Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

3 rodzaje kominków - który kominek wybrać?

3 rodzaje kominków - który kominek wybrać?

Decydujące znaczenie przy wyborze rodzaju kominka ma intensywność jego eksploatacji. Może on bowiem pełnić funkcję głównie dekoracyjną lub stanowić okazjonalne lub też prawie podstawowe źródło ciepła.

Zgodnie z przepisami, kominek nie może być jedynym źródłem ciepła w domu, oprócz niego budynek musi być wyposażony w inne urządzenie grzewcze – kocioł, pompę ciepła czy grzejniki elektryczne.

Rodzaje kominków - z paleniskiem otwartym

Kominki otwarte wykorzystywane są zazwyczaj jako element wystroju wnętrza i sporadycznie użytkowane atrakcyjne źródło ciepła. Efektywność grzewcza tego typu kominków jest niewielka, ze względu na znaczne straty ciepła, uchodzącego wraz z dymem przez komin. Kominek przekazuje ciepło przede wszystkim przez promieniowanie i od ukształtowania komory spalania w dużym stopniu zależy ukierunkowanie strumienia ciepła.

Podczas stawiania kominka należy przestrzegać określonych zasad, zapewniających bezproblemowe jego funkcjonowanie.

Komora spalania oraz okap powinny być wymurowane z cegieł lub płytek szamotowych, a nachylenie tylnej ścianki musi tworzyć z okapem gardziel przyspieszającą przepływ spalin. W okapie instalowany jest szyber, który pozwala na zamknięcie wlotu do komina, gdy nie korzystamy z kominka. Zapobiega to ucieczce ciepła oraz wnikaniu zapachu spalenizny, gdy np. w lecie wystąpi wsteczny ciąg kominowy. Kominek otwarty dobrze jest wyposażyć w przestawny ekran, zapobiegający rozprzestrzenianiu się iskier i wypadaniu palącego się drewna.

Regulacja intensywności ogrzewania polega na dozowaniu odpowiedniej ilości paliwa oraz przymykaniu szybra na wylocie do komina.

Rodzaje kominków - kasety kominkowe

Boczny widok kominka otwartego z zamontowaną kasetą

Jeśli z czasem dojdziemy do wniosku, że kominek otwarty nie spełnia naszych oczekiwań, możemy przerobić go na kominek zamknięty o znacznie lepszej efektywności grzewczej bez konieczności rozbierania całej jego konstrukcji. Taką możliwość zapewniają kasety kominkowe, które wstawia się do komory spalania. Można też zamówić wykonanie kasety na wymiar i wzór pasujący do istniejącego kominka.

Pod względem konstrukcyjnym, kasety kominkowe różnią się od wkładów tym, że mają dodatkowy płaszcz z blachy, otaczający komorę spalania, oraz wylot ciepłego powietrza nad drzwiczkami wsadowymi.

Mogą też być wyposażone w wentylator intensyfikujący przepływ powietrza, co pozwala na rozprowadzenie ciepła do innych pomieszczeń, jeśli można przeprowadzić rury wewnątrz kominka. Ponieważ część dymowa starego kominka pozostaje ta sama, istotne jest dokładne uszczelnienie frontu kasety w otworze paleniska.

Rodzaje kominków - z wkładem kominkowym

Wkłady kominkowe przystosowane mogą być do pracy w powietrznym systemie ogrzewania (DGP) lub współpracować z wodną instalacją centralnego ogrzewania (wkład z płaszczem wodnym).

System powietrzny. Przekazywanie ciepła z kominka w systemie powietrznym może odbywać się na trzy sposoby:

  • przez bezpośrednie ogrzewanie pokoju, w którym stoi kominek;
  • z rozprowadzeniem ciepła do kolejnych pomieszczeń w sposób grawitacyjny;
  • z rozprowadzeniem ciepła do kolejnych pomieszczeń w sposób nadmuchowy.

W najprostszym rozwiązaniu, gdy ciepło przekazywane jest bezpośrednio – funkcję nawiewników ciepłego powietrza pełnią kratki umieszczone w okapie kominka. Powietrze wchodzące przez otwór u dołu lub w ściance frontowej obudowy ogrzewa się od wkładu i wylatuje przez kratki w okapie. Oczywiście ciepło przekazywane jest również przez rozgrzaną szybę wkładu oraz obudowę (przez promieniowanie).

Wstawienie rur rozprowadzających powietrze wewnątrz okapu pozwala na przenoszenie ciepła do innych pomieszczeń na drodze samoczynnej cyrkulacji. Jednak ze względu na niewielkie ciśnienie i opory przepływu w rurach, w ten sposób można przesyłać ciepłe powietrze na odległość nie większą niż 3–4 m w poziomie. Taki system sprawdzi się zatem jedynie w małych budynkach. Rozprowadzenie ogrzanego w kominku powietrza w dużym, rozłożystym domu wymaga zamontowania wentylatora nadmuchowego, przetłaczającego ciepłe powietrze.

Ten sposób ogrzewania powinien zapewniać określone parametry pracy – temperaturę nawiewanego powietrza nie wyższą niż 45°C i intensywność przepływu powietrza niepowodującą odczucia przeciągu i hałasu. Ogranicza to w znacznym stopniu możliwości grzewcze, gdyż doprowadzenie 1 kW mocy wymaga zapewnienia napływu powietrza o wydajności 120 m3/h. W praktyce często temperatura nawiewu przekracza optymalną wartość, np. w mroźne dni, gdy duże zapotrzebowanie na ciepło nie może być zrekompensowane zwiększonym przepływem powietrza.

Regulację intensywności ogrzewania uzyskuje się, sterując wydajnością wentylatora, pracą klap na przewodach rozprowadzających oraz regulacją anemostatów. Trzeba też zapewnić szansę ograniczenia temperatury powietrza, gdy wkład kominkowy nadmiernie się nagrzeje. Umożliwia to wentylator wyposażony w tzw. bypass – kanał, którym przepływa chłodniejsze powietrze z pomieszczenia. W systemie DGP powinny być zamontowane również filtry, zatrzymujące zanieczyszczenia przenoszone wraz z ogrzanym powietrzem.

System wodny. Pod względem funkcjonowania, kominek z płaszczem wodnym pracuje podobnie jak kocioł na paliwo stałe, zapewniając jednocześnie bezpośrednie ogrzanie pomieszczenia, w którym się znajduje. Woda ogrzana w płaszczu, otaczającym komorę spalania, kierowana jest do grzejników, skąd po schłodzeniu wraca do kominka.

Ten system ogrzewania często współpracuje z innym źródłem ciepła – kotłem gazowym, olejowym lub węglowym – przy czym, ze względu na problemy z regulacją, urządzenia te nie powinny funkcjonować jednocześnie.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym współpracuje z grzejnikową instalacją c.o. (fot. Tarnava)

Możliwość regulacji mocy grzewczej kominka z płaszczem wodnym, tak jak w pozostałych typach kominków, ogranicza się do sterowania powietrzem doprowadzanym do komory spalania oraz ilością załadowanego paliwa. Trzeba też pamiętać, że utrzymanie nominalnej mocy grzewczej wymaga częstego uzupełniania drewna, co przy dłużej utrzymującej się mroźnej pogodzie jest dość uciążliwe.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-10-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

10 błędów popełnianych podczas budowy kominka

Aby kominek pełnił właściwie swoją rolę musi być prawidłowo wykonany. Oto 10 najczęstszych błędów popełnianych przy budowie kominka.

topowe produkty

Komin-Flex: jak wybrać odpowiedni system kominowy

Współczesna technika grzewcza dąży do uzyskiwania możliwie największych sprawności urządzeń grzewczych. Z punktu widzenia warunków pracy komina wzrost ich sprawności skutkuje przede wszystkim obniżeniem temperatury spalin.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x