie jak zdun. Kominek działa sprawnie, mimo że dom stoi na leśnej polanie, pośród wysokich drzew.

 • Nie zamontowałam w wysokim salonie wiatraka pod sufitem, wymuszającego krążenie ciepłego powietrza. Dostępne w sprzedaży wiatraki są głośne i nieestetyczne. Zamykam natomiast drzwi do sypialni, aby ograniczyć ucieczkę ciepłego powietrza na antresolę.

 • Budowa kominka trwała miesiąc. Obudowa z cegieł szamotowych, a potem z kafli musiała wyschnąć. Wcześniej sporo czasu upłynęło, zanim znalazłam wykonawcę kafli. Ale warto było czekać. Kominek, dzięki szamotowo-kaflowej obudowie, jest ekonomiczny.

  Jesienią, do włączenia c.o., palę w nim co dwa dni w godz. 16–22. Rano kafle są jeszcze ciepłe. Ponieważ wolno stygną, do wieczora w domu jest komfortowa temperatura. Przez 5 lat spaliłam tylko 15 m3 drewna.

 • Palę suchym drewnem, które sezonuję w ogrodzie. Przed zimą roczną dawkę przenoszę do pomieszczenia gospodarczego. Drewna nie tnę drobno, bo grube kłody wolniej się spalają. Do rozpalania używam gałązek sosnowych i szyszek z ogrodu.

 • Regularnie wzywam kominiarza, ponieważ wymagają tego też warunki ubezpieczenia domu.

Koszty: Wkład żeliwny – 3199 zł, kafle piecowe na zamówienie 120 sztuk – 6900 zł, cegła i glina szamotowa, rury, robocizna – 6000 zł.

Niektóre kafle są ażurowe, aby ciepłe powietrze lepiej krążyło. Kafle w formie kratek zamontowano w górnej i dolnej części obudowy. Na dole znajdują się po dwóch przeciwległych stronach Niektóre kafle są ażurowe, aby ciepłe powietrze lepiej krążyło. Kafle w formie kratek zamontowano w górnej i dolnej części obudowy. Na dole znajdują się po dwóch przeciwległych stronach

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-01-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Najbardziej znane marki
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze