Jak wyczyścić sadzę i popiół na kominku obudowanym cegłą ceramiczną?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Jak wyczyścić sadzę i popiół na kominku obudowanym cegłą ceramiczną?

Mam kominek z wkładem obudowanym cegłą ceramiczną (nie klinkierową). Po pewnym czasie, pojawił się problem z jego zabrudzeniem. Jak wyczyścić miejsca ze śladami sadzy i popiołu? I czym można zaimpregnować taką obudowę, by w przyszłości nie wchłaniała brudu?

aktualizacja: 2022-09-01 09:48:12

Odpowiedź eksperta: Zwykła cegła jest materiałem dość porowatym, zatem wszelkie zanieczyszczenia wnikają w nią głęboko i bardzo trudno je usunąć. Czyszczenie środkami chemicznymi może nie przynieść pożądanego rezultatu, a na cegłach pozostaną trwałe przebarwienia.

W związku z tym, najlepiej zacząć od próbnego zaaplikowania tych środków na jakieś mało widoczne miejsce obudowy. Natomiast mechaniczne usunięcie brudu, np. przez szlifowanie, jest bardzo pracochłonne i uciążliwe. Wszystko zależy oczywiście od tego, jak głęboko zanieczyszczenia wniknęły w cegłę.

Praktycznie jedynym sposobem na przywrócenie estetycznego wyglądu obudowy będzie - po wstępnym oczyszczeniu środkami chemicznymi - zabarwienie cegieł, np. impregnatem do drewna, a następnie pokrycie bezbarwnym impregnatem do ceramiki, najlepiej na bazie szkła wodnego. Utworzona w ten sposób warstewka dekoracyjno-ochronna ułatwi usuwanie sadzy, ale oczywiście nie uchroni przed ich osadzaniem się. Trwałość powłoki ochronnej zależeć będzie m.in. od temperatury, do jakiej nagrzewać się będzie obudowa i co pewien czas powinna być odnawiana.

Jeśli zaś próby oczyszczenia obudowy nie przyniosą zadowalającego efektu, to pozostaje pokrycie jej płytkami ceramicznymi. Płytki powinny być szkliwione, a spoiny (fugi) ciemne. Wówczas łatwo będzie utrzymać kominek w czystości.

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Najmniej podatne na zabrudzenia są obudowy wykończone szkliwioną ceramiką (fot. Kornak)

Zdaniem naszych Czytelników

Gotowe preparaty do kupienia w sklepie budowlanym lub dedykowane preparaty, których używają konserwatorzy (tworzy się taka niby skóra-powłoka, która podciąga i reaguje a potem trzeba to zeskrobać i wymyć, ewentualnie powtórzyć zabieg). Jedna żelazna zasada - trzeba to potem ...

Gość Mirek

05 Jul 2018, 11:13

Na sadze sa tez specjalne środki. Sam używam ATLANTOL HDE S kiedy sadzy nie idzie usunąć w sposób mechaniczny

Gość VITCAS

29 Jan 2016, 09:19

Z racji tego, że czyszczenie kominków jest dosyć uciążliwą czynnością, warto też takim zabrudzeniom zapobiegać. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, żeby do palenia w kominku wykorzystywać wyłącznie suche, dobrej jakości drewno. Nie powinno to być również drewno iglaste, zawiera ...

Gość ania

18 Dec 2015, 20:39

cegła klinkierowa brudna od sadzy przy kominku, ocet chwilkę poczekać i proszek ajax, cegła idealna, tylko trzeba przetrzeć kilka razy czystą wodą, ponieważ proszek zostawia biały osad po wyschnięciu, niestety na fugi działa słabo

Gość Piotr

16 Nov 2012, 08:34

Barwienie cegły impregnatem do drewna? Jakim? Proszę eksperta o odpowiedź..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Jak palić w kominku, kozie grzewczej, piecu? Palenie od góry
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!