Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Jak zamontować wkład i wykonać obudowę kominka?

Obudowę wkładów kominkowych wykonuje się z dowolnych materiałów niepalnych. Zwykle dzieli się ją na dolną część z cokołem i ściankami bocznymi oraz okap. Część dolną można sporządzić według własnego pomysłu lub wykorzystać gotowe elementy obudów do konkretnych modeli kominków, które mają różne formy i wykonane są z rozmaitych materiałów. Można je kupić w marketach budowlanych.

Ze względu na znaczny ciężar samego wkładu (100–300 kg), cokół i podłoga, na której on stanie, musi mieć dostateczną wytrzymałość – warto o tym pamiętać już na etapie projektu budynku. Nie można też zapomnieć o zapewnieniu swobodnego dostępu do wyczystki na dole przewodu kominowego.

Po sporządzeniu części dolnej kominka, można przystąpić do montażu wkładu i pozostałych elementów. W pierwszej kolejności, po wypoziomowaniu obudowy wkładu – za pomocą żaroodpornej rury stalowej najczęściej o średnicy 200 mm – łączy się czopuch z kominem. Średnica rury musi odpowiadać wymiarowi wylotu spalin – nie wolno montować złączek redukcyjnych zmniejszających przekrój. Można natomiast powiększyć średnicę rury odprowadzającej spaliny, gdy wylot z wkładu ma mniejszą średnicę.

Sposób podłączenia do komina zależy od materiału – w przypadku kominów prefabrykowanych, rurę stalową wsuwa się w trójnik i uszczelnia, natomiast w kominach murowanych osadza się rozetkę dwuścienną. Głębokość wsunięcia rury nie może zmniejszać przekroju kanału kominowego, a na doprowadzeniu można zaplanować nie więcej niż dwa kolanka. Po przyłączeniu rury warto próbnie rozpalić we wkładzie. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych nieszczelności (przenikania dymu). Kolejne czynności zależeć będą od sposobu rozprowadzenia ciepła.

Przy bezpośrednim nawiewie do pomieszczenia, można przystąpić do ustawienia bocznych ścianek okapu i wykonania w nich (na wysokości ok. 2 m) otworów pod kratki. Nieco wyżej niż kratki montuje się poziomą przegrodę, a blisko sufitu drugą parę kratek, „chłodzących” szczyt okapu.

Okap murowany można pozostawić bez ocieplenia od strony wewnętrznej, ale przy pokryciu z płyt gipsowo-kartonowych należy ułożyć izolację z wełny mineralnej, a ognioodporne płyty ułożyć dwuwarstwowo. Jeśli nie przewiduje się instalacji systemu rozprowadzenia powietrza, to w ten sam sposób mocuje się ściankę frontową i wykańcza jej powierzchnię.

W przypadku współpracy kominka z DGP, niezależnie od tego, czy będzie to instalacja grawitacyjna czy z dmuchawą, montuje się przegrodę poziomą z otworem pozwalającym na osadzenie rury wylotowej do podłączenia skrzynki rozdzielaczowej lub aparatu nawiewnego. Rury rozprowadzające muszą być ocieplone, nawet gdy przebiegają przez pokoje ogrzewane. W przeciwnym razie, gdy nie palimy w kominku na rurach może wykraplać się wilgoć z powietrza. Izolacja z wełny mineralnej wycisza też odgłos płynącego kanałami powietrza.

a) b)
Etapy budowy kominka: (a) wymurowanie podstawy i osadzenie wkładu kominkowego, (b) montaż marmurowych płyt okalających wkład i podwójnych ognioodpornych płyt g-k, (c) gotowy kominek, (fot. Cz. Dąbrowski)
c)

Kominki z płaszczem wodnym wymagają wykonania podłączeń przewodów hydraulicznych zgodnie ze schematem instalacji, przy czym warto zapewnić sobie możliwie łatwy demontaż obudowy, pozwalającej na dostęp do jej wnętrza. Inne elementy wodnego ogrzewania powinno się umieścić poza kominkiem, np. w sąsiednim pomieszczeniu lub na strychu.

Wkłady kominkowe przystosowane są najczęściej do pracy w systemie otwartej instalacji grzewczej, którą należy wyposażyć w bezciśnieniowe naczynie wzbiorcze, samoczynny zawór uzupełniający ubytek wody, rurę wznośną połączoną z naczyniem oraz rurę przelewową do odprowadzenia nadmiaru wody do kanalizacji. Komplikuje to montaż wkładu, zwłaszcza gdy trudno znaleźć miejsce na wymienione elementy instalacji. Można też zdecydować się na zakup wkładu wyposażonego w układ zabezpieczenia przed przegrzaniem, który może pracować w zamkniętym systemie ogrzewania.

Schemat instalacji grzewczej: kominek z płaszczem wodnym współpracujący z kotłem gazowym

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-10-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wkłady kominkowe - czym się kierować przy wyborze?

Wkłady kominkowe oferowane są w bardzo bogatym wzornictwie – od tradycyjnego po bardzo nowoczesne, minimalistyczne. Wybór modelu powinien uwzględniać kierunek otwierania drzwiczek, sposób jego zabudowy oraz wygodę obsługi.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x