Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek z żeliwnym wkładem - doświadczenia użytkownika

Przez 5 lat spaliłam tylko 15 m3 drewna. Jesienią, do włączenia c.o., palę w kominku co dwa dni w godz. 16–22. Rano kafle są jeszcze ciepłe  - mówi Krystyna, członkini Klubu Budujemy Dom.

Żeliwny wkład kominkowy stoi przy zewnętrznej ścianie budynku, bo układ wnętrz wykluczył inną lokalizację. Obudowany jest cegłą szamotową oraz kaflami piecowymi wykonanymi na zamówienie. Stoi na wzmocnionym betonowym postumencie
Żeliwny wkład kominkowy stoi przy zewnętrznej ścianie budynku, bo układ wnętrz wykluczył inną lokalizację. Obudowany jest cegłą szamotową oraz kaflami piecowymi wykonanymi na zamówienie. Stoi na wzmocnionym betonowym postumencie
Niektóre kafle się zdejmuje, by ułatwić czyszczenie kominka
Niektóre kafle się zdejmuje, by ułatwić czyszczenie kominka

Dom: 186 m2, murowany z poddaszem. Ogrzewanie gazowym kotłem i żeliwnym wkładem kominkowym.

Parametry kominka: Żeliwny wkład Comfort, Tarnawa. Moc 18 kW, bez systemu DGP. Obudowa z cegieł szamotowych i kafli piecowych.

Decyzja: Projektując dom, wiedziałam, że chcę mieć kominek z żeliwnym wkładem. Prosiłam architekta o dobrą lokalizację w dwukondygnacyjnym salonie.

Planowałam wnętrza ze stylowymi meblami, dlatego obudowałam wkład kaflami piecowymi. Koniecznie białymi, aby przypominały mi piece z rodzinnego domu. Kafle miały też kumulować ciepło. Rozważałam zastosowanie kominka z płaszczem wodnym, ale odradzono mi to w moim układzie wnętrz.

Porady i przestrogi:

 • Pod tak duży i ciężki kominek (800 kg) trzeba odpowiednio przygotować postument. Najlepiej zrobić to podczas budowy fundamentów. Oczywiście w podłodze poprowadziłam kanał nawietrzny.

 • Model i moc kominka wybrali fachowcy, po obejrzeniu domu. Nie popełnili błędu, podobnie jak zdun. Kominek działa sprawnie, mimo że dom stoi na leśnej polanie, pośród wysokich drzew.

 • Nie zamontowałam w wysokim salonie wiatraka pod sufitem, wymuszającego krążenie ciepłego powietrza. Dostępne w sprzedaży wiatraki są głośne i nieestetyczne. Zamykam natomiast drzwi do sypialni, aby ograniczyć ucieczkę ciepłego powietrza na antresolę.

 • Budowa kominka trwała miesiąc. Obudowa z cegieł szamotowych, a potem z kafli musiała wyschnąć. Wcześniej sporo czasu upłynęło, zanim znalazłam wykonawcę kafli. Ale warto było czekać. Kominek, dzięki szamotowo-kaflowej obudowie, jest ekonomiczny.

  Jesienią, do włączenia c.o., palę w nim co dwa dni w godz. 16–22. Rano kafle są jeszcze ciepłe. Ponieważ wolno stygną, do wieczora w domu jest komfortowa temperatura. Przez 5 lat spaliłam tylko 15 m3 drewna.

 • Palę suchym drewnem, które sezonuję w ogrodzie. Przed zimą roczną dawkę przenoszę do pomieszczenia gospodarczego. Drewna nie tnę drobno, bo grube kłody wolniej się spalają. Do rozpalania używam gałązek sosnowych i szyszek z ogrodu.

 • Regularnie wzywam kominiarza, ponieważ wymagają tego też warunki ubezpieczenia domu.

Koszty: Wkład żeliwny – 3199 zł, kafle piecowe na zamówienie 120 sztuk – 6900 zł, cegła i glina szamotowa, rury, robocizna – 6000 zł.

Niektóre kafle są ażurowe, aby ciepłe powietrze lepiej krążyło. Kafle w formie kratek zamontowano w górnej i dolnej części obudowy. Na dole znajdują się po dwóch przeciwległych stronach Niektóre kafle są ażurowe, aby ciepłe powietrze lepiej krążyło. Kafle w formie kratek zamontowano w górnej i dolnej części obudowy. Na dole znajdują się po dwóch przeciwległych stronach

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-01-24

Zdaniem naszych Czytelników

Jestem zainteresowany zakupem kafli, proszę o powiedzieć gdzie pani kupiła mój mail lucmin@wp.pl

Gość Sławek Podemski

01 Sty 2015, 14:42

Pani Liliano jestem zainteresowany obudowaniem wkładu kominkowego , prosze mi napisac gdzie pani kupila kafle

Gość Eugeniusz Okoniewski

10 Kwi 2014, 16:28

Cytat a nie lepiej bylo piec steatytowy finski? zamiast sie bawic w te kafle ktore maja kumulowac cieplo?. Kafle to mnóstwo worów i setki wzorów szkliw ... Steatyt jest kolorowy jak...............tundra w noc polarną

Kominki Bielawski

03 Sie 2013, 05:17

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kominek z płaszczem wodnym - doświadczenia użytkownika

Uprzedzamy, że w kominku z płaszczem wodnym nie widać ognia. - mówią Ewa i Artur, członkowie Klubu Budujących Dom
topowe produkty

Komin-Flex: jak wybrać odpowiedni system kominowy

Współczesna technika grzewcza dąży do uzyskiwania możliwie największych sprawności urządzeń grzewczych. Z punktu widzenia warunków pracy komina wzrost ich sprawności skutkuje przede wszystkim obniżeniem temperatury spalin.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki Nowy, trójstronnie przeszklony wkład NBC marki Kratki zwraca uwagę nowoczesnym designem i estetyką wykończenia. Zachwyca użytkownika harmonijną ...
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta!
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta! W dniu 21 października 2016 r. na terenie inwestycji przy drodze krajowej nr 7 w Glinojecku odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x