Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Kominek zamknięty z efektem otwartego

Najbardziej jestem zadowolony z unoszonej szyby. Dzięki temu rozwiązaniu przy otwieraniu kominka po pierwsze - dym nie zasysa się do pokoju, a po drugie... - mówi Piotr, czytelnik Budujemy Dom.

Obudowa kominka wykonana jest z ognioodpornych płyt g-k i wykończona szarym marmurem
Obudowa kominka wykonana jest z ognioodpornych płyt g-k i wykończona szarym marmurem
Parametry domu: budynek parterowy z poddaszem użytkowym, 124 m2 powierzchni użytkowej. Murowany z Porothermu grubości 25 cm, ocieplony 15 cm styropianu. Na poddaszu – 25 cm wełny mineralnej.

Główne źródło ciepła: kocioł gazowy Vitopend 100.

Parametry kominka: wkład narożny Arysto A10/510 o mocy 14 kW, z szybą giętą, otwieraną do góry. Korpus spawany z płyt stalowych, wnętrze wyłożone szamotem.

Drewno: drewno najlepiej kupować u sprawdzonych sprzedawców. Nie znając się za bardzo na tym, kupiliśmy kilka m3 brzozowych polan. Mimo, że były suche, paliły się słabo w porównaniu z drewnem z brzozy, które sam porąbałem i suszyłem tylko rok.

Im większe polana, tym lepiej, choć do pierwszej fazy spalenia wymagają rąbania na mniejsze kawałki, żeby mogły szybciej zapalić się od sosnowej żywicznej rozpałki.

Eksploatacja: po każdym paleniu zamiatamy popiół na środek kratki, przez którą spada na dół, a co 3–4 palenia opróżniamy pojemnik. Zależnie od jakości drewna, po 4–6 paleniach w kominku czyszczę szybę przeznaczoną do tego pianą albo samym ręcznikiem papierowym.

Decyzja: kominek miał stanowić główną dekorację salonu, tworzyć nastrój oraz stanowić alternatywne źródło ogrzewania na wypadek awarii kotła lub przerwy w dostawie prądu czy gazu.

Zależało nam na tym, aby ogień był bardzo dobrze widoczny z każdego miejsca, dlatego wybraliśmy tak dużą powierzchnię szyby (670 × 510 mm) przy stosunkowo niewielkich wymiarach wkładu (730 × 510 mm). Cały kominek (korpus, obudowa i kamień) doskonale pasują do nowoczesnego stylu salonu i kuchni. System DGP nie wymagał szczególnie dużej dopłaty, a pozwala na ogrzanie pozostałej części domu.

Po uniesieniu szyby można uzyskać efekt otwartego kominkaPo uniesieniu szyby można uzyskać efekt otwartego kominka

Porady i przestrogi:

  • Na instalację kominka zdecydowaliśmy się w drugim roku użytkowania domu, choć komin spalinowy i rura doprowadzająca powietrze były przygotowane już na etapie budowy. Pozostałe prace były prowadzone w zamieszkanym domu. Ku naszemu zdziwieniu ekipa instalacyjna przeprowadziła wszystkie prace szybko i bez większego bałaganu, choć konieczne było przebicie się przez strop.

  • Wybrany wkład ma kilka szczególnie praktycznych rozwiązań, które sprawiają, że śmiało mogę go wszystkim polecić. Najbardziej jestem zadowolony z unoszonej szyby. Dzięki temu rozwiązaniu przy otwieraniu kominka po pierwsze – dym nie zasysa się do pokoju, a po drugie – gorące drzwiczki nie otwierają się na salon, a chowają do wnętrza obudowy. Poza tym, jeśli drewno jest dobrze wysuszone i nie strzela iskrami, to unosimy czasem szybę do końca i mamy kominek otwarty. Bardzo fajna możliwość.

  • Wkład jest wysoki, dlatego można wkładać polana o długości do 50 cm, a po rozgrzaniu całkiem zamknąć dopływ powietrza i wypływ spalin – języki ognia i tak tańczą w całej przestrzeni wkładu, rozświetlając przy tym pokój.

  • Rury DGP w każdej sypialni umieszczone są daleko od drzwi, żeby powietrze miało jak najdłuższą drogę cyrkulacji. Regulator ustawiony jest na temperaturę 35°C. Dodatkowo, w sterowniku zarządzającym domem dopisany został podprogram, który pozwala z panelu w salonie włączać turbinę oraz ustawiać czas jej pracy.

  • W odległości 2 m od kominka zamontowana jest czujka przeciwpożarowa, która uruchamia się, gdy za bardzo napalimy w kominku. Powinna być umieszczona dalej od kominka.

Koszty inwestycyjne: wkład kominkowy – ok. 7000 zł, obudowa (materiały + montaż) – 5000 zł, system DGP (materiały + montaż) – ok. 2000 zł.

Koszty eksploatacyjne: trudno przewidzieć, ile drewna wypalimy do końca sezonu. Od września zużyliśmy ok. 5–6 mp drewna, z czego kupiliśmy tylko 2 po 260 zł/mp.

Bardzo dobrym patentem jest popielnik umieszczony w centralnej części wkładu.Podczas jego opróżniania popiół nie wysypuje się na zewnątrz i nie brudzi obudowy
Bardzo dobrym patentem jest popielnik umieszczony w centralnej części wkładu. Podczas jego opróżniania popiół nie wysypuje się na zewnątrz i nie brudzi obudowy
Turbina zamontowana jest na strychu i ustawiona na dwóch kawałkach odpornej na wysoką temperaturę izolowanej wełny mineralnej
Turbina zamontowana jest na strychu i ustawiona na dwóch kawałkach odpornej na wysoką temperaturę izolowanej wełny mineralnej

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2012-03-12

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

szkoda iż nie wykorzystane jest ciepło ze spalin. Tam idzie ok 400 C

Gość: jsjs

19 Wrz 2013, 09:44

Dokładnie tak, jak napisano wyżej- przy otwieraniu kominka dobrze jest otworzyć leciutko szybę (tak na 10 sekund) a następnie otworzyć ją całą. Nie ma wówczas niebezpieczeństwa zadymienia pomieszczenia w środku. Odnośnie kominka opisanego w artykule, uważam że jest piękny. Bardzo ...

kalafior13

16 Lis 2012, 12:13

Aby dym z kominka nie leciał do pokoju to należy najpierw lekko otworzyć drzwiczki aby była przerwa 1-2 cm, zaczekać z 10sek. aby ciśnienie w kominku się wyrównało z tym w pokoju i następnie dopiero wtedy otworzyć drzwi całkowicie..

Gość: p

15 Lis 2012, 20:29

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Kominek jako awaryjne źródło ciepła

Przestrzegam, aby uczulić gości, by nie wrzucali do kominka śmieci. Teść wpadł na pomysł, by... (ciąg dalszy w poradach i przestrogach w tym artykule) - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom

topowe produkty

Komin-Flex: jak wybrać odpowiedni system kominowy

Współczesna technika grzewcza dąży do uzyskiwania możliwie największych sprawności urządzeń grzewczych. Z punktu widzenia warunków pracy komina wzrost ich sprawności skutkuje przede wszystkim obniżeniem temperatury spalin.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki Nowy, trójstronnie przeszklony wkład NBC marki Kratki zwraca uwagę nowoczesnym designem i estetyką wykończenia. Zachwyca użytkownika harmonijną ...
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta!
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta! W dniu 21 października 2016 r. na terenie inwestycji przy drodze krajowej nr 7 w Glinojecku odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego ...
Jøtul F 370 Advance - ewolucja ikony designu
Jøtul F 370 Advance - ewolucja ikony designu Linią pieców 370 Series, Jøtul redefiniował kominkowy design i zdobył nagrodę "Red Dot: Best of the best". W krótkim czasie model ten ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x