Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek jako awaryjne źródło ciepła

Przestrzegam, aby uczulić gości, by nie wrzucali do kominka śmieci. Teść wpadł na pomysł, by... (ciąg dalszy w poradach i przestrogach w tym artykule) - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom

Parametry domu: budynek parterowy z użytkowym poddaszem; 180 m2 powierzchni użytkowej; wykonany z bloczków Porotherm grubości 25 cm P+W i ocieplony styropianem grubości 12 cm.

Główne źródło ciepła: kocioł na groszek.

Parametry kominka: wkład kominkowy Laudel® 900; moc 16 kW; waga 162 kg; drzwiczki otwierane na bok, na lewą stronę; średnica wylotu spalin 200 mm. Zdecydowaliśmy się na prostą nowoczesną formę obudowy. Wykonana jest z ognioodpornej płyty g-k. Elementami dekoracyjnymi jest łupek w kolorze grafitowym. W tylnej części obudowy kominka zamontowaliśmy halogeny, bo kominek ma być ładnym meblem, również wtedy kiedy się w nim nie pali.

Drewno: 3 lata temu kupiłem 5 mp drewna w nadleśnictwie po 70 zł/mp. Sam je pociąłem i porąbałem. Dobra siekiera Fiskars to podstawa. Na razie nie mam „profesjonalnej” drewutni, a drewno leży na działce na paletach, przykryte folią. Niewielką ilość drewna składuję w garażu.

Eksploatacja: z kominka korzystamy pierwszy rok. Najczęściej wieczorami dla nastroju lub w sytuacji awaryjnej. Co kilka dni opróżniam popielnik i myję szybę gąbką i wodą. Nie stosuję żadnych preparatów, bo zostawiają tłustą powłokę na szybie.

Decyzja: kominek miał służyć głównie do tworzenia atmosfery, a okazał się bardzo przydatnym dodatkowym źródłem ciepła, zwłaszcza w przypadku awarii głównego źródła ciepła. Model wkładu zaproponował wykonawca. Istotna była wielkość szyby. Zdecydowaliśmy się na prostokątny wkład o wymiarach 900 × 475 mm.

Kratka nawiewna i szyber do regulacji natężenia dopływu powietrza z zewnątrz Podczas czyszczenia szyby, na obudowie pod wkładem zrobił się zaciek, który muszę zamalować. Warto dobrze przemyśleć kolor obudowy pod kominkiem, bo dość szybko się brudzi
Kratka nawiewna i szyber do regulacji natężenia dopływu powietrza z zewnątrz Podczas czyszczenia szyby, na obudowie pod wkładem zrobił się zaciek, który muszę zamalować. Warto dobrze przemyśleć kolor obudowy pod kominkiem, bo dość szybko się brudzi

Porady i przestrogi:

  • Bardzo wygodne jest przechowywanie drewna do bieżącego palenia w garażu, skąd bez wychodzenia z domu donoszę je do kominka. Polecam takie rozwiązanie.

  • Od strony wizualnej warto pomyśleć o proporcjach wielkości szyby kominka w stosunku do obudowy. Nie powinna być za mała.

  • Kominek wyposażony jest w system DGP, doprowadzający ogrzane powietrze do dwóch pokoi na poddaszu, usytuowanych bezpośrednio nad kominkiem. Do trzeciego pokoju nie doprowadziłem DGP, ponieważ konieczny byłby montaż turbiny zasilanej elektrycznie, a nie chciałem uzależniać pracy kominka od prądu.

  • Podczas tej zimy przy -26°C wygasł kocioł na groszek. Najpierw rozpaliłem w kominku i zająłem się naprawą kotła. Kominek w tej sytuacji pozwolił mi zachować ciepło w domu, mimo że grzejniki przestały grzać. Warto traktować więc go jako skuteczne, awaryjne źródło ciepła.

  • Przestrzegam, aby uczulić gości, by nie wrzucali do kominka śmieci. Teść wpadł na pomysł, by spalić w kominku kilka plastikowych butelek. Oprócz smrodu i dymu, w kominku pojawiły się sople z nadwęglonego PVC, który z czasem wprawdzie się wypalił, ale szyby długo nie mogłem doczyścić.

Koszty inwestycyjne: wkład kominkowy 4200 zł z 7% VAT; przewód dymowy, izolacja z wełny mineralnej, obudowa kominka z robocizną – 6000 zł.

Koszty eksploatacyjne: trudno określić, ponieważ to nasz pierwszy rok użytkowania kominka, a sezon się jeszcze nie skończył. Myślę jednak, że nie spalę więcej, jak 1,5 mp za 70 zł (cena drewna sprzed 3 lat).

Kominek ulokowany jest w centralnej części domu pomiędzy kuchnią a salonem Obudowa kominka została wykonana z ognioodpornych płyt g-k
Kominek ulokowany jest w centralnej części domu pomiędzy kuchnią a salonem Obudowa kominka została wykonana z ognioodpornych płyt g-k

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2012-04-25

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Skąd to wiesz że tak musi być zawsze i u wszystkich?

Jani_63

03 Lis 2013, 12:42

Kominek jako opcja dodatkowa, z rozprowadzeniem kanałami ciepła po pokojach, ale główne źródło powinien stanowić piec.

sadsa45dffg54

03 Lis 2013, 12:00

1.odpowiedni przekrój komina do - wielkości paleniska,2.Suche drewno liściaste (dąb, grab , buk, brzoza ) Od tego trza zacząć

r-32

02 Lis 2013, 19:20

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy kominek można posadowić wprost na wylewce podłogowej?

Czy kominek można posadowić wprost na wylewce podłogowej, czy powinien mieć własny fundament? Opinie wykonawców, z którymi rozmawiałem są mocno rozbieżne. Jeden twierdzi, że fundament to konieczność, bo wylewka popęka. Drugi, że wystarczy dla świętego spokoju, nieco pogrubić i zazbroić wylewkę w tym miejscu, trzeci z kolei twierdzi, że na wylewce wprawdzie może być, ale pod nią trzeba usunąć styropian i zastąpić wełną – jako niepalną...

topowe produkty

Komin-Flex: jak wybrać odpowiedni system kominowy

Współczesna technika grzewcza dąży do uzyskiwania możliwie największych sprawności urządzeń grzewczych. Z punktu widzenia warunków pracy komina wzrost ich sprawności skutkuje przede wszystkim obniżeniem temperatury spalin.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki Nowy, trójstronnie przeszklony wkład NBC marki Kratki zwraca uwagę nowoczesnym designem i estetyką wykończenia. Zachwyca użytkownika harmonijną ...
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta!
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta! W dniu 21 października 2016 r. na terenie inwestycji przy drodze krajowej nr 7 w Glinojecku odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego ...
Jøtul F 370 Advance - ewolucja ikony designu
Jøtul F 370 Advance - ewolucja ikony designu Linią pieców 370 Series, Jøtul redefiniował kominkowy design i zdobył nagrodę "Red Dot: Best of the best". W krótkim czasie model ten ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x