Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Zasilacz awaryjny UPS w technice grzewczej

Zasilacz awaryjny UPS w technice grzewczej

Do awaryjnego zasilania w energię elektryczną urządzeń grzewczych należy używać wyłącznie urządzeń przeznaczonych do tego konkretnego celu, a w każdym razie takich, których producent wyraźnie zapewnia, że napięcie wyjściowe ma przebieg idealnie sinusoidalny.

Zasilacz awaryjny UPS - dobór mocy

Z określeniem wymaganej mocy sprawa jest stosunkowo prosta. Wystarczy sprawdzić w dokumentacji technicznej np. chronionego kotła, jakie jest jego największe zapotrzebowanie na energię elektryczną. W przypadku popularnych kotłów wiszących, nie przekracza ono z reguły 100–150 W. Gdy zamierzamy zabezpieczyć kocioł stojący, trzeba też zwykle uwzględnić pobór mocy przez dołączone do niego zewnętrzne pompy: obiegowe, ładującą zasobnik ciepłej wody użytkowej i cyrkulacyjną – dla ochrony takiego systemu grzewczego wystarczy zwykle zasilacz o znamionowej mocy wyjściowej 200 W, z możliwością chwilowego poboru około 400 W.

Wyrób tego rodzaju sprawdzi się też jako zasilacz awaryjny dla instalacji solarnej czy kominka z płaszczem wodnym (w tym ostatnim wypadku silnik przepustnicy powietrza pracuje okresowo przez kilka, kilkanaście sekund, dla określenia potrzebnej mocy ciągłej decydujący jest więc pobór energii przez pompy).

Zasilacz awaryjny UPS - czas reakcji na brak dopływu energii elektrycznej

Ważnym parametrem zasilacza jest czas reakcji na brak napięcia w sieci elektroenergetycznej, czyli po prostu czas przełączania na pracę z baterii. Na rynku można spotkać urządzenia, których producenci deklarują włączenie zasilania awaryjnego po 1–2 sekundach. 

Zasilacz awaryjny UPS - możliwość tzw. zimnego startu

Warto zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju zasilacz sprawdzi się bezproblemowo jako ochrona prostego kotła węglowego (bo nawet kilkusekundowa przerwa w pracy pompy obiegowej nie będzie miała dla niego żadnego znaczenia), natomiast na pewno nie zapewni komfortu pracy automatyce sterującej nowoczesnymi kotłami gazowymi, olejowymi itp. 

Układy elektroniczne w tych urządzeniach są zwykle wrażliwe nawet na bardzo krótkie przerwy w dopływie prądu i zdecydowanie warto je przed nimi chronić. W takiej sytuacji dużo lepszym pomysłem będzie zakup zasilacza o czasie przejścia na pracę bateryjną liczonym w milisekundach.

Zasilacz awaryjny UPS - korzyści

Dochodzimy w tym momencie do bardzo ważnego aspektu innych korzyści, wynikających z zastosowania zasilacza awaryjnego. Otóż dobry UPS, cechujący się szybkim czasem reakcji na nieprawidłowości w sieci zasilającej, reaguje nie tylko na zanik napięcia, lecz także zabezpiecza chronione urządzenia przed uszkodzeniem w wyniku przepięć (np. wyładowania atmosferyczne). Najlepsze urządzenia, funkcjonując w trybie pracy sieciowej, filtrują w zespole przeciwzakłóceniowym napięcie kierowane na wyjście zasilacza.

Na zasilanie bateryjne przechodzą zaś w okamgnieniu nie tylko wtedy, gdy brak napięcia w sieci elektroenergetycznej, lecz także kiedy jest ono zbyt niskie, zbyt wysokie albo ma np. niewłaściwą częstotliwość. Zabezpiecza to automatykę systemu grzewczego przed zakłóceniami działania wynikającymi z nieprawidłowego zasilania i wydłuża jej żywotność.

Funkcjonowanie zasilacza awaryjnego: normalna praca sieciowa (a), praca w sytuacji braku zasilania bądź zakłóceń w sieci elektroenergetycznej (b)

Bardzo istotny dla oceny zasilacza awaryjnego jest też jego sposób współpracy z akumulatorem. Generalnie dyskwalifikujące dla zastosowań w domowej technice grzewczej są urządzenia, które tylko potrafią pobierać prąd z baterii (kto będzie sprawdzał i ładował akumulatory w kotłowni?).

Warte zakupu są wyłącznie zasilacze, które po przerwie w dopływie prądu i okresie pracy z akumulatora samoczynnie ładują podłączoną baterię, a jeszcze lepsze są takie, które potrafią funkcjonować jak "inteligentny prostownik", tzn. po pewnym okresie bezczynności baterii mogą ją nieco rozładować i naładować do pełna. Trzeba uważnie czytać informacje dotyczące zasilaczy – jeśli oferują takie możliwości, wytwórca na pewno się nimi pochwali

Ostatnia sprawa to możliwość tzw. zimnego startu, czyli uruchomienia zasilacza, kiedy brak napięcia w sieci elektroenergetycznej, czyli wyłącznie dzięki energii zgromadzonej w akumulatorze. Może być to nieocenioną zaletą w sytuacji, kiedy po długiej przerwie w dopływie prądu, wyczerpie się energia w baterii dołączonej do zasilacza na stałe i zechcemy się wspomóc np. akumulatorem wyjętym z samochodu. Jednak nie każdy UPS potrafi "ruszyć" wyłącznie z baterii!

Adam Jamiołkowski
fot. otwierająca: VoltON

aktualizacja: 2013-10-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak regulować moc grzewczą kominka?

Moc grzewcza komika wiąże się z ilością palącego się paliwa oraz powietrza (tlenu). Możemy jedynie wpływać na ilość załadowanego opału oraz szybkość jego spalania.

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki
NBC - nowy wkład kominkowy marki Kratki Nowy, trójstronnie przeszklony wkład NBC marki Kratki zwraca uwagę nowoczesnym designem i estetyką wykończenia. Zachwyca użytkownika harmonijną ...
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta!
Budowa największej w Polsce fabryki systemów kominowych Jawar rozpoczęta! W dniu 21 października 2016 r. na terenie inwestycji przy drodze krajowej nr 7 w Glinojecku odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x