Budujemy Dom
Instalacje / Kominki i kominy / Artykuły

Pomyśl 3 razy zanim kupisz kominek

Pomyśl 3 razy zanim kupisz kominek

Kominek jest nie tylko wydajnym źródłem względnie taniego ciepła, lecz także wspaniałą ozdobą pomieszczenia. Jednak zanim zaczniemy przeglądać oferty i dobierać moc kominka, zastanówmy się do czego będzie nam służył.

3 sposoby używania kominka:

 • kominek używany okazjonalnie – montowane dla przyjemności patrzenia w ogień albo do ogrzewania salonu w chłodne wieczory, gdy instalacja c.o. jeszcze nie pracuje (takie wieczory trafiają się w Polsce nawet w sierpniu); 

 • kominek jako pomocnicze źródło ciepła – przydatne w porach przejściowych i ograniczające wydatki na gaz czy olej opałowy przed sezonem grzewczym i po jego zakończeniu. Sprawdza się też podczas największych mrozów (wspomaga podstawowy system grzewczy) i w przypadku awarii kotła gazowego;

 • kominek jako główne źródło ciepła – w praktyce dom może być ogrzewany głównie kominkiem. Jednak zgodnie z prawem nie może to być jedyne źródło ciepła. Budynek musi być wyposażony w urządzenia ogrzewcze nie będące piecami, trzonami kuchennymi ani kominkami. W praktyce mogą to być nawet grzejniki elektryczne. 

3-stopniowy podział kominków

Francuzi wprowadzili podział kominków, do którego odwołują się niemal wszyscy producenci. Podstawowym kryterium klasyfikacji jest określony przez wytwórcę czas utrzymania żaru po jednorazowym załadunku do pełna:

 • ponad 10 godzin;
 • do 10 godzin;
 • nieokreślony.

W tym ostatnim wariancie mamy do czynienia z tzw. kominkami dekoracyjnymi, na które można decydować się wyłącznie w sytuacji, gdy urządzenie ma być używane okazjonalnie, dla przyjemności. Jeśli kominek ma pełnić rolę pomocniczego lub awaryjnego źródła ciepła w domu, należy kupić wkład gwarantujący co najmniej kilkugodzinny okres utrzymania żaru. Na główne źródło ciepła nadają się wyłącznie te wkłady, które utrzymują żar co najmniej 10 godzin, przy czym powinny one zapewniać możliwość rozprowadzenia ciepła za pomocą kanałów powietrznych albo instalacji c.o. (wkłady z płaszczem wodnym).

Gdy kominek jest głównym źródłem ciepła w domu...

Chociaż kominek może być w praktyce głównym źródłem ciepła w domu, nie jest to wygodne rozwiązanie. Oznacza bowiem urządzenie kotłowni w salonie. Można więc zapomnieć o śnieżnobiałych firankach i czystych ścianach. Ponadto nieustanne palenie w kominku szybko przestaje być przyjemnością, a staje się przykrym obowiązkiem (przestrzegamy przede wszystkim osoby wychowane w blokach, które nigdy nie musiały palić w piecu).

Kilogram drewna odpowiada około 4 kWh energii, zatem takie ogrzewanie oznacza konieczność przerzucenia w ciągu sezonu grzewczego paru ton drewna, które trzeba wcześniej przygotować (połupać na szczapy) i właściwie przechowywać (w zadaszonym, ale przewiewnym miejscu).

Podsumowując - rozsądnym rozwiązaniem jest...

Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest oparcie domowej instalacji grzewczej na kotle gazowym lub innym, przynajmniej po części bezobsługowym źródle ciepła, i palenie w kominku wtedy, gdy nie sprawia to kłopotu, ale przyjemność. Jako pomocnicze lub awaryjne źródło ciepła, kominek sprawdzi się znakomicie, pozwalając przy tym sporo zaoszczędzić na kosztach gazu czy oleju opałowego. Będzie też dobrym uzupełnieniem pompy ciepła, która przy dużym mrozie może nie dawać sobie rady z ogrzaniem budynku bez włączania grzałki elektrycznej.

Adam Jamiołkowski
fot. Brunner

aktualizacja: 2014-03-11

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dlaczego kominek z wkładem jest lepszy od kominka otwartego?

Zdecydowana większość instalowanych obecnie kominków to urządzenia z wkładem, w którym palenisko zamknięte jest przeszklonymi drzwiami. Nie mają one wprawdzie takiego uroku, jak klasyczne kominki, z otwartym paleniskiem, ale nie oszukujmy się - w naszym klimacie te drugie mogą służyć przede wszystkim do celów dekoracyjnych

topowe produkty

Jawar Nord - pozyskaj ciepło ze spalin i oszczędzaj

Czy ciepło ze spalin da się pozyskać, a przy tym zaoszczędzić? Tak. Udowadnia to firma JAWAR, która przetestowała pod tym kątem swój system powietrzno-spalinowyJAWAR NORD - z doskonałym skutkiem.
Najbardziej znane marki
Kominy - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Kominki i piece - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem
Premiera komina Jawar Aero na Targach ISH we Frankfurcie nad Menem W dniach 14-18 marca 2017 r. we Frankfurcie nad Menem odbędą się Targi ISH. Międzynarodowa impreza przeznaczona jest dla branży klimatyzacji, ...
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro
Nowy system kominowy Schiedel Quadro Pro Schiedel Quadro Pro to najnowszy system powietrzno-spalinowy do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych gazem i olejem w budownictwie mieszkaniowym.
Nowe biokominki firmy Kratki.pl!
Nowe biokominki firmy Kratki.pl! Proste w montażu i obsłudze biokominki sprawdzają się w każdym wnętrzu. Są też świetnym sposobem na wyjątkową aranżację pomieszczenia. ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x